Podczas IX Forum Europa- Ukraina w łodzi szef polskiego MSZ wypowiedział się w sprawie przyszłej polityki Polski wobec Ukrainy

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski podczas ostatniego Forum Europa-Ukraina w łodzi, omawiał wizję polityki jaką powinna przedsięwziąć Polska wobec Ukrainy.
„Jesteśmy z nimi, będziemy im w dalszym ciągu pomagać, wspierać zmiany samorządowe, reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy gotowi na udzielenie wsparcia nie tylko na arenie międzynarodowej, ale we wszelkich formach, które pozwolą Ukrainie zbudować nowoczesne państwo, bo to jest żywotnym interesem Polski” –zadeklarował minister spraw zagranicznych.Minister Waszczykowski jest za pozostawieniem wolnej ręki Ukrainie względem swojej przyszłości.
„Ukraina jako państwo suwerenne, transformujące się ekonomicznie, ma prawo podejmować suwerenne decyzje, wybierać sojusze, drogi rozwoju – zarówno ekonomicznego, jak i współpracy międzynarodowej”– mówił Waszczykowski

Co ciekawe, szef resortu spraw zagranicznych wypowiedział się również w sprawie przyszłości Rosji posiłkując się przykładem Ukrainy.
„To oznaczałoby, że na całym obszarze – również i w Moskwie – można byłoby spodziewać się przekształceń na wzór takich, jakie próbuje przeprowadzić Ukraina, a jakie myśmy z sukcesem przeprowadzili przez ostatnie 25 lat”

pap.pl/ kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. patriota :

  Żenada… Jednakże myślę, że nikt z forumowiczów po tym, co do tej pory powiedziały i uczyniły pisiorki nie jest zdziwiony. Szkoda, że tak otwarcie swoich poglądów względem dziczy banderowskiej nie prezentowali przed wyborami – wynik byłby diametralnie inny. Dlatego też nie żałuję jak niszczą ich oponenci (ci w kraju i za granicą), chociaż to też zdradziecka swołocz. Gdyby pisiorki nie były są zajęte szarpaniem się z nimi, już dawno wpompowywaliby w bankruta upainę wszelką pomoc. W ŻYWOTNYM INTERESIE POLSKI JEST JAK NAJWIĘKSZA SŁABOŚĆ TEGO ZWYRODNIAŁEGO TWORU, A POTEM JEGO BRAK NA MAPIE EUROPY.

 2. mopveljerzyjj :

  WASZCZYKOWSKI Z OBŁOKÓW NA ZIEMIE SZYBCIEJ ZEJDZIESZ NIŻ TOBIE SIĘ WYDAJE…
  Moskwa zwiększa tempo, całkiem naturalnie, jak uważa, na przykład, Rościsław Iszczenko, „Stany Zjednoczone potykakają się w drodze do kompromisu i starają się wykupić drobnymi ustępstwami. Nie jest to pierwszy przypadek — w ciągu ostatnich trzech miesięcy; to już drugie spotkanie Nuland i Surkowa, do tego Kerry poleciał do Soczi. Amerykanie próbują dogadać się, jak konflikt zamknąć i zachować twarz. Dwa razy wcześniej te propozycje nie były do zaakceptowania przez Rosję.
  W następstwie USA zmieniły swoją pozycję na Ukrainie, wystąpując z wnioskami, żeby Kijów wypełnił umowy.
  Powtórzył to i Biden w Kijowie. Teraz Poroszenko po raz pierwszy oświadczył, że Mińskie Porozumienia trzeba zacząć od przeprowadzenia reformy konstytucyjnej. To, że Stany Zjednoczone zmieniły pozycję, i zaczęły presję na Kijów, to fakt. Można przypuszczać, że podczas tego spotkania omówiono opcje wspólnego nacisku na Kijów, jak Stany Zjednoczone będą starały się wrobić swojego kijowskiego „klienta” w Mińsk.
  No, a ostatnie wieści z Kijowa tylko potwierdzają zasadność nowej aktywności Moskwy na ukraińskim kierunku i zbliżanie stanowisk wszystkich głównych zainteresowanych stron (Rosja, USA, Niemcy, Francja) w likwidacji „kijowskiego kotła”. (…)
  Wszystko idzie ku temu, że w tym roku Rosja zamknie problem Ukrainy, a Zachód zdejmie antyrosyjskie sankcje, czego wysokie prawdopodobieństwo – wkrótce po rozmowach Surkowa i Nuland – podnósł koordynator departamentu stanu d.s. sankcji Daniel Fried. Uwzględniając zakres korupcji ukraińskich elit, musimy zdawać sobie sprawę, że powstające rozwiązanie będzie jedynie tymczasowe i taktyczne; i podobnie jak sfederalizowana Ukraina z łasym okiem na Zachód, nie załatwia sprawy.
  Rozwiązaniem strategicznym problemu ukraińskiego bedą jedynie elity prorosyjskie, a nie skorumpowane elity „Оппоблока”…
  PS…
  Koniec końców Zachód odda Rosji terytorium Ukrainy, jeżeli na horyzoncie pojawi się widmo zysku. W końcu nie raz tak robił a przez kolejne wieki w prowadzonej przez niego polityce niewiele się zmieniło.
  ZRÓDŁO : wolna-polska.pl