We Wrocławiu powstanie Kopiec Obrońców Lwowa?

Lwów ma Kopiec Unii Lubelskiej, czy Wrocław będzie miał Kopiec Obrońców Lwowa?

Inicjatywa działaczy kresowych z Żar, aby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić usypaniem we Wrocławiu Kopca Obrońców Lwowa, spotkała się z przychylnością przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Jacka Ossowskiego. – podało w sobotę Radio Wrocław.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Idea usypania we Wrocławiu kopca upamiętniającego walki o Lwów w latach 1918-1920 pojawiła się jeszcze w październiku br., kiedy grupa Kresowian z Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch., Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział Żary oraz Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich napisała list do prezydenta Wrocławia Rafała Dudkiewicza z prośbą o zamienienie Wzgórza Andersa, czyli byłego gruzowiska po Festung Breslau w Kopiec Obrońców Lwowa.

Pomysłodawcy wskazywali na powojenne związki Wrocławia ze Lwowem. „Wrocław nie bez przyczyny nazywany jest drugim Lwowem, po 1945 roku zamieszkała tu w dużej części diaspora lwowska. Uczeni z Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki we Lwowie budowali świetność uczelni wrocławskich, stolica Dolnego Śląska przejęła Panoramę Racławicką, pomnik Aleksandra Fredry i część zbiorów Ossolineum. Wydaje się, że czas najwyższy spłacić dług wobec Lwowa, niech skromną formą zapłaty będzie Kopiec Obrońców Lwowa.” – napisali w liście podpisanym również przez wielu Kresowian z całej Polski. Kopiec miałby stać się „najpiękniejszym punktem widokowym we Wrocławiu, z którego rozciągałaby się przepiękna panorama całego miasta i okolicy”.

Pomysł podoba się przewodniczącemu Rady Miejskiej Wrocławia Jackowi Ossowskiemu, którego przodkowie pochodzili ze Lwowa.

Oczywiście chęć jest, kopiec czy miejsce na którymś ze wzgórz wrocławskich poświęcone obrońcom Lwowa jest bardzo dobrym pomysłem. Ja już kilka słów na ten temat z panem prezydentem wymieniłem i myślę, że to będzie jeden z ważnych tematów, który pozwoli nam uroczyście ten przyszły rok obchodzić we Wrocławiu – powiedział Ossowski Radiu Wrocław.

Jak podaje Radio Wrocław zwolennikiem takiego upamiętnienia jest m.in. przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso. Wstępne poparcie dla tej idei wyraził także prezydent Andrzej Duda. Projekt wymaga jeszcze konsultacji z miejscowym konserwatorem zabytków i architektem miejskim, a także z prezydentem Wrocławia.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Dutkiewicz: Ukraińcy we Wrocławiu są błogosławieństwem i lekarstwem na polską ksenofobię

Kresy.pl / Radio Wrocław / Nasz Dziennik / Moja Gazeta

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz