Jednostki armii syryjskiej wspierane przez Irańskie bojówki wznowiły ostrzał enklawy rebeliantów w południowej Syrii w niedzielę po upadku umowy wynegocjowanej przez Rosję – poinformowała agencja prasowa Reuters. Rząd Syrii chce przywrócić pełną kontrolę nad tym obszarem.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, jednostki armii syryjskiej wspierane przez Irańskie bojówki wznowiły ostrzał enklawy rebeliantów w południowej Syrii w niedzielę po upadku umowy wynegocjowanej przez Rosję. Rząd Syrii chce przywrócić pełną kontrolę nad tym obszarem.

Umowa upadła w piątek po sporach dotyczących zakresu kontroli armii i rozbrojeniu byłych rebeliantów. Obszar ten jest miejscem narodzin protestów w 2011 r. przeciwko prezydentowi Basharowi al-Assadowi i jego rodzinie, które rozprzestrzeniły się w całym kraju i przekształciły się w wojnę domową.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Rebelianci i lokalna starszyzna odmówili w piątek nowych żądań wojska, aby rozmieścić punkty kontrolne w dzielnicach mieszkalnych Deraa al Balaad, a także prowadzić rewizje domowe.

„Są to niemożliwe nowe żądania przedstawione przez reżim i Rosjan. Dotarliśmy do ślepego zaułka” – powiedział Reuterowi Adnan al Masalameh, rzecznik komitetu negocjacyjnego Deraa al Balaad.

Siły rządowe, wspomagane przez rosyjskie siły powietrzne i bojówki, odbiły prowincję Dera w 2018 roku, a Moskwa zapewniła wówczas Izrael i Stany Zjednoczone, że zapobiegnie wkraczaniu wspieranych przez Iran milicji do strefy przygranicznej. Umowa ta zmusiła tysiące rebeliantów wspieranych przez Zachód do przekazania ciężkiej broni, ale powstrzymała siły Assada przed wejściem do Deraa al Balaad.

Zobacz też: Izrael ostrzelał cele w pobliżu stolicy Syrii [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Armia poinformował w niedzielę, że przygotowała autobusy do ewakuacji rebeliantów sprzeciwiających się umowie do części północno-zachodniej Syrii pod kontrolą rebeliantów wspieranych przez Turcję.

„Nalegamy na pełną kontrolę armii i brak powrotu do stanu braku praworządności i chaosu, który panował” – powiedział rzecznik armii, oskarżając buntowników o niewywiązywanie się z obietnic. Enklawa i inne miasta w południowej Syrii od czasu odzyskania przez państwo kontroli nad prowincją organizują sporadyczne protesty przeciwko rządom Assada.

Zobacz też: Syryjska armia skutecznie testowała systemy S-75 przeciwko dronom [+VIDEO]

Kresy.pl/Reuters

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz