Zaproszenie Ukrainy do NATO może być głównym czynnikiem na rzecz zakończenia wojny – uważa szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

Szef biura prezydenta Ukrainy rozmawiał z Głosem Ameryki. “Tak, uważam, że zaproszenie Ukrainy do NATO może stać się kluczowym czynnikiem zakończenia tej wojny” – oświadczył, cytowany w niedzielę przez portal WNP. Ukraiński polityk wyraził opinię, że Rosja zaakceptuje tę decyzję.

“Gdzie ma się podziać Rosja? Ona to przyjmie. Dlatego, że Rosja zmieniła rzeczywistość. To oni napadli na Ukrainę” – powiedział.

Jego zdaniem członkostwo Ukrainy w NATO nie jest jedynie jej własnym życzeniem, lecz potrzebuje tego świat i Europa. “Wszystko zobaczyliśmy 24 lutego [2022 roku, w dniu inwazji Rosji na Ukrainę]. Europa potrzebuje bezpiecznego świata. Bez Ukrainy jest to niemożliwe” – dodał.

Jermak wskazał, Ukraina oczekuje też gwarancji poprzedzających wejście do NATO. “Potrzebujemy gwarancji bezpieczeństwa na drodze do członkostwa w NATO” – podkreślił. “Widzimy siebie jako członków NATO” – zaznaczył ukraiński polityk.

Jak informowaliśmy, podczas swojej pierwszej wizyty w Kijowie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg oświadczył, że jej miejsce jest w NATO.

„Prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO, a z czasem nasze wsparcie pomoże wam uczynić to możliwym” – powiedział Stoltenberg.

Podczas konferencji prasowej, Stoltenberg przyznał, że władze Ukrainy podniosą sprawę członkostwa w NATO oraz oczekiwanych gwarancji bezpieczeństwa na lipcowym szczycie Sojuszu w Wilnie. Dodał, że będzie to ważny punkt podczas rozmów. Z kolei ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski uważa, że szczyt „może stać się historyczny”. Sam Stoltenberg wstrzymał się przed składaniem jakichkolwiek obietnic w kwestii potencjalnego harmonogramu ws. członkostwa.

Przeczytaj: Spór wewnątrz NATO. Trzy kraje nie chcą “mapy drogowej” dla Ukrainy

Rząd Ukrainy formalnie złożył wniosek o „przyspieszone członkostwo” w NATO we wrześniu 2022 roku. W 2008 roku Kijów otrzymał obietnicę, że w przyszłości Ukraina dołączy do sojuszu, jednak większość członków, w tym Stany Zjednoczone, nie chcą składać w tej sprawie wiążących deklaracji, szczególnie w czasie wojny.

W listopadzie ub. roku Węgry powróciły do polityki blokowania oficjalnych kontaktów NATO-Ukraina, którą wdrożyły pięć lat wcześniej w odwecie za dyskryminację mniejszości węgierskiej przez Kijów.

Zobacz także: Senat jednogłośnie przyjął uchwałę ws. członkostwa Ukrainy w NATO

wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Jego zdaniem członkostwo Ukrainy w NATO nie jest jedynie jej własnym życzeniem, lecz potrzebuje tego świat i Europa.” – świat i Europa potrzebują pokoju i spokoju a każdy wie, że nawet jakiekolwiek zbliżenie Ukrainy do NATO to GWARANCJA wojny.