Premier Wielkiej Brytanii pogratulowała Irlandczykom decyzji w referendum ws. przerywania ciąży, jednak nie ogłosiła planów zmiany prawa w Irlandii Północnej.

Premier Wielkiej Brytanii w niedzielę pogratulowała na Twitterze Irlandczykom decyzji podjętej w referendum, jednak nie wspomniała o Irlandii Północnej, która – po zaplanowanej zmianie prawa w Irlandii – pozostanie jedynym krajem na Wyspach Brytyjskich, w którym przerywanie ciąży będzie zakazana poza jednym wyjątkiem – zagrożeniem życia kobiety.

Rzecznik premier May oświadczyła, że decyzja dotycząca prawa aborcyjnego należy do władz Irlandii Północnej. Jednak w Ulsterze od stycznia 2017 roku nie ma pierwszego ministra.

ZOBACZ TAKŻE: Irlandia: podano oficjalne wyniki referendum ws. ochrony życia

Do premier Wielkiej Brytanii o zmianę przepisów antyaborcyjnych, zaapelowali tak politycy opozycji, jak i przedstawiciele jej własnej partii. Ich zdaniem May powinna ujednolicić prawa na Wyspach zmieniając przepisy dot. przerywania ciąży obowiązujące w Irlandii Północnej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Obecnie przeprowadzenie nielegalnej aborcji w Irlandii Północnej zagrożone jest karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Po załamaniu się w styczniu 2017 roku porozumienia pomiędzy rządem w Londynie a Belfastem dotyczącym podziału władzy w Irlandii Północnej, to do premier Wielkiej Brytanii należą najważniejsze decyzje dotyczące tego kraju.

Theresa May uważa jednak, że zmiana prawa dot. przerywania ciąży może doprowadzić do konfliktu z konserwatywną Demokratyczną Partią Unionistów, dzięki której jej rząd posiada większość w parlamencie.

Partia Pracy twierdzi, że May nie zmieniając prawa toleruje „niesprawiedliwość”. Żadna kobieta w Wielkiej Brytanii nie powinna być pozbawiona dostępu do bezpiecznej, legalnej aborcji – oświadczył Dawn Butler, minister ds. kobiet i równości w Gabinecie Cieni.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz