SLD i Razem w Sejmie [SONDAŻ]

W najnowszym sondażu partie SLD i Razem uzyskały po 6 proc. poparcia wśród ankietowanych. Czy lewica postkomunistyczna i neomarksistowska mają szanse wejść do Sejmu?

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to do parlamentu weszłyby dwie, zdecydowanie lewicowe partie. Do Sejmu wróciłoby SLD. Z kolei partia Razem po raz pierwszy w sondażach uzyskała wynik, dający realną szansę na przekroczenie progu wyborczego.

W sondażu przeprowadzonym dla se.pl i Nowej TV prowadzi PiS z wynikiem 36 procent. Główna partia prounijnej opozycji, PO, może liczyć na 23 proc. głosów. Za nimi znalazły się Kukiz’15 (11 proc.) i Nowoczesna (10 proc.). Razem oraz SLD uzyskały poparcie po 6 proc. respondentów. Do Sejmu weszłoby jeszcze PSL (5 proc.). Partia Wolność Janusza Korwina – Mikke uzyskała 3 proc. głosów.

W opinii politologa dr Rafała Chwedoruka, choć wynik Razem w sondażu jest niemal dwa razy lepszy, niż rezultat uzyskany w ostatnich wyborach, to charakter partii kierowanej przez Adriana Zandberga nie gwarantuje jej przetrwania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Koszulka z Marksem, występ u boku Komunistycznej Partii Polski – Adrian Zandberg z Razem [+FOTO]

– Elektorat Razem jest trudny, to wyborcy wielkomiejscy, zamożni, Zandberg walczy o nich z Nowoczesną, czyli partią niezbyt lewicową – uważa dr Chwedroku. Jego zdaniem, w lepszej, stabilniejszej sytuacji jest SLD, bo to na tę partię zagłosuje „wyborca stricte lewicowy”. Nie spodziewa się jednak, że partia ta odbuduje swoją dawną pozycję. Zdaniem politologa, lepsze notowania Sojusz zawdzięcza takim działaniom PiS, jak np. kwestia emerytur dla służb mundurowych.

Partia Razem i SLD nie pałają do siebie sympatią i faktycznie odwołują się do innego, generalnie lewicowego elektoratu. Członkowie Razem atakowali w przeszłości lewicę spod znaku SLD, zarzucając przedstawicielom Sojuszu zdradę ideałów lewicy i nadmierne „przechylenie” w stronę liberalizmu gospodarczego. Z kolei działacze SLD wytykali neomarksistom z Razem nadmierny radykalizm.

Czytaj również: Kukiz: Zandberg zagrożeniem dla demokracji

Badanie przeprowadzono przez Instytut Badań Pollster w dniach 20–21.09 2017 roku na próbie 1078 dorosłych Polaków.

se.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz