Warszawska firma projektowa we współpracy z ratownikami górskimi stworzyła projekt Surgo Mountain Rescue Vehicle – pojazdu terenowego specjalnego, górskiego przeznaczenia.

Surgo Mountain Rescue Vehicle to projekt pojazdu terenowego, który powstał w warszawskim biurze projektowym 2sympleks, w ścisłej współpracy z ratownikami TOPR i GOPR. Przypomina „krzyżówkę” amerykańskiego hummera z karetką pogotowia. I, zdaniem komentatorów, „rzeczywiście może robić wrażenie”.

– Polska firma zaprojektowała obłędną terenówkę – zachwyca się pojazdem portal The Drive.

Twórcy Surgo zakładają, że pojazd ma mieć promień skrętu rzędu 90 stopni, a także niezależne zawieszenie i zwiększoną przyczepność. Dzięki temu, ma doskonale razić sobie w ciasnych przestrzeniach, takich jak wąskie górskie przesmyki między skałami. We wnętrzu pojazdu zaprojektowano przestrzeń dla ośmiu pasażerów.

Twórcy „obłędnej” ratowniczej terenówki zapewniają, że pojazd powstał we współpracy z ratownikami z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz TOPR. Specjaliści w zakresie ratownictwa górskiego mieli szczegółowo opowiadać twórcom Surgo o sytuacjach, z jakimi stykają się w swojej pracy. Mówili też o konkretnych potrzebach, jakie z tego wynikają.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Na razie nie wiadomo czy Surgo trafi do produkcji. Zapewne jednak górskie służby ratunkowe, nie tylko w Polsce, byłyby zainteresowane tego rodzaju pojazdami. Problemem są jednak środki finansowe.

Według portalu Inn Poland, producenci dużych marek w ramach polityki PR, starają się wspierać polskich ratowników. Przykładowo, dwa lata temu mercedes przekazał GOPR 8 aut terenowych swojej produkcji. Potrzeby są jednak większe.

W GOPR pracuje niemal tysiąc osób, które interweniują w ciągu roku co najmniej tysiąc razy. Taki pojazd terenowy jak Surgo z pewnością byłby dla nich wsparciem.

Thedrive.com / innpoland.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz