30 września Rosja może ogłosić „akcesję” okupowanych obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego.

Informację podały rosyjskiego agencje informacyjne TASS i RIA Nowosti, powołując się na źródło z Dumy Państwowej.

Projekty ustaw o wejściu okupowanych terytoriów do Federacji Rosyjskiej mogą zostać złożone do Dumy Państwowej wieczorem 28 września, podało źródło. Według przekazanych informacji projekty ustaw mogą zostać rozpatrzone na nadzwyczajnym posiedzeniu 29 września.

RIA Nowosti informuje, że prezydent Rosji Władimir Putin może wygłosić orędzie do Zgromadzenia Federalnego 30 września.

Jak informowaliśmy, w separatystycznych republikach ludowych w Donbasie oraz na kontrolowanych przez Rosję terytoriach obwodów chersońskiego i zaporoskiego rozpoczęły się referenda dotyczące przyłączenia tych obszarów do Federacji Rosyjskiej.

Państwa zachodnie, w tym USA oraz kraje członkowskie NATO oświadczyły, że przeprowadzane referenda są niezgodne z prawem i zapowiedziały, że nigdy nie uznają ich rezultatów.

Dodajmy, że zdaniem wiceszefa rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, Dmitrija Miedwiediewa, po referendach akcesyjnych separatystyczne republiki w Donbasie oraz obszary obwodów zaporoskiego i chersońskiego staną się częścią Rosji, która dla ich ochrony może użyć broni jądrowej. Groził też zastosowaniem broni hipersonicznej przeciwko celom w Europie i USA.

Jak pisaliśmy, w środę w swoim orędziu do narodu prezydent Rosji, Władimir Putin ogłosił, że podpisał dekret o częściowej mobilizacji rezerwistów. Zapowiedział też wsparcie dla referendów w sprawie przyłączenia do Rosji republik ludowych w Donbasie i części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Oświadczył, że celem Zachodu jest „osłabienie, podział i ostatecznie zniszczenie” Rosji i zapowiedział ochronę jej suwerenności i integralności terytorialnej.

Czytaj więcej: Putin ogłosił częściową mobilizację. „Ostatecznym celem Zachodu jest zniszczenie Rosji”

Zdaniem Putina, część liderów czołowych państw NATO otwarcie opowiada się za użyciem broni jądrowej przeciwko Rosji, stosując szantaż nuklearny. „Jeśli integralność terytorialna naszego państwa zostanie zagrożona, to dla ochrony Rosji i naszego narodu użyjemy wszelkich posiadanych środków, to nie jest blef” – powiedział.

Kresy.pl / ria.ru / tass.com

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • r2d2
   r2d2 :

   Rosja, jak w 1939 atakuje swojego sąsiada i tak jak w 39 twierdzi że to w obronie ludności. Ruscy nacjonaliści to zagrożenie dla wszystkich sąsiadów. Ciekawe kiedy Ukraińcy wygnają Ruskich ze swojej ziemi, tak jak to zrobili Polacy w 1991. W 1991 zakończyła się w Polsce Ruska okupacja która trwała od 1939 aż do 1991.

   • Kasper1
    Kasper1 :

    O rodzaju SOWIECKIEJ A NIE RUSKIEJ okupacji w Polsce można mówić tylko i wyłącznie w latach 1945-1956 (do śmierci Bieruta). Potem Polska była krajem o OGRANICZONEJ SUWERENNOŚCI a opowieści o okupacji mogą świadczyć tylko o kompletnym braku orientacji w tym temacie. O daleko posuniętej autonomii naszych władz w polityce gospodarczej świadczy chociażby 80% prywatnej własności gruntów oraz istnienie silnego (na tle innych krajów Europy wschodniej) polskiego prywatnego sektora produkcji i usług do których w latach ’80 dołączyły prywatne firmy z Zachodu (quasi polonijne) w dużej mierze będące własnością nieoficjalnego kapitału polskiego. POZA TYM w 1939 roku zostaliśmy zaatakowani przez SOWIETÓW czyli wielonarodową Armię Czerwoną (Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini, Kazachowie i wiele innych narodów ZSRR) na rozkaz GRUZINA Josifa Dżugaszwili “Stalina” tak więc nie ma w tym przypadku analogii ze współczesną Rosją i wojną rosyjsko-ukraińską.

    • r2d2
     r2d2 :

     hahaha “ograniczona suwerenność” hahaha to brzmi jak “jesteście częściowo otoczeni” albo “jest pani trochę w ciąży”. Albo jesteś suwerenny albo nie, nie da się być częściowo w ciąży.
     A tak z Ciekawości:
     1. Ławrow jest Ormianinem, na czele dyplomacji jakiego państwa stoi? Armeni czy Rosji?
     2. Stalin był Gruzinem, czy reprezentował Gruzję czy ZSRR (obecnie Rosja)?

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Tylko w ten sposób można określić stan polskiej suwerenności po 1956 roku albowiem nie istnieje alternatywa w rodzaju “niepodległość albo okupacja”. Okupowani byliśmy w latach 1939-1945 a przecież nie ma porównania do tego z czym mieliśmy do czynienia w Polsce wtedy a tym co działo się w latach 1956-1991. Ławrow jak wiele osób w jego wieku jest urodzony w ZSRR i to, że mieszka w Rosji i czuje się Rosjaninem jest następstwem SOWIECKIEJ demografii i POWINNO to być proste i zrozumiałe. “Stalin” natomiast nie reprezentował Rosji ani Gruzji. Reprezentował ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich) czyli “państwo robotników i chłopów” (cudzysłów jest wyrazem ironii). Rosja ani Gruzja do 1991 roku nie istniały jako podmioty prawa międzynarodowego.

     • Kasper1
      Kasper1 :

      Rosja jest federacją wielu narodów stąd oficjalna nazwa Federacja Rosyjska i jest to jedna z niewielu analogii pomiędzy ZSRR które było państwem związkowym a współczesną Rosją. Co jednak z tego miałoby wynikać … ?