Dwaj uchodźcy, którzy towarzyszyli osobie, która zmarła na polskiej granicy przekazali informacje, które wymagają weryfikacji. Chodzi o zażycie przez zmarłego tabletki, którą miał otrzymać od białoruskiego żołnierza. Miała mu pomóc, w sytuacji gdy będzie mu zimno i będzie wyczerpany – oświadczył w poniedziałek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Straż Graniczna poinformowała, że w niedzielę przy granicy z Białorusią odnaleziono zwłoki trzech osób. Przekazała także, że dalsze czynności w tym zakresie poprowadzi prokuratura. Szef MSWiA poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej, że jednemu ze zmarłych mężczyzn, obywatelowi Iraku, towarzyszyło dwoje innych imigrantów. Podkreślił, że w tym przypadku zostanie przeprowadzona szczegółowa sekcja zwłok. Dziennikarze zapytali, czy jest to sugestia, że białoruskie służby podtruwają migrantów. “Dwaj uchodźcy, którzy towarzyszyli osobie, która zmarła na polskiej granicy przekazali informacje, które wymagają weryfikacji na temat zażycia przez zmarłego tabletki, którą miał otrzymać od białoruskiego żołnierza. Miała mu pomóc, w sytuacji gdy będzie mu zimno i będzie wyczerpany” – odpowiedział Mariusz Kamiński, cytowany przez Polsat News.

“Są prowadzone badania toksykologiczne potwierdzające, czy rzeczywiście mogło to mieć wpływ na te tragiczne okoliczności. Takie informacje uzyskaliśmy, będziemy je weryfikowali, czy osoba ta otrzymała pigułkę od umundurowanego członka białoruskich służb” – dodał.

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej Mariusz Kamiński poinformował także, że w najbliższych dniach około 500 żołnierzy zostanie oddelegowanych do ochrony granicy. Dodatkowo Podlaski Oddział SG w środę otrzyma osiem nowoczesnych samochodów.

Zaznaczył, że struktury białoruskiego państwa są zaangażowane w międzynarodowy handel ludźmi. Minister podkreślił, że kolejne decyzje białoruskich władz wskazują na to, że kryzys na granicy z Białorusią może trwać wiele miesięcy i może mieć „bardzo niepokojące odsłony”. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu władze Białorusi podjęły decyzję o uruchomieniu ruchu bezwizowego z takimi państwami jak Pakistan, Jordania czy Egipt. „To są ogromne rezerwuary uchodźców, ogromne rezerwuary ludzi poszukujących lepszego życia. To może oznaczać, że dziesiątki, setki tysięcy ludzi będzie ściąganych na naszą wschodnią granicę” – powiedział Kamiński.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Podkreślił, że białoruskie władze podjęły także decyzję o przekształceniu lotniska w Grodnie w lotnisko międzynarodowe. „Co oznacza, że bezpośrednio przy naszej granicy możemy spodziewać lotów z migrantami” – powiedział.

W ostatnim czasie znacznie wzrosła liczba osób nielegalnie przekraczających granicę Polski od strony Białorusi. Od ponad trzech tygodni grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywani przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Na początku września br. Straż graniczna informowała, że tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. Z kolei w samym tylko wrześniu wykryto prawie 4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie ze Strażą Pożarną i Policją przez kilka godzin prowadzili akcję ratowniczą na bagnach w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, gdzie ugrzęzło 8 nielegalnych imigrantów.

Zobacz także: Szef MON: Na granicy z Białorusią zbudowano już 80 km ogrodzenia o wysokości 2,5 metra

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze.

Zobacz także: Osoby niszczące niszczące zasieki na granicy z Białorusią nie pójdą do aresztu

polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply