Pracownia United Surveys zapytała Polaków o to co ich państwo powinno zrobić w przypadku militarnego ataku Rosji na Ukrainę.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Wyraźna większość pytanych uznała, że „Polska powinna w jakikolwiek sposób wesprzeć Ukrainę” w przypadku jej wojny z Rosją. Odpowiedź taką wybrało 66,2 proc. pytanych. Przeciw pomaganiu Ukrainie wypowiedziało się 26,6 proc. respondentów. 7,2 proc. pytanych nie chciało lub nie potrafiło się określić w tym względzie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Proporcja osób popierających wsparcie Ukrainy przeciw Rosji jest różna wśród zwolenników różnych partii politycznych. Zdecydowanie najwięcej zwolenników aktywnego stanięcia po stronie Kijowa w przypadku konfliktu jest w elektoracie Lewicy i Konfederacji. Aż 86 proc. i 84 proc. ich wyborców poparło ideę wsparcia Kijowa.

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej zwolenników wspierania Ukrainy jest niewiele mniej – 78 proc. Natomiast wyraźnie niższa jest ich proporcja wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości – 65 proc.

42,4 proc. pytanych uznało, że nasz rząd powinien wesprzeć Kijów dyplomatycznie. 41 proc. chciało dostaw uzbrojenia dla Ukraińców, a 38,9 proc. – innego rodzaju wsparcia materialnego – pieniędzmi bądź żywnością. Jednak już tylko 14,7 proc. respondentów było gotowych wysłać na Ukrainę polskich żołnierzy

Także mniejszość Polaków opowiedziało się za przyjęciem uchodźców z Ukrainy. Odpowiedź taką wybrało 26,4 proc. badanych.

Czytaj także: Połowa Ukraińców przekonana o możliwości wtargnięcie Rosjan

rmf24.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz