Trzecia polska zimowa wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem.

Kierownik Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 Krzysztof Wielicki zdecydował w poniedziałek o zakończeniu akcji górskiej na K2. – wynika z komunikatu na facebookowym profilu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera. Oznacza to, że polscy himalaiści nie wejdą w tym sezonie zimowym na jedyny nie zdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik.O zakończeniu wyprawy przesądziły wyniki dzisiejszego rekonesansu przeprowadzonego po kilku dniach złej pogody przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba. Okazało się, że obfite opady śniegu spowodowały, że na drodze do obozu 1 wszystkie liny są zasypane, a namiot w bazie wysuniętej uszkodzony. Prawdopodobnie doszło do zniszczenia wszystkich trzech założonych wcześniej obozów. Ponadto duże ilości nagromadzonego śniegu tworzą zagrożenie lawinowe.

Innym powodem rezygnacji z prób zdobycia szczytu są dalsze niekorzystne prognozy pogodowe. Sugerują one, że do końca kalendarzowej zimy himalaistom zabraknie tzw. okien pogodowych potrzebnych do wejścia na szczyt.

Jak pisze RMF FM powołując się na Janusza Majera, szefa Programu Polski Himalaizm Zimowy, wyprawa będzie teraz czekała na tragarzy a potem wróci do domu.

Zimowa Narodowa Wyprawa na K2 była czwartą zimową próbą zdobycia najwyższego szczytu Karakorum. Na przełomie lat 1987-88 górę próbowała zdobyć wyprawa pod kierownictwem Andrzeja Zawady, a w 2003 roku pod kierownictwem Wielickiego. W 2012 roku góry nie udało się zdobyć wyprawie rosyjskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Rozpoczęta 29. grudnia ub. roku wyprawa zostanie zapamiętana przede wszystkim z uratowania francuskiej himalaistki Elisabeth Revol na Nanga Parbat przez Adama Bieleckiego i Denisa Urubkę. Bielecki i Urubko, uczestnicy wyprawy na K2 zostali przetransportowani śmigłowcem pod Nanga Parbat i po brawurowej akcji sprowadzili na dół wycieńczoną Francuzkę. Nie udało się uratować jej towarzysza Tomasza Mackiewicza, który został na wysokości 7200 m. Głośnym echem odbiła się także samowolna próba zdobycia K2 przez Urubkę pod koniec lutego. Rosjanin z polskim paszportem, który uważa, że zima trwa od grudnia do końca lutego, odłączył się od wyprawy i zaatakował szczyt odmawiając nawet wzięcia radiotelefonu. Musiał jednak zawrócić z powodu złych warunków pogodowych. Po tej eskapadzie w atmosferze skandalu rozstał się z polską wyprawą.

Kresy.pl / RMF FM

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz