Theresa May: Brexit nie może zagrozić jedności Wielkiej Brytanii

Brytyjska premier przedstawiła w piątek warunki jakie ma spełniać umowa z Unią Europejską, zawarta po opuszczeniu Wspólnoty przez Zjednoczone Królestwo.

Według Theresy May pierwszym priorytetem będzie uszanowanie przez nową umowę wyniku referendum z 2016 roku, rozumianego jako decyzję o odzyskaniu kontroli nad naszymi granicami, prawami i pieniędzmi i głos za szerszą zmianą – tak, aby żadna społeczność nigdy więcej nie czuła się pozostawiona sama sobie.

Szefowa rządu stwierdziła, że przyszła umowa musi być trwała, aby obie strony nie znalazły się wkrótce znów przy stole negocjacyjnym.

CZYTAJ TAKŻE: Irlandia stawia ultimatum w kwestii Brexitu

Kolejnym warunkiem ma być zadbanie, aby zagwarantowano ochronę miejsc pracy i poczucia bezpieczeństwa pomimo Brexitu, ponieważ jak podkreśliła May – podczas gdy środki mogą być inne, to nasze wspólne cele nie ulegają zmianie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Brytyjska premier zaznaczyła również, że warunki współpracy muszą być spójne z tym, jakim krajem chcemy być: nowoczesnym, otwartym, patrzącym poza granice swojego kraju i tolerancyjnym, (…) ale dumnie stawiającym w obronie swoich wartości.

Zdaniem szefowej brytyjskiego rządu nowe relacje z Unią Europejską nie mogą zagrozić jedności Wielkiej Brytanii. Podkreśliła, że jest jej obowiązkiem reprezentowanie całej Wielkiej Brytanii, (…) od miast na wybrzeżu do naszych wielkich miast.

Jednocześnie Theresa May nazwała „nieakceptowalną” propozycję udzielenie zgody na przyznanie Irlandii Północnej specjalnego statusu w przyszłym porozumieniu handlowym z Unią Europejską. Podkreśliła, że jako premier brytyjskiego rządu nie zrobi nic, co dopuściłoby do tego, aby nasze wyjście (z UE) cofnęło historyczny postęp dokonany w Irlandii Północnej lub (…) zaszkodziło integralności naszej cennej unii.

Kresy.pl / interia.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz