Rząd USA: Facebook jest teraz oficjalnie zbyt potężny

Federalna Komisja Handlu USA złożyła pozew przeciwko Facebookowi w związku z „antykonkurencyjnym zachowaniem i nieuczciwymi metodami konkurencji”. Wątpliwości wzbudziło przejęcie Instagrama w 2012 roku i WhatsApp w 2014 roku. Facebook, jak twierdzi FTC, ma monopol na serwisy społecznościowe.

FTC w swoim pozwie stwierdziła, że od czasu obalenia wczesnego rywala w postaci MySpace i uzyskaniu monopolu na rynku, Facebook zaczął bronić swoją pozycję za pomocą środków antykonkurencyjnych. „Po zidentyfikowaniu dwóch znaczących zagrożeń konkurencyjnych dla swojej dominującej pozycji – Instagram i WhatsApp – Facebook postanowił stłumić te zagrożenia, kupując firmy, odzwierciedlając pogląd CEO Marka Zuckerberga, wyrażony w e-mailu z 2008 r., że +lepiej kupować niż konkurować+” – napisano w pozwie.

CZYTAJ TAKŻE: Apple ukarane przez włoski urząd antymonopolowy. Powód – nieuczciwe praktyki reklamowe

Facebook jest pod zwiększoną kontrolą regulacyjną w USA od 2017 r., kiedy doniesienia prasowe ujawniły, że firma Cambridge Analytica gromadziła dane użytkowników portalu bez ich zgody w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w USA w 2016 r.

FTC rozpoczęła badanie polityki prywatności Facebooka w marcu 2018 roku, co zakończyło się grzywną w wysokości 5 miliardów dolarów. Chociaż była to największa grzywna, jaka kiedykolwiek została przyznana firmie technologicznej, nadal stanowiła tylko około 9% jej przychodów w 2018 roku – i spotkała się z ostrą krytyką, ponieważ nie wiązała się z warunkami wymagającymi wprowadzenia przez Facebooka jakichkolwiek zmian do swoich praktyk biznesowych.

Latem Demokraci opublikowali 449-stronicowy raport na temat praktyk monopolistycznych Apple’a, Amazona, Facebooka i Google’a, argumentujący za wzmocnionym egzekwowaniem przepisów antymonopolowych.

CZYTAJ TAKŻE: Kandydatka na ministra finansów USA planuje rozbić monopole z Doliny Krzemowej

Następnie, w październiku, Departament Sprawiedliwości złożył przeciwko Google pozew antymonopolowy, argumentując, że firma wykorzystała niezgodne z prawem metody, aby rozszerzyć swoją działalność w zakresie wyszukiwania i reklamy. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ ukazuje kurs obrany przez elity polityczne USA. Pozew przeciwko Google był najpoważniejszą sprawą związaną z monopolami wniesioną od 20 lat.

Stanowi prokuratorzy generalni zapowiedzieli, że w nadchodzących tygodniach będą składać własne pozwy przeciwko Google, a także będą kontynuować dodatkowe badania działań Amazona i Apple’a.

Kresy.pl / technologyreview.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply