Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że przyjęty przez rząd program na rzecz zwiększenia produkcji amunicji w Polsce, w tym na powstanie nowych zakładów, przewiduje do 2 mld zł na inwestycje.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął uchwałę w sprawie programu zwiększenia produkcji amunicji w Polsce.

– Rząd przyjął program zachęcający podmioty prywatne i spółki skarbu państwa do zwiększania produkcji amunicji tak, aby w kraju powstawały nowe zakłady produkcyjne – powiedział szef rządu. – Podjęliśmy zobowiązanie, aby przeznaczyć na inwestycje do 2 mld zł – dodał.

Ponadto, premier powiedział, że zamówienia 800 tys. sztuk amunicji to około 12 mld zł.

Morawiecki zapowiedział też zwrócenie się do Polskiego Funduszu Rozwoju, aby uczestniczył w tworzeniu biznesplanu dla zakładów produkujących amunicję, które chcą zwiększyć lub rozpocząć produkcję w kraju.

Przeczytaj: Państwa UE będą wspólnie kupować amunicję

W Polsce produkcja amunicji odbywa się m.in. w Zakładach Metalowych Dezamet w podkarpackiej miejscowości Nowa Dęba. Produkuje się tam przede wszystkim różne rodzaje amunicji artyleryjskiej, moździerzowej i granatnikowej, w tym kal. 155 mm dla armatohaubic Krab. Tego rodzaju amunicja będzie głównym produktem objętym programem wspólnych zakupów w ramach Unii Europejskiej. Drugim producentem amunicji są zakłady Mesko, największe tego rodzaju w Polsce, w Skarżysku Kamiennej. Produkuje się tam m.in. amunicję mało- i średniokalibrową, moździerzową, artyleryjską oraz rakiety i pociski rakietowe, np. do systemów przeciwlotniczych Piorun.

Przypomnijmy, że ostatnio premier Morawiecki mówił o planach zwiększenia produkcji w zakładach Dezamet.

– W tym zakładzie i w innych miejscach Polski będziemy stawiali nowe linie technologiczne do produkcji amunicji. To zwykle zabiera trochę więcej czasu. W tym zakładzie będziemy starali się zwielokrotnić produkcję tak szybko, jak to możliwe (…) – zaznaczył Morawiecki. Dodał, że są tam odpowiedni ludzie, kompetencje i linie technologiczne. Przyznał zarazem, że wydajność zakładów DEZAMET jest zdecydowanie za mała.

Morawiecki potwierdził też, że Polska zamierza kupować w Korei Południowej amunicję, w tym również dla Ukrainy. W wywiadzie zwrócono jednak uwagę, że wspólne unijne zakupy amunicji nie mogą odbywać się poza UE. Zdecydowanie nie zgadza się na to Francja.

Czytaj więcej: Polska chce kupować w Korei Południowej amunicję dla Ukrainy

PAP / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz