Siedmiu funkcjonariuszy policji Kapitolu pozwało byłego prezydenta Donalda Trumpa, twierdząc, że spiskował ze skrajnie prawicowymi grupami ekstremistycznymi, aby sprowokować atak na Kongres – poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, siedmiu funkcjonariuszy policji Kapitolu pozwało byłego prezydenta Donalda Trumpa, twierdząc, że spiskował ze skrajnie prawicowymi grupami ekstremistycznymi, aby sprowokować atak na Kapitol USA.

Funkcjonariusze w pozwie złożonym w sądzie federalnym w Waszyngtonie twierdzą, że atak był kulminacją wielomiesięcznej retoryki Trumpa, który według nich wiedział o potencjale przemocy i aktywnie go powodował w nadziei na zatrzymanie certyfikacji zwycięstwa wyborczego prezydenta Joe Bidena.

Według pozwu, Trump spiskował z ekstremistycznymi grupami “The Proud Boys” i “The Oathkeepers”, a także skrajnie prawicowymi działaczami politycznymi, w tym Rogerem Stonem i Ali Alexanderem, którzy promowali przemówienie Trumpa w pobliżu Białego Domu tuż przed atakiem na Kapitol.

„Trump, w porozumieniu z innymi pozwanymi, celowo i uporczywie wysuwał i zachęcał do fałszywych twierdzeń o oszustwach wyborczych, aby zdyskredytować wynik wyborów i nieszczerze wzbudzić oburzenie wśród swoich zwolenników” – cytuje pozew agencja Reuters.

W marcu, dwóch funkcjonariuszy policji służących w Kapitolu USA również złożyło pozew przeciwko byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi, twierdząc, że podżegał on do zamieszek 6 stycznia i jest odpowiedzialny za fizyczne i emocjonalne obrażenia, których doznali.

„Jest to pozew o odszkodowanie składany przez funkcjonariuszy policji w Kapitolu Stanów Zjednoczonych za obrażenia fizyczne i emocjonalne spowodowane niewłaściwym postępowaniem Donalda Trumpa, które wywołało zamieszki 6 stycznia 2021 roku” – głosi pozew.

Pozew cytuje zachowanie byłego amerykańskiego prezydenta przed i po wyborach prezydenckich 3 listopada, które wygrał Joe Biden, w tym komentarze w przemówieniach, na Twitterze i podczas debat prezydenckich.

Stwierdzono, że Trump podsycał przemoc przez całą kampanię prezydencką w 2020 roku i powodował plotki, że wybory zostały sfałszowane. „Tweet Trumpa z 19 grudnia o wiecu 6 stycznia został odebrany przez wielu jego zwolenników jako dosłowne wezwanie do broni” – czytamy w pozwie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply