Sukces PESA. Lokomotywa wodorowa dopuszczona do użytku

Lokomotywa wodorowa zaprojektowana i wybudowana w bydgoskiej fabryce PESA otrzymała świadectwo dopuszczenia do eksploatacji wydane przez Urząd Transportu Kolejowego.

Jak informowaliśmy, prace nad napędem wodorowym trwają w firmie z Bydgoszczy od 2019 roku. Wtedy podjęto decyzję, że pierwszą maszyną będzie lokomotywa manewrowa SM42-6Dn. Producent nawiązał w celu realizacji założeń współpracę z wieloma wiodącymi ośrodkami badawczymi.

Dopuszczona do eksploatacji lokomotywa jest wyposażona w zeroemisyjny napęd wodorowy. Za wytwarzanie energii w nim odpowiedzialne są dwa ogniwa wodorowe o łącznej mocy 170 KW.

“Poprzez baterię trakcyjną zasilają one cztery asynchroniczne silniki trakcyjne o mocy 4x180kW, co pozwala na rozwijanie prędkości do 90 km na godz.. Wodór pobierany jest ze zbiorników o łącznej pojemności 175 kg. Jedno tankowanie pozwala na dobową pracę manewrową lokomotywy” — informuje PESA w komunikacie.

Lokomotywa została wyposażona w system jazdy autonomicznej, umożliwiający maszyniście jednoosobowe sterowanie radiowe pojazdem w czasie ustawiania składów oraz system rozpoznawania przeszkód.

Prezes PESY Krzysztof Zdziarski zapowiedział, że kolejnym krokiem firmy będzie stworzenie pojazdu pasażerskiego zasilanego z trakcji elektrycznej i ogniw wodorowych.

Kresy.pl / businessinsider.com.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply