We Wrocławiu powstanie Kopiec Obrońców Lwowa?

Lwów ma Kopiec Unii Lubelskiej, czy Wrocław będzie miał Kopiec Obrońców Lwowa?

Inicjatywa działaczy kresowych z Żar, aby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić usypaniem we Wrocławiu Kopca Obrońców Lwowa, spotkała się z przychylnością przewodniczącego Rady Miejskiej Wrocławia Jacka Ossowskiego. – podało w sobotę Radio Wrocław.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Idea usypania we Wrocławiu kopca upamiętniającego walki o Lwów w latach 1918-1920 pojawiła się jeszcze w październiku br., kiedy grupa Kresowian z Klubu Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch., Stowarzyszenia Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział Żary oraz Kresowego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Orląt Lwowskich napisała list do prezydenta Wrocławia Rafała Dudkiewicza z prośbą o zamienienie Wzgórza Andersa, czyli byłego gruzowiska po Festung Breslau w Kopiec Obrońców Lwowa.

Pomysłodawcy wskazywali na powojenne związki Wrocławia ze Lwowem. „Wrocław nie bez przyczyny nazywany jest drugim Lwowem, po 1945 roku zamieszkała tu w dużej części diaspora lwowska. Uczeni z Uniwersytetu Jana Kazimierza i Politechniki we Lwowie budowali świetność uczelni wrocławskich, stolica Dolnego Śląska przejęła Panoramę Racławicką, pomnik Aleksandra Fredry i część zbiorów Ossolineum. Wydaje się, że czas najwyższy spłacić dług wobec Lwowa, niech skromną formą zapłaty będzie Kopiec Obrońców Lwowa.” – napisali w liście podpisanym również przez wielu Kresowian z całej Polski. Kopiec miałby stać się „najpiękniejszym punktem widokowym we Wrocławiu, z którego rozciągałaby się przepiękna panorama całego miasta i okolicy”.

Pomysł podoba się przewodniczącemu Rady Miejskiej Wrocławia Jackowi Ossowskiemu, którego przodkowie pochodzili ze Lwowa.

Oczywiście chęć jest, kopiec czy miejsce na którymś ze wzgórz wrocławskich poświęcone obrońcom Lwowa jest bardzo dobrym pomysłem. Ja już kilka słów na ten temat z panem prezydentem wymieniłem i myślę, że to będzie jeden z ważnych tematów, który pozwoli nam uroczyście ten przyszły rok obchodzić we Wrocławiu – powiedział Ossowski Radiu Wrocław.

Jak podaje Radio Wrocław zwolennikiem takiego upamiętnienia jest m.in. przewodniczący dolnośląskiej Solidarności Kazimierz Kimso. Wstępne poparcie dla tej idei wyraził także prezydent Andrzej Duda. Projekt wymaga jeszcze konsultacji z miejscowym konserwatorem zabytków i architektem miejskim, a także z prezydentem Wrocławia.

CZYTAJ TAKŻE: Dutkiewicz: Ukraińcy we Wrocławiu są błogosławieństwem i lekarstwem na polską ksenofobię

Kresy.pl / Radio Wrocław / Nasz Dziennik / Moja Gazeta

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jwu
    jwu :

    Piękna inicjatywa.Ale czy możliwa do zrealizowania ? Przecież obecny Pan prezydent nie ukrywa swoich ukrofilskich sympatii.A ten cały pomysł może uderzać we wrażliwość mieszkających tam Ukraińców.Których jest już ponad 60 tys.