Wołodymyr Wiatrowycz, mianowany przez władze post–majdanowej Ukrainy na stanowisko szefa ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, znany negacjonista wołyński, skomentował twierdzenia prof. Jana Żaryna z PiS-u na temat Rzezi Wołyńskiej i znaczeniu Lwowa dla polskiej tożsamości.

„Ruski świat” z zachodnim wektorem. „Ukraiński naród nie jest zdolny do samouświadomienia przy pomocy Polaków” – polski polityk Jan Żaryn– komentuje Wiatrowycz na swoim profilu na Facebookuwywiad nowo wybranego senatora PiS-u na temat zapowiadanej polityki historycznej państwa polskiego.

ZOBACZ TEŻ: Bez Lwowa nie ma narodu polskiego – nowo wybrany senator PiS

Mamy wystarczająco wielu takich „pomocników” na Wschodzie. Na zachodzie potrzebni są sprzymierzeńcy. W innym wypadku częścią „ruskiego świata” zostanie nie tylko Kijów, ale i Warszawa– komentuje Wiatrowycz.

Wołodymyr Wiatrowycz to obecnie szef ukraińskiego Instytut Pamięci Narodowej. Zaprzecza on, że działania Ukraińskiej Powstańczej Armii wobec Polaków na Kresach II Rzeczypospolitej były ludobójstwem. Określa je on jako „wojnę ukraińsko-polską” w latach 1942-47.

PATRZ RÓWNIEŻ: Banderowiec szefem ukraińskiego IPN-u

ZOBACZ TEŻ: Szef ukraińskiego IPN-u: Państwo oficjalnie uznało, że Bandera i Szuchewycz walczyli o wolność

Facebook.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

14 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. upadlina
  upadlina :

  wiatrowycz banderowski ćwoku, kończy się babci sranie! Kończy się poparcie na zachodzie! Banderowska upadlina nie ma szans na dłuższą metę na nawiązanie normalnych stosunków z sąsiadami! Albo prawda o ludobójstwie na Wołyniu, skrucha, obalenie pomników zwyrodnialców banderowskich, albo nieprzyjemna przyszłość dla upadliny

 2. Avatar
  wepwawet :

  Dziadek nigdy nie wspominał o wojnie Polsko-Ukraińskiej, ale w jego opowieściach zawsze przewijały się „bandy upa” mordujące Polaków. Wspominał o tych bandach przed którymi uciekał z terenów II RP, oraz tych które działały na terytorium ówczesnej czerwonej Polski – a podchodziły praktycznie pod sam Jarosław (widać mało jak na swój apetyt wykroili Ukraińcy z dawnych Polskich ziem). Ale nigdy nie mówił o wojnie z Ukraińcami… woja to była z Niemcami bo Ruskim to się praktycznie poddaliśmy.

 3. Avatar
  wepwawet :

  Dziadek nigdy nie wspominał o wojnie Polsko-Ukraińskiej, ale w jego opowieściach zawsze przewijały się „bandy upa” mordujące Polaków. Wspominał o tych bandach przed którymi uciekał z terenów II RP, oraz tych które działały na terytorium ówczesnej czerwonej Polski – a podchodziły praktycznie pod sam Jarosław (widać mało jak na swój apetyt wykroili Ukraińcy z dawnych Polskich ziem). Ale nigdy nie mówił o wojnie z Ukraińcami… woja to była z Niemcami bo Ruskim to się praktycznie poddaliśmy.

 4. Avatar
  zefir :

  Wiatrowycz to okaz banderowdskiego debila dla którego ludobójcza podłość zwyrodniałej OUN-UPA miesza się z sąsiedzkimi porachunkami,nabijanie polskich dzieci na płoty,czy rżnięcie ciężarnych piłą,czy też zakopywanie,czy palenie Polaków żywcem,to zwykła frajda,jak w pewnej kijowskiej resteuracji.Ten ignorant historyczny i zwykła ludzka intelektualna swołocz,poddany ideologii Doncowa,to największy wróg Polski i polskości.Dziw,że polski IPN potrafi tego wroga polskiej nacji przyjmować z honorami udostępniając mu materiały żródłowe do jego manipulacji.Dla tego skurwiela tylko stryczek lub pal.

 5. tagore
  tagore :

  Apoteozą neobanderowców Wiatrowycz i politycy ukraińscy sami zawęzili sobie pole manewru.
  Jeśli Niemcy wystawią ich do wiatru co jest raczej pewne i w niektórych sprawach już widoczne
  znajdą się w nieciekawej sytuacji. Ukraińska telewizja Hromadske prowadzi cykl programów o
  historii ziem dzisiejszej Ukrainy prowadzonych w zadziwiająco rzetelny sposób.

  tagore

  • Avatar
   tutejszym :

   Wiatrowycz jako dyrektor Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zasłynął z tego, że fizycznie kazał niszczyć dokumenty kompromitujące oun-upa. Ten propagandzista dokonał zbrodni na archiwach Ukrainy. Doprowadził do bezpowrotnej utraty dokumentów. Takie informacje uporczywie krążą. Czas jest dobry dla niego, poprawność polityczna w RP jeszcze obowiązuje. Wszystkiego na pewno nie jest i nie był w stanie zniszczyć.

 6. Avatar
  baciar :

  bandersyny zawsze zmieniali historie brak własnej zmusza upadlińców do wymyślania bzdur potrzebne jak najwięcej publikacji prawdy historycznej żeby temu podgatunkowi ludzkości udowodnić prawde a tak a propo wiatrowycz wole granice z moskalami niż z takimi skur……..ami jak wy zasrani banderowcy