Pentagon ogłosił w poniedziałek pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 125 milionów dolarów – przekazał portal Defense News. To pierwsza tego rodzaju akcja pod rządami Bidena.

Jak poinformował portal Defense News, w poniedziałek Pentagon ogłosił pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 125 milionów dolarów, to pierwsza tego rodzaju akcja pod rządami Bidena. Pakiet jest finansowany przez fundusz Pentagonu przeznaczony na wzmocnienie ochrony Ukrainy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Pakiet obejmuje między innymi fundusze na „zdolności do zwiększania możliwości dowodzenia i kontroli oraz świadomości sytuacyjnej sił ukraińskich poprzez zapewnienie dodatkowych radarów przeciwartyleryjskich i wyposażenia taktycznego; stałe wsparcie zdjęć satelitarnych i możliwości analizy; oraz sprzęt do wsparcia wojskowej opieki medycznej” – zgodnie z oświadczeniem Pentagonu.

W roku fiskalnym 2021 Kongres ma nadal 150 milionów dolarów na finansowanie Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, ale jest to wstrzymane do czasu, gdy departamenty Obrony i Stanu wspólnie potwierdzą, że Kijów poczynił „wystarczające postępy” w zakresie reform wojskowych.

„Departament [Obrony] zachęca Ukrainę do kontynuowania reform, które wzmacniają cywilną kontrolę nad wojskiem, promują większą przejrzystość i odpowiedzialność w przemyśle obronnym i zaopatrzeniu oraz modernizują jej sektor obronny w innych kluczowych obszarach zgodnie z zasadami i standardami NATO” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Ukraińska armia otrzymała od USA 20 wozów Humvee

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Temat pomocy wojskowej jaką mogą udzielić Ukrainie Stany Zjednoczone po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku był stale dyskutowany. Administracja Obamy wahała się przed wysłaniem śmiercionośnej broni, w szczególności broni przeciwpancernej Javelin, pomimo nacisków ze strony członków Kongresu. Administracja Trumpa zgodziła się później na sprzedaż Javelinów, a także na dalszą pomoc.

Nie jest jasne, czy więcej Javelinów zostanie wysłanych na Ukrainę w przyszłości, ale Ołeksandr Danylyuk, przewodniczący Ukraińskiego Centrum Reformy Obrony, powiedział w wywiadzie z 18 lutego, że ta broń nie jest już potrzebna na pierwszej linii frontu ze względu na to, jak zmienił się konflikt.

Zobacz też: Ukraina skieruje wyrzutnie Javelin do strefy walk w Donbasie

Kresy.pl/Defense News

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz