Organizatorami konkursu były Integracyjna Szkoła Podstawowa, Fundacja im. Brata Alberta i Fundacja Kresowa „Memoria et Veritas”.

W Radwanowicach pod Krakowem odbył się finał ogólnopolskiego konkursu pt. „Znani i nieznani Polacy z Kresów”. O wydarzeniu poinformował na swoim blogu ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji im. Brata Alberta, która była współorganizatorem konkursu. Oprócz niej konkurs organizowały Integracyjna Szkoła Podstawowa oraz Fundacja Kresowa “Memoria et Veritas”.

W rywalizacji brały udział prace uczniów szkół podstawowych i średnich oraz uczestników warsztatów terapii zajęciowej i świetlic terapeutycznych dla niepełnosprawnych. Prace w dwóch kategoriach – literackiej i plastycznej – przysłano z całego kraju.

Jak pisze ks. Isakowicz-Zaleski, młodzi twórcy największą uwagę poświęcili trzem postaciom pochodzącym z Kresów – piosenkarzowi i kompozytorowi Czesławowi Niemenowi urodzonemu we wsi Stare Wasiliszki k. Grodna oraz lwowiakom: trenerowi piłkarskiemu Kazimierzowi Górskiemu i pisarzowi Stanisławowi Lemowi. Pozostałe prace dotyczyły marszałka Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, himalaistki Wandy Rutkiewicz z Płungian na Żmudzi, pochodzących z Wileńszczyzny śpiewaka operowego Bernarda Ładysza i ks. Michała Sopoćki. Pamiętano o rodzinie kompozytora Krzesimira Dębskiego, wywodzącej się z Kisielina na Wołyniu. Jak zauważył ksiądz, starsi uczestnicy konkursu zaprezentowali prace literackie i plastyczne inspirowane filmami o Wołyniu – fabularnym „Wołyniem” Wojciecha Smarzowskiego oraz dokumentalnym „Było sobie miasteczko”. Nie brakowało prac czerpiących inspirację ze wspomnień rodzinnych.

Podczas wręczenia nagród wykład o kulturze i tradycji Kresów przedstawiła Katarzyna Węglicka; głos zabrał także Bogdan Kasprowicz z Instytutu Lwowskiego. Z koncertem wystąpiła ukraińska artystka z Poczajowa Susanna.

Wszystkie literackie prace konkursowe zostaną wydane w kolejnej edycji „Rocznika Lwowskiego”. Prace plastyczne będą prezentowane w formie wystawy w szkołach.

Jak napisał ks. Isakowicz-Zaleski, w sytuacji, gdy wiele zagadnień wciąż jest objętych “poprawnością polityczną”, należy docenić tych nauczycieli, samorządowców i społeczników, którzy w najróżniejszy sposób przybliżają dzieciom i młodzieży wielowiekową kulturę i tradycję znad Niemna, Prypeci, Horynia i Dniestru.

CZYTAJ TAKŻE: Żywy Cmentarz – zwycięska praca w konkursie literackim Fundacji Kompania Kresowa

Kresy.pl / rmf24.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply