Talibowie ostrzegli Amerykanów aby nie destabilizowali Afganistanu

Talibowie ostrzegli w sobotę Stany Zjednoczone, aby nie destabilizowały kraju. Odbyło się to podczas ich pierwszych rozmów od czasu wycofania się USA – poinformował portal France 24.

Jak poinformował portal France 24, talibowie ostrzegli w sobotę Stany Zjednoczone, aby nie „destabilizowały” kraju. Odbyło się to podczas ich pierwszych rozmów od czasu wycofania się USA. Delegacja talibów powiedziała amerykańskim urzędnikom w Doha, że ​​każde osłabienie ich rządu może spowodować „problemy dla ludzi”.

„Wyraźnie powiedzieliśmy im, że próba destabilizacji rządu w Afganistanie nie jest dla nikogo dobra”, powiedział Muttaqi afgańskiej państwowej agencji prasowej Bakhtar po rozmowach w stolicy Kataru. „Dobre stosunki z Afganistanem są dobre dla wszystkich. Nie należy nic robić, by osłabić istniejący rząd w Afganistanie, to może prowadzić do problemów dla ludzi” – powiedział w oświadczeniu przetłumaczonym przez AFP.

Talibowie zabiegają o międzynarodowe uznanie, a także o pomoc w uniknięciu katastrofy humanitarnej i złagodzeniu kryzysu gospodarczego w Afganistanie. Urzędnik Departamentu Stanu powiedział, że delegacja USA naciskała na talibów, aby dopilnowali, by terroryści nie stworzyli bazy do ataków w kraju. „Pozostajemy w przekonaniu, że na jakąkolwiek legitymację trzeba zapracować własnymi działaniami” – powiedział urzędnik.

Michael Kugelman, ekspert ds. Azji Południowej w Międzynarodowym Centrum Naukowców Woodrowa Wilsona, powiedział AFP, że talibom trudno będzie skonsolidować władzę, jeśli nie zmierzą się z terroryzmem i narastającym kryzysem gospodarczym.

„Jeśli talibowie, co jest prawdopodobne, nie będą w stanie rozwiązać tych obaw, będą walczyć o uzyskanie legitymacji wewnętrznej i możemy zobaczyć pojawienie się nowego zbrojnego oporu” – powiedział.

Zobacz też: Talibowie zniszczyli komórkę Państwa Islamskiego

Wielu Afgańczyków zaczęło sprzedawać swój dobytek, aby zapłacić za coraz rzadsze jedzenie. Według Banku Światowego odejście sił dowodzonych przez USA i wielu międzynarodowych darczyńców pozbawiło kraj dotacji, które finansowały 75% wydatków publicznych.

Chociaż nastąpiła poprawa, problemy nadal utrzymują się, powiedział urzędnik USA, dodając, że delegacja USA będzie naciskać na talibów, aby poprawili się. „W tej chwili mamy do czynienia z prawdziwymi problemami. Istnieje wiele wyzwań związanych z zapewnieniem kobietom pomocy humanitarnej” – powiedział urzędnik i dodał, że Waszyngton musi zobaczyć poprawę ze strony talibów na tym froncie „jeśli mamy rozważać jeszcze silniejszą pomoc humanitarną”.

Zobacz też: Talibowie chcą wznowić loty komercyjne z Kabulu

Kresy.pl/France24

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply