“Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek obrony” – mówił szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w poniedziałkowym programie “Jedziemy” na antenie TVP Info.

Podczas poniedziałkowego programu “Jedziemy” na antenie TVP Info, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera mówił: “Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek obrony”.

“Bardzo żałuję, że w naszym bardzo ostrym sporze politycznym temperatura wzrosła do takiego poziomu, że część osób kompletnie przestała zwracać uwagę na merytoryczne przesłanki, na argumenty, na sytuację faktyczną, a wpadła w takie zacietrzewienie, że zawsze, jak rząd powie, że coś jest czarne, to musi druga strona powiedzieć, że jest to akurat białe” – mówił.

Według Dworczyka w prywatnych rozmowach parlamentarzyści opozycji, wyrażają zrozumienie dla działań rządów. Szef Kancelarii Premiera twierdzi, że część opozycji “‘przyjęła taką narrację, że wszyscy pozostali nie mają innego wyjścia i brniemy właśnie w tę określoną stronę'”. Opozycja liberalna ma brnąć w strategię “negowania wszystkiego, wszystkich działań, również tych, które w tej chwili są podejmowane, po to, żeby zapewnić bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej”.

“Polska została zaatakowana i prowadzone są przeciwko naszemu krajowi działania hybrydowe. Mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek obrony; i to obrony aktywnej, a nie reaktywnej” – oświadczył.

Część zatrzymanych po przekroczeniu polskiej granicy jest zaskoczona, że znajduje się w Polsce, a nie na terytorium Niemiec. Osoby te były przekonane, że władze Białorusi wpuszczają ich na teren Niemiec – przekazał na poniedziałkowej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński.

“Trwa napór na naszą granicą. Minionej doby było to usiłowanie przekroczenia granicy przez 152 osoby. Te próby zostały uniemożliwione. W całym okresie wprowadzonego stanu wyjątkowego było to 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy” – przekazał minister.

“Stan wyjątkowy bardzo skutecznie umożliwia wyłapywanie osób związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, które docierają do miejscowości nadgranicznych, gdzie członkowie tych grup czekają na nielegalnych migrantów” – powiedział Kamiński.

“Od kilku tygodni zatrzymaliśmy 66 osób, w ostatnich dniach 8 osób. Osobom tym zostały postawione zarzuty, 11 osób zostało tymczasowo aresztowanych. To w większości obywatele państw postsowieckich” – dodał.

“Zdjęcia zrobione w Usnarzu Górnym pokazują, że grupa nielegalnych migrantów, która przebywa w tych namiotach, jest pod stałą kontrolą białoruskich służb. Widać, że białoruskie służby zaopatrują te osoby w ciepłą żywność, odzież i śpiwory” – stwierdził szef MSWiA.

Kresy.pl/TVP Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply