Wołodymyr Wiatrowycz, znany negacjonista wołyński skomentował decyzję Sejmu, który w piątek przyjął uchwałę ws. ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.

„Głosowanie w polskim Sejmie – przeciw 'zero’. Kurtyna. Głośne oklaski (z Kremla)”– napisał na Facebooku szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz, znany negacjonista wołyński. Wynik głosowania zdecydowana większość posłów przyjęła oklaskami.

Niedawno informowaliśmy, że Wiatrowycz spreparował dowód mający świadczyć o symetryczności zbrodni Polaków i Ukraińców. Wjatrowycz usiłował udowodnić swoją tezę o równoważności zbrodni zestawiając zeznania dowódcy 20-osobowego polskiego oddziałku, który dokonał dwóch akcji na wsie ukraińskie, z zeznaniami dowódcy potężnego, ponad 1-tysięcznego zgrupowania ukraińskiego, które wymordowało 5 tys.

Przeczytaj więcej:

Wiatrowycz o Wołyniu: zbrodnie były symetryczne

Szef ukraińskiego IPN: mówienie o ludobójstwie na Wołyniu to wspieranie Rosji

Ukraiński IPN publikuje sfałszowane dokumenty

Jak informowaliśmy, dziś Sejm przytłaczającą większością głosów przyjął uchwałęws. ustanowienia 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Sejm chciał przyjąć uchwałę przez aklamację, jednak zostało to zablokowane przez posłów Nowoczesnej.

Przeczytaj: Ks. Isakowicz-Zaleski: Hańba błaznom, którzy nie dopuścili do przyjęcia uchwały wołyńskiej przez aklamację

Decyzja Sejmu wywołała zdecydowane reakcje na Ukrainie. „Jest mi przykro w związku z decyzją polskiego Sejmu. Wiem, że wielu zechce wykorzystać ją dla spekulacji politycznych” – stwierdził Petro Poroszenkona swoim facebookowym profilu. Z kolei Komisja Spraw Zagranicznych Werchownej Rady opublikowała dziś na stronach internetowych ukraińskiego parlamentuoficjalne stanowisko, w którym potępia „jednostronne działania Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej”.

W tekście deklaracji wykorzystano projekt uchwały autorstwa Ihora Huzia, o którym pisaliśmy niedawno na łamach naszego portalu.Projekt dotyczył pierwotnie odpowiedzi, jaką Werchowna Rada miała wystosować w związku z przyjęciem przez Senat uchwały ws. ludobójstwa Polaków przez ukraińskich nacjonalistów.Do przyjęcia uchwały przed wakacjami nie doszło z powodu blokowania obrad ukraińskiego przez część posłów Werchownej Rady. Projekt Huzia został jednak wykorzystany dzisiaj przez Komisję Spraw Zagranicznych Werchownej Radyw odpowiedzi na przyjętą dziś przez Sejm uchwałę ws.oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943-1945.

Ukraiński ambasador: Polacy również dopuścili się ludobójstwa Ukraińców

Z kolei Borys Tarasiuk, szef ukraińskiej parlamentarnej grupy ds. współpracy z Polskąwyraził swoje oburzenie z przyjętej w piątek uchwały Sejmu ws. ludobójstwa na Wołyniu. Stwierdził, że PiS to partia nacjonalistyczna, poseł Michał Dworczyk to polityk nieodpowiedzialny i niewychowany, a on sam, na znak protestu przeciwko „antyukraińskim działaniom” Sejmu i Senatu podaje się do dymisji.

facebook.com / Kresy.pl

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. leszek1
  leszek1 :

  W tym zaklamanym do granic mozliwosci swiecie, trzeba po prostu robic to co jest sluszne i odpowiada prawdzie. Klamstwo jest wystepkiem za ktory powinno sie karac. Na szczescie prawdy historycznej nie mozna, ani ukryc, ani zafalszowac, chociaz od wiekow trwaja nieustanne usilowania w tym kierunku.

 2. leszek1
  leszek1 :

  W tym zaklamanym do granic mozliwosci swiecie, trzeba po prostu robic to co jest sluszne i odpowiada prawdzie. Klamstwo jest wystepkiem za ktory powinno sie karac. Na szczescie prawdy historycznej nie mozna, ani ukryc, ani zafalszowac, chociaz od wiekow trwaja nieustanne usilowania w tym kierunku.

 3. beresteczko1651
  beresteczko1651 :

  Po tych wszystkich histerycznych reakcjach widać jedno – ukraińcy panicznie boją się prawdy o swoich zbrodniach bo są one de facto fundamentem tego tworu zwanego ukrainą i innego fundamentu po prostu nie ma. Bez niego tzw. ukraina to tylko była sowiecka republika, sklecona z ziem ukradzionych przez sowietów ościennym państwom, która dzięki słabości sowieckiego państwa uzyskała pozorną niezależność, której w żaden sposób, jako twór sztuczny i oparty na przemocy i zbrodni nie jest w stanie utrzymać. Tzw. państwo ukraińskie najpierw było na utrzymaniu Rosji, teraz jest na utrzymaniu Zachodu a służy tylko i wyłącznie garstce oligarchów do okradania a bandzie banderowców do szerzenia ich zbrodniczych idei. Na śmietnik z nimi wszystkimi!