SLD i Razem w Sejmie [SONDAŻ]

W najnowszym sondażu partie SLD i Razem uzyskały po 6 proc. poparcia wśród ankietowanych. Czy lewica postkomunistyczna i neomarksistowska mają szanse wejść do Sejmu?

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster, gdyby wybory do Sejmu odbyły się w najbliższą niedzielę, to do parlamentu weszłyby dwie, zdecydowanie lewicowe partie. Do Sejmu wróciłoby SLD. Z kolei partia Razem po raz pierwszy w sondażach uzyskała wynik, dający realną szansę na przekroczenie progu wyborczego.

W sondażu przeprowadzonym dla se.pl i Nowej TV prowadzi PiS z wynikiem 36 procent. Główna partia prounijnej opozycji, PO, może liczyć na 23 proc. głosów. Za nimi znalazły się Kukiz’15 (11 proc.) i Nowoczesna (10 proc.). Razem oraz SLD uzyskały poparcie po 6 proc. respondentów. Do Sejmu weszłoby jeszcze PSL (5 proc.). Partia Wolność Janusza Korwina – Mikke uzyskała 3 proc. głosów.

W opinii politologa dr Rafała Chwedoruka, choć wynik Razem w sondażu jest niemal dwa razy lepszy, niż rezultat uzyskany w ostatnich wyborach, to charakter partii kierowanej przez Adriana Zandberga nie gwarantuje jej przetrwania.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

PRZECZYTAJ: Koszulka z Marksem, występ u boku Komunistycznej Partii Polski – Adrian Zandberg z Razem [+FOTO]

– Elektorat Razem jest trudny, to wyborcy wielkomiejscy, zamożni, Zandberg walczy o nich z Nowoczesną, czyli partią niezbyt lewicową – uważa dr Chwedroku. Jego zdaniem, w lepszej, stabilniejszej sytuacji jest SLD, bo to na tę partię zagłosuje „wyborca stricte lewicowy”. Nie spodziewa się jednak, że partia ta odbuduje swoją dawną pozycję. Zdaniem politologa, lepsze notowania Sojusz zawdzięcza takim działaniom PiS, jak np. kwestia emerytur dla służb mundurowych.

Partia Razem i SLD nie pałają do siebie sympatią i faktycznie odwołują się do innego, generalnie lewicowego elektoratu. Członkowie Razem atakowali w przeszłości lewicę spod znaku SLD, zarzucając przedstawicielom Sojuszu zdradę ideałów lewicy i nadmierne „przechylenie” w stronę liberalizmu gospodarczego. Z kolei działacze SLD wytykali neomarksistom z Razem nadmierny radykalizm.

Czytaj również: Kukiz: Zandberg zagrożeniem dla demokracji

Badanie przeprowadzono przez Instytut Badań Pollster w dniach 20–21.09 2017 roku na próbie 1078 dorosłych Polaków.

se.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz