W sobotę do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 15 cudzoziemców. Grupa osób w mundurach obrzucała Straż Graniczną kamieniami.

Jak poinformowała Straż Graniczna, W dniu 09.09 do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 15 cudzoziemców.

“Około godziny 21, grupa 7 osób w mundurach białoruskich z zamaskowanymi twarzami, znajdująca się po stronie Białorusi rzucała kamieniami w patrole Polski. Osoby miały proce i latarki, którymi oślepiali patrole. Do zdarzenia skierowano pojazd specjalny Tur. Nikt nie doznał obrażeń” – czytamy.

W czwartek 7 września funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu skontrolowali jadące w kierunku Niemiec dostawcze Iveco na polskich numerach rejestracyjnych. Okazało się, że w środku były 32 osoby i kierowca. Obywateli Syrii znaleziono w tylnej, zamkniętej i pozbawionej okien przestrzeni ładunkowej auta.

Po przeprowadzeniu kontroli legalności pobytu stwierdzono, że obywatele Syrii (31 mężczyzn) przebywali na terytorium RP nielegalnie. Ustalono ponadto, że przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski, w byłym drogowym przejściu granicznym Zwardoń-Skalité. Mężczyzn zatrzymano, pozostają w dyspozycji Placówki SG w Zgorzelcu. Otrzymają decyzje o  zobowiązaniu do powrotu.

Kierowca, obywatel Łotwy został zatrzymany za udzielenie im pomocy w przekroczeniu granicy wbrew przepisom.

Tego samego dnia, funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu uzyskali informację o poruszających się autostradą A4 w kierunku Niemiec 3 pojazdach (dwóch busach oraz jednym pojeździe osobowym), w których mogli być przewożeni cudzoziemcy. Informację przekazano także sąsiednim placówkom SG w Legnicy i Tuplicach oraz, za pośrednictwem Polsko-Niemieckiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku – służbom niemieckim.

Dzięki szybkiej komunikacji między wszystkimi jednostkami zatrzymano oba poszukiwane busy na terytorium Niemiec. W pierwszym z nich (marki Fiat Ducato na węgierskich numerach rejestracyjnych) było 24 obywateli Syrii (w tym kierowca i dwoje małoletnich), w drugim z kolei (marki Mercedes Benz na niemieckich numerach rejestracyjnych) – 31 obywateli Syrii (w tym kierowca). Nielegalni migranci pozostają w dyspozycji Inspekcji Policji Federalnej Niemiec w Forst.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply