Martin Schulz w trakcie swojej wizyty w stolicy Turcji stwierdził, że obiekcje jakie wobec tureckiego prawa antyterrorystycznego ma Unia nie muszę zastopować zniesienia wiz dla obywateli tego kraju.

Zniesienie wiz dla Turków było jednym z warunkówporozumienia dotyczącego rozwiązania kryzysu imigranckiego forsowanego przez Angelę Merkel. Turcja wielokrotnie groziła, że w wypadku pozostawienia wiz, porozumienie przestanie obowiązywać, a Turcja będzie swobodnie przepuszczać imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki przez swoje terytorium.

Podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z Schulza z premierem Turcji Binali Yildirim, szef rządu tego państwa poinformował, że Ankara ni widzi możliwości zmiany ustawy antyterrorystycznej, w sposób proponowany przez Unię. Yildirim powiedział, że walka z terroryzmem to dla Turcji „gra na śmierć i życie”. Dodał jednak, że będą prowadzone dalsze rozmowy.

Wcześniej unijny komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitris Awramopulos powiedział w Ankarze, że dla Unii bardzo ważne jest utrzymanie dynamiki w sprawie liberalizacji wizowej dla Turcji, oraz możliwości odsyłania imigrantów. Według niego Turcja zrobiła wiele, aby zniesiono wizy, ale dalej nie spełnia wszystkich kryteriów. Powiedział również, że Unia pomoże Turcji spełnieu ostatnich warunków, aby już niedługo Turcy mogli bez większych przeszkód podróżować po Europie.

kresy.pl / stooq.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz