Prezydent USA Joe Biden wydał rozkaz odtajnienia informacji wywiadowczych w okresie poprzedzającym rosyjską inwazję na Ukrainę – poinformowała w  poniedziałek Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. Chodziło o przekonanie sceptycznych sojuszników, że Rosja rzeczywiście planuje atak.

Tuż przed inwazją Rosji na Ukrainę prezydent USA Joe Biden miał odtajnić dane wywiadowcze dotyczące planów Rosji – przekazała w poniedziałek Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines. “Kiedy nasi decydenci, po otrzymaniu informacji wywiadowczych, rozpoczęli rozmowy z sojusznikami, zderzyli się ze ścianą sceptycyzmu” – powiedziała Haines, cytowana we wtorek przez CNN.

“W konsekwencji prezydent Biden wrócił do nas i powiedział, że musimy odtajnić jak najwięcej informacji, by zapewnić, że pozostali będą wiedzieli tyle, co my. Dzięki temu mieliśmy ponownie wrócić do bardziej konstruktywnych rozmów na temat zaplanowania odpowiedzi na rosyjską inwazję” – dodała.

Haines podkreśliła, że Stany Zjednoczone “podzieliły się mnóstwem informacji ze swoimi sojusznikami i partnerami”. Podkreśliła, że “mechanizm dzielenia się” może być wykorzystywany w przyszłości.

Zobacz także: CNN: UE, USA i Wielka Brytania rozmawiają, jak zakończyć wojnę na Ukrainie – bez udziału Kijowa

Stany Zjednoczone ogłosiły w maju kolejny pakiet wsparcia obronnego dla Ukrainy, który będzie zawierał broń i sprzęt o łącznej wartości około 100 milionów dolarów. Pentagon poinformował w ubiegłym tygodniu, że w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, USA wyślą na Ukrainę m.in. cztery systemy artylerii rakietowej HIMARS, jednak bez rakiet dalekiego zasięgu.

Jak podano, w ramach nowego pakietu na Ukrainę mają trafić również: pięć radarów przeciwartyleryjskich, dwa radary obserwacji przestrzeni powietrznej, 1000 przeciwpancernych pocisków kierowanych Javelin wraz z 50 wyrzutniami, 6 tys. sztuk broni przeciwpancernej, 15 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm, cztery śmigłowce Mi-17, 15 pojazdów taktycznych.

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply