W Finlandii wnioski o pozwolenia na broń palną będzie można składać przez internet, bez wizyty na posterunku policji. Nie będą również konieczne tzw. testy predyspozycji.

W piątek fiński prezydent Sauli Niinisto podpisał nowelizację prawa w tym zakresie. Zmiana przepisów ma przyspieszyć procedury ubiegania się o pozwolenie na broń, jak również zmniejszyć biurokratyczne obciążenia fińskich służb.

Wnioski elektroniczne będzie można składać od grudnia przyszłego roku. Do tego czasu, Finowie będą ubiegać się o broń w tradycyjny sposób, przedstawiając niezbędne dokumenty na posterunku policji. Przy czym, dzięki nowelizacji prawa, od grudnia br. będzie można zrobić to w dowolnym miejscu na terenie Finlandii. Wcześniej, trzeba było udać się na odpowiedni komisariat w miejscu zamieszkania.

MSW Finlandii uważa, że zmiana procedury nie wpłynie na kwestie związane z bezpieczeństwem. Według zapowiedzi, wnioski o pozwolenie na broń będą rozpatrywane bardziej wnikliwie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nie zmienią się natomiast podstawowe wymagania związane z prawem do posiadania broni palnej. W Finlandii, by ubiegać się o pozwolenie na broń, trzeba mieć ukończone 18 lat, a w przypadku pistoletów i rewolwerów – 20 lat. Konieczny jest też odpowiedni stan zdrowia oraz właściwe uzasadnienie potrzeby posiadania broni. Dotyczy to m.in. łowiectwa, kolekcjonerstwa, strzelectwa sportowego czy rekonstrukcji historycznych. Według policji, przeszkodą w uzyskaniu pozwolenia jest np. przeszłość przestępcza lub nadużywanie środków odurzających. Pozwolenie wymagane jest również do przechowywania i przewozu broni.

Nowe przepisy znoszą obowiązek przechodzenia przez osoby ubiegające się o pozwolenie na broń testów predyspozycji do posługiwania się bronią. Zdaniem ministerstwa, ich wyniki nie były przydatne i nie stanowiły decydującego kryterium przy przyznawaniu pozwolenia na broń.

Według policyjnych statystyk w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii zarejestrowanych jest ok. 1,5 mln sztuk broni osobistej, głównie broni myśliwskiej. Pistoletów i rewolwerów jest ok. 220 tys. Liderem w posiadaniu broni są mieszkańcy Wysp Alandzkich, Laponii oraz regionu Kainuu na północnym wschodzie kraju. Są miejscowości, szczególnie małe, w których na jednego mieszkańca przypada więcej niż jedno pozwolenie na broń. Z kolei w największych fińskich miastach, statystycznie pozwolenie ma średnio co dziesiąta osoba.

Przeczytaj: Polska jednym z najbardziej rozbrojonych krajów świata

Ostatnie dane wskazują, że liczba wydawanych pozwoleń spada. W 2010 r. wydano 70 tys. pozwoleń, a latach 2015 i 2016 – po ok. 57 tys. Przyczyną jest m.in. bardziej wnikliwe rozpatrywanie wniosków i zaostrzenie kryteriów. Nastąpiło to po strzelaninach w dwóch fińskich szkołach w latach 2007-2008. Zginęło wówczas 20 osób. Innym wskazywanym powodem jest mniejsze zainteresowanie myślistwem wśród młodszego pokolenia Finów. A to właśnie broni myśliwskiej Finowie mają najwięcej.

Przeczytaj także: Wiceszef MON: strzelnice w każdym powiecie – program rusza w przyszłym roku

ZOBACZ: Jacek Hoga (Ad Arma) dla Kresów.pl: Polacy nie dorośli do posiadania broni? To bujda [+VIDEO]

Rmf24.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz