Trwa V Zjazd Rodzin Polaków zamordowanych za pomoc Żydom

W dniach 31 sierpnia i 1 września organizowany jest V Zjazd Rodzin Polaków zamordowanych za pomoc Żydom podczas II wojny światowej.

Na zaproszenie Instytutu Pileckiego, ponad 130 krewnych i potomków Polaków zamordowanych za pomoc Żydom podczas okupacji niemieckiej spotka się na Zjeździe Rodzin programu “Zawołani po imieniu”.

Zjazd Rodzin jest jednym z elementów Programu “Zawołani po imieniu”, realizowanego w Instytucie Pileckiego od 2019 roku. Program łączy badania naukowe, edukację historyczną i różnorodne działania w obszarze kultury pamięci. To wspólne spotkanie wszystkich rodzin, w jednym miejscu, będzie okazją do dzielenia się refleksjami dotyczącymi przeszłości swoich bliskich, tworzenia i umacniania wspólnoty budowanej przez kolejne pokolenia potomków „Zawołanych po imieniu”.

“Zjazd Rodzin Zawołanych po imieniu jest okazją nie tylko do wymiany doświadczeń osób, których krewni zostali zamordowani za niesienie pomocy Żydom w czasie II wojny światowej, ale także do refleksji, w jaki sposób wspólnie możemy chronić i przekazywać dalej to dziedzictwo pamięci. Zachęcamy rodziny do współpracy z Instytutem Pileckiego i samorządami, do inicjowania działań, dzięki którym kamienie upamiętniające ofiary są otaczane opieką. Bardzo istotne jest dla nas uczestnictwo kolejnych pokoleń, młodych ludzi, w których widzimy naszych sojuszników, depozytariuszy pamięci. Liczymy na ich wsparcie, także w sieci i mediach społecznościowych, co pozwoli nam opowiadać historie Zawołanych po imieniu coraz szerszym kręgom odbiorców” – mówi Kamila Sachnowska (kierownik Działu Upamiętnień IP).

Na Westerplatte odbyły się uroczystości upamiętniające 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej. W ceremonii uczestniczył Premier Donald Tusk. 1 września 1939 roku o godzinie 4:48 niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, co stało się symbolicznym początkiem II wojny światowej.

“Jesteśmy dzisiaj tutaj, w 85. rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę, aby oddać hołd bohaterom, którzy bronili naszej Ojczyzny, i aby przypomnieć światu o ich poświęceniu” – mówił premier Donald Tusk.

Podczas uroczystości Premier podkreślił również, że Polska wyciągnęła wnioski z tragicznych wydarzeń II wojny światowej i obecnie rozwija jedną z najnowocześniejszych armii w Europie. Inwestycje w siły zbrojne, zarówno w nowoczesny sprzęt, jak i w profesjonalizm polskich żołnierzy, mają na celu zapewnienie, że Polska już nigdy więcej nie będzie musiała stawiać czoła wrogowi w osamotnieniu.

“Cześć bohaterom to także trwały fundament naszego bezpieczeństwa. Budujemy dzisiaj najnowocześniejszą armię w Europie. Polska inwestuje z niezwykłym wysiłkiem i poświęceniem w swoją siłę obronną. Zaczyna to dostrzegać cały świat, cała Europa” – podkreślił Premier D. Tusk.

Zapewnienie bezpieczeństwa Polkom i Polakom jest jednym z priorytetów obecnego rządu. W 2025 roku wydatki na obronę narodową będą rekordowe i wyniosą aż 186,6 mld zł. To o 28,6 mld zł więcej niż w obecnym roku. Planowane wydatki na polskie wojsko, w tym uposażenia dla żołnierzy zawodowych, wyniosą 4,7% PKB.

Premier przypomniał, że lekcja płynąca z Westerplatte i II wojny światowej nie jest abstrakcją, ale żywą historią, której ślady wciąż są widoczne w każdym polskim mieście.

“Westerplatte nie jest tylko symbolem przeszłości, to także przestroga na przyszłość – nie możemy pozwolić sobie na izolację, musimy działać wspólnie, zarówno w ramach NATO, jak i w ramach zjednoczonej Europy” – mówił Premier.

Kresy.pl/Instytut Piaseckiego

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply