Mazowiecka Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Komenda Wojewódzka Policji (KWP) z/s w Radomiu zatrzymały podejrzanego o udział w przestępstwach VAT-owskich – poinformowały służby w piątek. Wartość fikcyjnych faktur sięga 6,3 mln zł. W oszustwie brało udział 5 spółek z branży tekstylnej.

Funkcjonariusze KAS i Policji z Radomia  zatrzymali prezesa spółki, która zajmuje się handlem tekstyliami. Wietnamczyk jest podejrzany o popełnienie przestępstw karnych i karnych skarbowych – napisano w piątkowym komunikacie. Wartość fikcyjnych faktur sięga 6,3 mln zł.

Zatrzymany usłyszał zarzuty wystawiania nierzetelnych faktur o wartości 6,3 mln zł. Został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

W procederze uczestniczyły jeszcze 4 spółki. Wszystkie działały w branży tekstylnej.

KAS podkreśla, że sprawa ma rozwojowy charakter. Planowane są kolejne zatrzymania.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. KAS przeprowadziła kontrole w dwóch podmiotach z grupy kapitałowej z branży transportowo-logistycznej. Wykazywały one wielomilionowe straty podatkowe, jednak w wyniku kontroli złożyły korekty deklaracji podatkowych za lata 2016-2019. Dodatkowo za 2020 rok, oprócz korekty, firmy dopłaciły 34 mln zł podatku z odsetkami.

W marcu warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa skontrolowała firmę, która brała udział w międzynarodowym oszustwie podatkowym. 17 podmiotów m.in. z Cypru, Niemiec, Bułgarii, Litwy oraz Łotwy wystawiło na skontrolowany podmiot 134 fikcyjne faktury o wartości 13,5 mln zł netto.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w styczniu rozbito zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie wyłudzali podatek VAT. Dwie osoby są podejrzane o zbrodnię vatowską.

W listopadzie ubiegłego roku KAS rozbiła grupę przestępczą, która sprzedawała olej smarowy, który jest zwolniony z VAT i akcyzy, jako olej napędowy. Straty Skarbu Państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT i akcyzy oszacowano wówczas na blisko 103 mln zł.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply