Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna przypomniał, że Ukraińcy byli nacją, której członkowie służyli siłach zbrojnych Związku Sowieckiego. Polski minister zaznaczył, że na terytorium Rzeczypospolitej wkroczyli żołnierze Frontu Ukraińskiego, którzy byli narodowości ukraińskiej.

Schetyna wspomniał o tym fakcie w wywiadzie dla Polskiego Radia. Zapytany przez dziennikarza o to, czy Władimir Putin powinien być zaproszony na obchody 70. rocznicy wyzowlenia obozu w Auschwitz, Schetyna powiedział, że teren obozu zajmowali żołnierze ukraińscy:

A może lepiej powiedzieć, panie redaktorze, że to front ukraiński, pierwszy front ukraiński i Ukraińcy wyzwalali, bo tam żołnierze ukraińscy byli wtedy w ten dzień styczniowy i oni otwierali bramy obozu i oni wyzwalali obóz. Tak jak powiedziałem– mówił minister spraw zagranicznych.

polskieradio.pl / Kresy.pl

40 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. wepwawet
  wepwawet :

  Tyle się teraz mówi o zbrodniach popełnianych przez czerwonoarmistów – kradzieże, morderstwa, gwałty na kobietach i dziewczynkach… zastanawiałem się skąd w tych ludziach było tyle bestialstwa i nienawiści. Pan minister ładnie to wszystko nam wyjaśnił – na terytorium Rzeczypospolitej wkroczyli żołnierze Frontu Ukraińskiego, którzy byli narodowości ukraińskiej. Cieszy, że Polski minister w końcu to głośno powiedział, doceniając tym samym wkład Ukraińców w wyzwolenie Rzeczpospolitej.

  • jan_de
   jan_de :

   Ale mnie Szanowny Użytkownik zaskoczył… Szanowny Użytkownik musi być bardzo młodym człowiekiem, wchodzącym dopiero w dorosłe życie, co oczywiście Szanownego Użytkownika tłumaczy i usprawiedliwia… Doświadczeni ludzie bowiem wiedzą dobrze, że jeżeli armia czerwona coś „wyzwalała”, to jej trzon stanowili Ukraińcy, ewentualnie inne nacje, a jeżeli kradła, mordowała i gwałciła, to niechybnie przewodzili jej Rosjanie… Mówił też o tym niedawno p. Haubner… Podobnie z NKWD… Żydzi np. odnosili się ze współczuciem i zrozumieniem dla katowanych przez siebie delikwentów, Rosjanie zaś katowali ich z sadystyczną wręcz „rozkoszą…” Piszą o tym i w GW i GP, a nawet w Fakcie… Tak było, i tak musi być nadal, bo schemat ten nadal obowiązuje…

 2. piotrx
  piotrx :

  Wiele rożnych narodowości służyło w Armii Czerwonej – Polacy także
  Nazwa „ukraiński” wynikała z obszaru działania frontu a nie składu narodowościowego, choć być może z tej racji najwieszy odestek stanowili faktycznie Ukraińcy ale może równie duży i Rosjanie czy inne narodowosci. Jaki był skład narodowościowy to temat do wyjaśnienia – może ktos ma dane? Czy ktoś orientuje sie jakiego pochodzenia narodowego jest Schetyna ? Skoro tak za nimi lobbuje.

 3. stefan
  stefan :

  Pochodzenie ukraińskie niczego nie wyjaśnia. Co w takim wypadku mielibyśmy powiedzieć o hetmanach Konstantym Ostrogskim i Stanisławie Żółkiewskim, królu Janie III Sobieskim, Jeremim Wiśniowieckim i jego synu, królu Michale Korybucie i ogromnej ilości ludzi o niezmiernych zasługach dla Polski.

 4. piotrx
  piotrx :

  O innych osiągnieciach tego osobnika
  http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=schetyna

  „…tuż przed wizytą prezydenta Janukowycza w Polsce, pod koniec maja br., marszałek Grzegorz Schetyna zablokował w Sejmie projekt uchwały o ustanowieniu Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian.”

  Spotykał się też z Jewhenem Czolijem
  http://65-lat-temu.salon24.pl/351196,jak-to-sie-robi-w-warszawie

  „Oto znany jest nam fakt lobbowania przeciwko uchwale przez szefa Światowego Kongresu Ukraińców Jewhena Czolija. Napisało o tym „Nasze Słowo”, pochwalił się też tym sam Czolij na swojej stronie internetowej. W Polsce spotkał się przed zablokowaniem uchwały z Pawłem Kowalem i Grzegorzem Schetyną.”

  „Cóż jeszcze można o Czoliju napisać? A to, że jego organizacja, a więc i on także, domagała się uznania wojaków OUN-UPA za bohaterów Ukrainy. A to, że Czolij regularnie bierze udział w ukraińskich nacjonalistycznych uroczystościach fetując faszystów i zbrodniarzy. Jest tego mnóstwo, linki do stron opisujących aktywność Czolija podaję na końcu notki. W tym miejscu niech wystarczą dwa zdjęcia:”

  • jan_de
   jan_de :

   A Pan ostrzega, czy grozi? I co ma Pan na myśli, mówiąc o „sądnym dniu…” Bo chyba nie dzień sądu ostatecznego… Kto więc te braki w protezach „wykona”? Pan Tutejszym zapewne takiej używa, ale Pan Jajec, albo uri są chyba zbyt młodzi na protezy…

   • tutejszym
    tutejszym :

    artose: 22.01.2015 00:01 A KOGO Pan artose ostrzega, czy grozi? I co ma Pan na myśli, mówiąc o „sądnym dniu…” Bo chyba nie dzień sądu ostatecznego… Kto więc te braki w protezach „wykona”? Pan Tutejszym zapewne takiej używa, ale Pan Jajec, albo uri są chyba zbyt młodzi na protezy… Więc o KOGO Panu chodzi. Pan Jan_De woła: „Nie patrz w moją stronę” więc o tego wielkorusa chyba nie…. Więc o KOGO Panu, Panie artose chodzi. Pozdrawiam Pana Jan_De po długiej nieobecności, wyszedł Pan z zapaści finansowej? Gdzie Pan obecnie pracuje, bo w szkole już chyba nie. Jak Panu służy wewnętrzna emigracja. Pozdrawiam.

    • jan_de
     jan_de :

     Panie Tutejszym widzę, że u Pana bez zmian… Ciągle te same problemy z percepcją rzeczywistości… Dostrzegasz Pan u mnie „nienawiść do bliźniego”, a nie widzisz jej u pana jajca…? Może znajdzie się jednak jakiś „okulista”, który Panu pomoże… Czego Panu serdeczne życzę! Proszę więc nie rezygnować z leczenia – nie takie cuda się już zdarzały….

     • tutejszym
      tutejszym :

      Tak, tak. Zamiast merytorycznej odpowiedzi to wielkorus wciska obelgi i wjeżdża na rodzinę. Typowy prosty, prymitywny rusek. Dyskusja nad Pańskimi obelgami pod moim adresem nie ma wg mnie sensu. Ot przyczepiło się ruskie łajno do mojego obcasa i krzyczy jakie ono jest ważne. EOM.

     • jan_de
      jan_de :

      Witam Panie Hyde, jak się miewasz? Chyba długo Tutejszym trzymał Cię pod kluczem, co? Ale jak już się wyrwałeś na spacerek, to sobie podokazujesz, prawda? Ech…. żebyś ty był choć odrobinę mądrzejszy od niego… To przecież takie proste… Ale cóż… powiedz mu chociaż niech sobie popatrzy na te posty pod tym artykułem… może zobaczy jakie g***no i przede wszystkim do kogo, próbuje się przyczepić… Acha, i powiedz mu niech nie używa słów, których nie rozumie… Niech wcześniej zajrzy do Wikipedii i sprawdzi np, co to merytoryczna wypowiedz, zanim jej brak zacznie zarzucać innym…