Rząd Szwecji podejmuje działania na rzecz przywrócenia obowiązku służby w obronie cywilnej. Tłumaczy to koniecznością zwiększenia obronności narodowej w związku z wojną rosyjsko-ukraińską.

W poniedziałek temat przywrócenia obowiązku służby w obronie cywilnej poruszył na konferencji prasowej premier Szwecji, Ulf Kristersson.

Wracamy do sytuacji, gdzie mamy sformalizowaną obronę cywilną” – powiedział Kristersson. Dodał, że przygotowania w tym względzie zaczną się jeszcze w tym tygodniu.

Obecny na konferencji szwedzki minister obrony cywilnej, Carl-Oskar Bohlin powiedział, że priorytetem mają być osoby o odpowiednich kompetencjach. Mają oni być następnie kierowani do służby w ramach miejskich służb ratowniczych. Według szacunków agencji rządowej, obejmuje to około 3 tys. osób. Bohlin powiedział jednak, że jego resort nie wie dokładnie, o ile osób może chodzić.

Widzimy, że gminne służby ratownicze obecnie są niedostosowane do wymogów, powodowanych przez wysoki alert, a ostatecznie atak zbrojny” – zaznaczył Bohlin. Dodał, że doświadczenia wyniesione z wojny na Ukraina jasno pokazują, jak wielkim obciążeniom w takiej sytuacji poddawane są służby ratownicze, gdy chodzi o ochronę ludności cywilnej.

Odpowiednia agencja rządowa ma czas do 1 marca br., aby przygotować uruchomienie obrony cywilnej. Bohlin powiedział, że osoby skierowane do tej służby będą mogły przejść dodatkowe szkolenie w sprawie działań nadzwyczajnych w czasie wojny.

W Szwecji obrona cywilna działała w bardzo rozbudowanej formie w czasie zimnej wojny. Wówczas w jej skład wchodziło wiele grup zawodowych, w tym np. personel przedszkolny czy osoby zajmujące się siecią elektryczną. Ministra zapytano, czy w dłuższej perspektywie czeka Szwecja do tego wróci.

Myślę, że idziemy w tym kierunku” – przyznał Bohlin. „W rządzie trwa szersza praca nad kwestią obrony cywilnej, do której w najbliższym czasie wrócimy” – dodał.

Czytaj także: Szwecja sprawdza gotowość bojową obrony cywilnej

aa.com.tr / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply