Zdaniem wiceszefa klubu PiS, „zdecydowana większość partii opozycyjnych” poprze ustawy o ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Twierdzi przy tym, że są w Sejmie „miłośnicy Moskwy”, którzy mogą utrudniać obrady.

Jak pisaliśmy, w środę połączone sejmowe komisje spraw zagranicznych i obrony narodowej pozytywnie zaopiniowały projekty ustaw, dotyczące akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Dziś, tj. w czwartek 7 lipca, Sejm ma zagłosować w tej sprawie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5170.41 PLN    (23.5%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W rozmowie z PAP wiceszef klubu PiS, poseł Marek Suski, został zapytany, czy przewiduje jakieś problemy podczas zaplanowanego na czwartek głosowania w Sejmie w sprawie tych projektów. W jego ocenie, „zdecydowana większość partii opozycyjnych” poprze te ustawy. Klub PiS najpewniej w całości będzie „za”.

 

– Nasi oponenci bardzo się kierują trendami w Unii Europejskiej – skomentował Suski. Powiedział też, że „miłośników Moskwy w polskim Sejmie trochę jest” i nie wie, „czy będą próbować zawetować [ustawy – red.], czy utrudniać obrady”. Nie sprecyzował, kogo miał na myśli.

Wiceszef klubu PiS podkreślił, że jeśli projekty zostaną przyjęte, a najprawdopodobniej tak się stanie, to Polska będzie w czołówce krajów, które ratyfikują ustawy dające zgodę na przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO. Zauważył przy tym, że nie wszystkie kraje są „entuzjastycznie nastawione” do przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO. W tym kontekście wymienił Turcję.

– Jesteśmy w tej części Europy, w której trwa wojna i najbardziej odczuwamy potrzebę rozszerzenia NATO – powiedział Suski. – Państwa, które są daleko, które z Rosją robią interesy, handlują, mają na swoim terytorium wielu turystów z Rosji – te niekoniecznie będą chciały denerwować Putina.

Poseł przyznał, ze proces ratyfikacji akcesji przez wszystkie kraje członkowskie NATO „może potrwać”.

Jak dotąd, cztery kraje ratyfikowały akcesję Szwecji i Finlandii do NATO: Dania, Norwegia, Islandia i Kanada. We wtorek ambasadorowie krajów NATO podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli w obecności fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto i szefowej szwedzkiej dyplomacji Ann Linde.

Głosowanie w Sejmie nad projektami ustaw odbędzie się w czwartek. Do ich przyjęcia wystarczy zwykła większość głosów, w obecności przynajmniej połowy posłów. Później projektami zajmie się Senat, a potem trafią one do prezydenta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg ogłosił we wtorek formalne rozpoczęcie procesu ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. „To wielki dzień dla Finlandii i Szwecji oraz wielki dzień dla NATO” – oświadczył w czasie wtorkowej konferencji prasowej Jens Stoltenberg. W konferencji wzięli udział także ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii.

Finlandia i Szwecja złożyły w maju formalne wnioski o przystąpienie do NATO. Oba kraje były neutralne przez całą zimną wojnę, a ich chęć przystąpienia do NATO jest jedną z najbardziej znaczących zmian w europejskiej architekturze bezpieczeństwa od dziesięcioleci.

PAP / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz