Rząd przyjął projekt ustawy ws. Wojsk Obrony Terytorialnej

Rząd Beaty Szydło przyjął projekt ustawy dotyczący powołania Wojsk Obrony Terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych.

Zgodnie z projektem, Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) mają uzyskać zdolności operacyjne do prowadzenia typowych działań zbrojnych lądowo-militarnych we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, jak również do prowadzenia działań antykryzysowych i antyterrorystycznych.

Autorzy projektu założyli, że zmiana sytuacji geopolitycznej oraz geostrategicznej Polski, postawiła przed nami ponownie pytanie o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny, w tym szczególnie o jej bezpieczeństwo militarne. Według MON budowa Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) jest w aktualnej sytuacji Polski jedynym w miarę szybkim, tanim i skutecznym sposobem odbudowy naszego bezpieczeństwa militarnego.

Nowelizacja zakłada także wprowadzenie terytorialnej służby wojskowej (TSW), która ma być pełniona rotacyjnie, w wymiarze minimum jednego weekendu w miesiącu, i dyspozycyjnie. Okres dyspozycji ma być zarezerwowany np. na pracę, samokształcenie i doskonalenie zawodowe. Ponadto wprowadzono tytuł „żołnierz OT”.

Projekt przyznaje żołnierzom OT comiesięcznego dodatek za gotowość bojową, według zapowiedzi MON, w wysokości około 500 zł. Utworzenie i utrzymanie WOT ma kosztować na 394,4 mln zł w roku 2016, ponad 639 mln w roku przyszłym, ponad miliard w 2018 i blisko 1,5 mld w roku 2019.

Przeczytaj: Posłanka Siarkowska (Kukiz’15) o OT: armia obywatelska powstaje bez udziału obywateli

Wg koncepcji MON Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyć ok. 35 tys. żołnierzy zgrupowanych w siedemnastu brygadach (po jednej w każdym województwie i dwie na Mazowszu). W pierwszej kolejności mają powstać brygady w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim oraz czterech batalionach – w Białymstoku, Lublinie, Rzeszowie i Siedlcach.

Powołanie WOT jako samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Według założeń rządu, nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.

PRZECZYTAJ: Mjr Kordowski (NCSS): obrona terytorialna jest ostatnim gwarantem istnienia Polski [+VIDEO]

RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply