Szwedzki rząd ogłosił w piątek, że rozważy rozszerzenie przepisów bezpieczeństwa narodowego, aby umożliwić policji szpiegowanie podejrzanych gangów, ponieważ władze próbują powstrzymać wzrost strzelanin, które w tym roku doprowadziły do ​​ponad 26 zgonów – przekazał Reuters.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, szwedzki rząd ogłosił w piątek, że rozważy rozszerzenie przepisów bezpieczeństwa narodowego, aby umożliwić policji szpiegowanie podejrzanych gangów, ponieważ władze próbują powstrzymać wzrost strzelanin, które w tym roku doprowadziły do ​​ponad 26 zgonów.

Szwecja przeszła od jednego z najniższych wskaźników przemocy z użyciem broni w Europie do jednego z najwyższych w ciągu ostatnich kilku dekad, wypychając prawo i porządek na szczyt programu politycznego przed wyborami powszechnymi w przyszłym roku.

Zobacz też: Rośnie liczba ofiar strzelanin w Szwecji

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Chcemy przyjrzeć się możliwości udostępnienia policji kolejnego kluczowego narzędzia do zapobiegania nowym strzelaninom” – powiedział dziennikarzom minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg. „Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby walczyć z tymi gangami”.

Rząd powoła komisję do zbadania środków, w tym rozszerzenia tajnego, prewencyjnego nadzoru podejrzanych, obecnie dozwolonego tylko w sprawach związanych z bezpieczeństwem narodowym. Istnieje już komisja badająca zwiększenie uprawnień policji do przechwytywania komunikacji elektronicznej, która złoży sprawozdanie w przyszłym roku. Rząd zaostrzył kary za przestępstwa, w tym za posiadanie broni, i podjął szereg innych środków, aby uporać się z gwałtownym wzrostem przemocy związanej z gangami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Eksperci wskazują na narkotyki, deprywację społeczną i segregację jako czynniki stojące za rosnącą aktywność gangów w największych szwedzkich miastach, wzrost liczby śmiertelnych strzelanin wprawił władze w zakłopotanie.

W połowie pierwszej dekady XXI wieku liczba strzelanin zaczęła wzrastać, kierując Szwecję w przeciwnym kierunku niż w większości innych krajów w Europie, gdzie śmiertelna przemoc, zarówno w ogóle, jak i z użyciem broni palnej, spadła, jak wynika z tegorocznego raportu Szwedzkiej Narodowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości.

Zobacz też: Tendencje autorytarne w Szwecji

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz