Szczerski nowym szefem MSZ? RMF: prezydent nie będzie blokował mu przejścia do rządu

Według ostatnich doniesień medialnych, nowym szefem MSZ miałby zostać Krzysztof Szczerski, obecnie szef gabinetu prezydenta. RMF FM podaje, że sprawa została już uzgodniona między szefem PiS a prezydentem Andrzejem Dudą, która nie będzie blokował swojemu ministrowi przejścia do rządu na rzekomo obiecaną wcześniej posadę.

W czwartek rano w mediach pojawiły się kolejne, nieoficjalne informacje dotyczące potencjalnych zmian w rządzie, na czele którego ponownie ma stanąć Mateusz Morawiecki.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8369.32 PLN    (38.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podawano m.in., że zmiany będą dotyczyć MSWiA. Morawiecki czeka na deklarację ze strony Mariusza Kamińskiego, czy chce nadal łączyć funkcję koordynatora służb specjalnych i szefa resortu spraw wewnętrznych. Kamiński uzależnia to od zaaprobowania jego planu dotyczącego utworzenia super-resortu bezpieczeństwa państwa, w ramach którego miałby przejąć również nadzór nad służbami. Jeśli nie będzie na to zgody, do MSWiA może wrócić Elżbieta Witek, która ostatnio była Marszałkiem Sejmu.

 

Duże znaczenie mają jednak doniesienia o planach dotyczących ministerstwa spraw zagranicznych. Wiadomo już niemal na pewno, że z szefowania tym resortem pożegna się dotychczasowy szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Wcześniej podawano, że na kierowaniu MSZ zależy Porozumieniu, satelickiej względem PiS partii Jarosława Gowina. Wśród możliwych kandydatów na ministra wymieniano najczęściej wiceszefową tego ugrupowania, obecną minister przedsiębiorczości Jadwigę Emilewicz, a także Adama Bielana.

Teraz pojawiły się informacje, że Czaputowicza może zastąpić szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski. Przypomnijmy, że ta opcja była rozważana już prawie dwa lata temu, gdy z kierowania MSZ żegnał się Witold Waszczykowski. Wówczas na mianowaniu Szczerskiego szefem polskiej dyplomacji zależało PiS, ale prezydent Andrzej Duda chciał go mieć przy sobie.

Obecnie wątpliwości wynikają z tego, czy szef gabinetu prezydenta powinien odchodzić z tak ważnego stanowiska zaledwie na pół roku przed wyborami prezydenckimi, gdy niebawem zacznie się kampania wyborcza.

Według ustaleń dziennikarzy RMF FM, prezydent Duda nie będzie jednak blokował przejścia szefa swojego gabinetu do rządu. „Szczerski może się więc powoli pakować” – podaje stacja. Zaznacza, że poza zgodą ze strony Dudy, Szczerski ma też „błogosławieństwo” szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Według RMF FM, sprawę ostatecznie uzgodniono w środę późnym wieczorem, podczas rozmowy Kaczyńskiego z Dudą. Przeważyć miał argument, że szef PiS obiecał Szczerskiemu tekę szefa MSZ po nieudanej walce o stanowisko komisarza Unii Europejskiej.

Rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz