W okolicznościach agresji rosyjskiej nie można odmawiać Ukrainie prawa do odwoływania się do przykładów patriotycznych postaw – takiej odpowiedzi udzielił resort spraw zagranicznych na interpelację posła Roberta Winnickiego dotyczącej kultu UPA na Ukrainie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odniosło się do interpelacji Roberta Winnickiego, w której poseł Ruchu Narodowego napisał:

W wywiadzie dla portalu Kresy.pl, który ukazał się 16 grudnia 2015 roku, Pan minister Witold Waszczykowski powiedział: „Ja aż tak nie dostrzegam gloryfikowania banderyzmu na dzisiejszej Ukrainie. Raptem kilka procent osób w ogóle wie, co to był banderyzm”– można przeczytać na stronie internetowej Sejmu.

ZOBACZ TEŻ: Witold Waszczykowski dla Kresów.pl: Nie będziemy stawiać problemu polskiej mniejszości w sposób ultymatywny

Winnicki zadał ministerstwu między innymi następujące pytania:

„Czy Pan minister, wygłaszając ten osąd, wiedział o cytowanej m.in. przez ukraiński portal LB.ua wypowiedzi prezydenta Petro Poroszenki z 25 września 2014 roku: „Wojownicy UPA to przykład bohaterstwa oraz przykład stosunku do Ukrainy. Takie jest moje zdanie”czy też Pan minister takiej wiedzy wówczas nie posiadał?” – głosiło pierwsze z nich.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Petro Poroszenko: OUN-UPA przykładem bohaterstwa. Czas rozpatrzyć nadanie statusu kombatantów jej żołnierzom

„Przedmiotem naszego zainteresowania są także pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi ukraińskich polityków odwołujące się do poszukiwania wzorców w przeszłości, w szczególności w tradycji OUN i UPA. Ze względu na udział wspomnianych formacji w zorganizowanie i przeprowadzenie Zbrodni Wołyńskiej, wszelkie tego typu głosy spotykają się z naszą negatywną oceną, co podnosimy w relacjach ze stroną ukraińską. Informujemy naszych ukraińskich partnerów o nieprzychylnym odbiorze tego typu działań także przez społeczeństwo polskie, dla którego rozdział polsko-ukraińskiej przeszłości z lat II wojny światowej wymaga dokonania ostatecznych ocen”– pada odpowiedź MSZ.

Kolejne pytanie dotyczyło ustawy heroizującej i gloryfikującej Ukraińską Powstańczą Armię:

„Czy Pan minister, wygłaszając ten osąd, wiedział o tym, iż 9 kwietnia 2015 roku parlament Ukrainy przyjął ustawę „O statusie prawnym i uszanowaniu pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku”, zgodnie z którą jedną z formacji uznaną za narodowowyzwoleńczą jest Ukraińska Powstańcza Armiaczy też Pan minister takiej wiedzy wówczas nie posiadał?”– czytamy.

PATRZ TAKŻE: Parlament Ukrainy uznał OUN-UPA za uczestników walk o niepodległość

Ministerstwo Spraw Zagranicznych twierdzi, że interweniowało w tej sprawie:

„Po uchwaleniu przez Radę Najwyższą ustawy O statusie prawnym i uczczeniu pamięci uczestników walk o niezależność Ukrainy w XX wieku interweniowaliśmy u władz ukraińskich, wyrażając zaniepokojenie przyjętą ustawą i apelując o zmianę tych zapisów ustawy, zgodnie z którymi statusem bojowników o niepodległość objęte są także osoby popełniające przestępstwa przeciwko ludności cywilnej. Postulujemy usunięcie zapisu wprowadzającego zasadę odpowiedzialności karnej za oceny odchodzące od oficjalnej narracji. Powyższe sprawy podnoszone są na wszelkich możliwych szczeblach spotkań z partnerami ukraińskimi, jak i w ramach mechanizmów dialogu i współpracy polsko-ukraińskiej. Zagadnienie to zostało ostatnio poruszone w rozmowie Ministra Spraw Zagranicznych Witolda Waszczykowskiego z wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Oksaną Syroid w dn. 24 stycznia br. w Łodzi”– czytamy w odpowiedzi.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy ponadto pozytywny wizerunek UPA reakcją na współczesną propagandę rosyjską:

Obecna propaganda rosyjska, przedstawiająca ukraińskich patriotów jako banderowców i faszystów, sprzyja utrwaleniu pozytywnego wizerunku UPA. Nie bez znaczenia jest także fakt, że przyjęcie przez parlament Ukrainy pakietu ustaw historycznych wpisuje się w szerszy proces desowietyzacji i dekomunizacji oraz próby poszukiwania nowej obywatelskiej tożsamości narodowej przez naszego wschodniego sąsiad”– odpowiada Winnickiemu resort.

Winnicki zapytał również o zatwierdzoną przez Ministerstwo Oświaty Ukrainy „Koncepcję narodowo-patriotycznego wychowania młodzieży” z 16 czerwca 2015 roku, która przewiduję dla UPA rolę wzorca postaw patriotycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo Oświaty Ukrainy proponuje, by młodzież wychowywała się w kulcie OUN-UPA

Resort dyplomacji twierdzi, że w dobie „rosyjskiej agresji”Ukraina ma prawo do odwoływania się do tego typu wzorców:

„W poszukiwaniu wzorów patriotyzmu Ministerstwo Oświaty i Nauki odwołuje się do istniejących – w niespełna 25-letniej historii niepodległej Ukrainy – przykładów patriotycznych postaw zdeterminowanych do obrony ukraińskiej niezależności. Koncepcja została przygotowana w czasie agresji Rosji na terytorium Ukrainy, zagrożenia niepodległości państwa i toczonych działań zbrojnych. W takich okolicznościach nie można odmawiać Ukrainie prawa do odwoływania się do przykładów patriotycznych postaw ze stosunkowo krótkiej historii tego kraju– czytamy na stronach Sejmu w odpowiedzi na interpelacjęWinnickiego.

Jednocześnie MSZ uchylił się w odpowiedzi na pytanie w sprawie zakwalifikowania Zbrodni Wołyńskiej jako ludobójstwa. Resort uzasadnia, że Sejm 12 lipca 2013 roku odrzucił wniosek o uznanie zbrodni za ludobójstwo, ograniczając się do formuły „czystki etnicznej o znamionach ludobójstwa”.Według resortu, decyzja ta może być uznana za „podsumowanie prowadzonych wówczas dyskusji”.

Z upoważnienia ministra spraw zagranicznych odpowiedzi udzieliła Katarzyna Kacperczyk – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w latach II wojny światowej oraz tuż po niej ponad 100 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej, głównie narodowości polskiej.

KRESY.PL

ZOBACZ TEŻ:

Prezydent Ukrainy: Młodzież ma się wychowywać na ideałach UPA i ZURL

Na ukrainie uczczą kata powstania Warszawskiego

Ukraina będzie karać Ukraińców i cudzoziemców za obrażanie OUN-UPA

52 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mp
  mp :

  jebać UPA i Banderę NIECH PIEKŁO POCHŁONIE ukrainę.JEBAĆ P.I.S.żydowską syjonistyczną jaczejkę w Polsce.Kościół Katolicki proszony jest o nieuwiarygadnianie faryzeuszy z PIS.ten APEL GŁÓWNIE DO RADIA MARYJA I POZOSTAŁYCH MEDIÓW Z TORUNIA.Niech bóg ma nas w swojej opiece!

 2. leszek1
  leszek1 :

  Widac wyraznie, ze polskie MSZ nie jest polskie. Wymiana Ambasadorow zalatwia sprawe w sposob ulamkowy. Nalezy wymienic najwyzsze wladze Ministerstwa Spraw Zagranicznych na ludzi posiadajacych odpowiednie kwalifikacje. To znaczy charakteryzujacych sie umiejetnoscia dalekosieznego samodzielnego myslenia i oddanego sprawie budowania pozytywnej przyszlosci dla Polski. Biorac pod uwage tylko obecne dzialania MSZ w stosunku do problemow ukrainskich – a wlasciwie brak tych dzialan, bo informowanie o zaniepokojeniu nie jest zadnym dzialaniem – sugeruja jednoznacznie, ze Ministerstwo Spraw Zagranicznych opanowali ludzie, ktorzy realizuja interesy obcych panstw z wielkim uszczerbkiem dla spraw i interesow Polski. To wymaga korekty.

  • fiesta
   fiesta :

   Duda to dwulicowiec – Panu Bogu swieczke, a diablu ogarek.
   Duda to pies na uslugach zydow, podobnie jak to cale zydowskie towarzystwo z PiS, ktorzy realizuja polityke zydo-anglosaskiej mafii miedzynarodowej za pieniadze polskiego podatnika.
   Przypomne co powiedzial Duda, gdy zostal wybrany prezydentem Polski…. Otoz powiedzial, ze bedzie realizowal polityke zyda L.Kaczynskiego, a L.Kaczynski realizowal interesy Izraela, tak samo jak poprzednie rzady.
   Tak wyglada „tajemnica” zydowskich rzadow w Polsce od 1990r do chwili obecnej – w czasach PRL zydostwo tez rzadzilo w Polsce.

 3. scorpio
  scorpio :

  Jedyny ratunek dla istnienia prawdziwej patriotycznej, niezalznej i wolnej Polski dbajacej w pierwszek kolejnosco o dobro Polakow i polskich obywateli jest wiekszosciowy rzad zlozony z koalicji: Ruchu Narodowego, KORWIN, KUKIZ 15, zwolennikow Kowalskiego oraz Bruana. Wszyscy inne partie i stowarzyszenia to marinetki wrekach zagranicznych poplecznikow i mocodawcow ktorzy caly czas dzalaja na korzysc ich interesow a Polakow maja w przyslowiowej dupie. Mam wielka nadzieje ze w nastepnych wyborach ani PIS, PO, PSL, SLD czy Nowoczesny Sweter nie bede miieli nic do powiedzenia w decyzjach dotyczacych interesow dla dobra Polakow i ojczyzny.

 4. tagore
  tagore :

  Neobanderowcy idą za ciosem ,w programie ZIK TV Wachtanga Kiniali podjęta jest próba usprawiedliwienia i postawienia na piedestale służby bezpieczeństwa UPA , nawet jej ślepego terroru wobec Ukraińców. Faktem jest ,że projekty inwestycji na osi północ południe nie obejmują Ukrainy. Nikt nie chce za dużo za wcześnie mówić, zobaczymy co się urodzi.

  tagore

  • fiesta
   fiesta :

   SLD to partia zydowskich komunistow udajaca „demokratow”. PO to partia zydowskich libertynow udajaca „liberalow” , a PiS to partia zydowskich socjalistow udajaca „prawice”, czyli polskojezyczne zydy maja opanowana strone partyjno-polityczna.
   Do tego dochodzi zazydzony episkopat w Polsce, ktory steruje KK i oglupia koscielne owieczki i barany oraz ZYDOWSKIE MEDIA w Polsce, ktore piora Polakom mozgi przez 24/7.

 5. gotan
  gotan :

  w sposób zgoła ultymatywny należy postawić pytanie ministrowi (z nazwy) Waszczykowskiemu,czy kieruje probanderowskim MSZ w Warszawie i czy odwoływanie sie do proupowskich i ounowskich postaw ukraińców jest logiką polskiego (z nazwy) ministerstwa. W sytuacji jaka obecnie się wytworzyła w polityce wobec Ukrainy,w tym wystąpienia przyjaciół Waszczykowskiego (Zurawski vel Grajewski,A.Nowak,O.Tokarczuk,Wujec,Gosiewska i inni sprzyjający probanderowcom) maja za zadanie podkulanie ogona PiS i w tej sytuacji kontynuowanie” znamion ludobójstwa” jako real-polityk ?! Wszelkie tłumaczenia idiotów MSZ należy tłumaczyć jako zdradę interesów narodowych Polski. Tacy ministrowie jak i ich pomagierzy powinni rozstać się w sposób (jak powiada Waszczykowski, ultymatywnie z kierowaniem i doradzaniem w MSZ.Upominali sie o prawdę o Katyniu…ale zapominają mówić o mordach na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej….jak to nazwać? Kresowianie widzą co sie dzieje…widzą jak są zdradzani prze elity szmaciarzy i zdrajców Polski.. Nie biorę na szalę 23 tys. elity zamordowanej przez sowietów i około 200 rys.polaków wymordowanych przez tłuszczę rusińską….Ale ciśnie sie na usta pytanie….dlaczego pomija sie tych 200 tys .starców,dzieci,kobiet i mężczyzn…dlaczego panie Ministrze Waszczykowski…?….Nie ma pan wyrzutów sumienia?..ponoć jest pan polakiem?.!?…Czy jest pan nim tylko z nazwy?…Słyszę pańskie wypowiedzi i je analizuję.Widzę i słyszę. Pańska klasa polityka, to amatorszczyzna…nie reprezentuje pan Kresowian a tym bardziej polskiego narodu.

 6. wiiiktor
  wiiiktor :

  polityka zgniłych interesów, ot co. oczywiście, jest to w interesie militarnym Polski – czy usprawiedliwia on handel pamięcią o zmarłych?

  co do antypolskości PISu, to na podstawie tej informacji trudno to wnioskować. oczywiście, dla PL Ukraina jest strefą buforową i tyle. każde dziecko to wie, że suwerenna Ukraina nas broni przed RU.

 7. pro_patria
  pro_patria :

  Ciekawe jak by była reakcja pisiorów na gloryfikowanie przez Niemców nazizmu i ludobójczych formacji w stylu waffen ss ??? Czy też tłumaczyliby to „kształtowaniem” tożsamości narodowej i podtrzymywaniem „patriotycznego” ducha w narodzie ??? upaińcy to naród zwyrodniałych morderców, który w historii gdy tylko mógł bestialsko wyżynał Polaków. Nasz kraj znów jest rządzony przez ZDRAJCÓW i doświadcza niebywałej HAŃBY. Najgorszy jest fakt, iż przed pisiorami prawie 4 lata kierowania losami Polski i mogą bardzo zaszkodzić Ojczyźnie. po otworzyło drzwi upaińskim pomiotom, przyzwalając dziczy na kult banderyzmu i inne wybryki. Szmaciarze chętnie z tego skorzystali i przybyło ich ponad milion. Nawiedzone pisiory kontynuują tą drogę, pętają ręce organom ścigania, polskich Patriotów surowo karzą, starając się zamknąć nam usta. upaińskie pomioty wiedzą, że są bezkarni, nagminnie łamią prawo, panoszą się u nas i wzmacniają. W przyszłości możemy mieć z nimi ogromne problemy, dlatego też jeśli nieudolne, kolejne pseudo-władze nic nie robią, MUSIMY MY, POLSCY PATRIOCI ZJEDNOCZYĆ SIĘ I ROZWIĄZAĆ WSZELKIMI MOŻLIWYMI SPOSOBAMI PROBLEM szmaciarzy upaińskich !!!

  • cinderella49
   cinderella49 :

   Pro Patria- Jakos ze 2 tygodnie temu bez echa przemknęła się przez media wypowiedż ministwa SW Mariusza Błaszczaka, któtego zawsze szanowałam. Wypowiedz w TVTrwam-„Polski punkt widzenia”- na pytanie prowadzącego odpowiedział zdecydowanie,ze Polska da „prawo stałego pobytu” 650 tys. Ukraińcom pracujacym obecnie w Polsce. ponoc bardzo o to proszą pracodawcy , którzy nie moga sie nachwalic ukraińskich robotników.Trzeba nagłaśniac te sprawe, zadawać pytania w mediach i t.p., a moze ja nie mam racji?

 8. sylwia
  sylwia :

  Podaję tu przykłady wdrażania “patriotycznych postaw Ukraiǹców”, o których nas poinformowało okupacyjne MSZ w Warszawie. Jest ono okupacyjne bo od 1939 r. żaden rząd na polskich ziemiach nie był i nie jest polski.
  ‘…Dla relacji polsko-ukraińskich niezwykle ważnym faktem jest, że w agresji 1 września 1939 roku, w przymierzu z faszystowską III Rzeszą, udział wzięły zbrojne formacje i bojówki ukraińskie, utworzone przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów. Nie chcą o tym pamiętać nie tylko historycy ukraińscy, ale także „poprawni politycznie” historycy polscy. Dr Wiktor Poliszczuk, ukraiński historyk działający w Toronto w Kanadzie, recenzując książkę Grzegorza Motyki pt.: „Ukraińska partyzantka 1942 – 1960” (Warszawa 2006) napisał: Udział ounowskiego Legionu Suszki w agresji Niemiec na Polskę ma ogromne polityczne znaczenie. OUN wzięła udział w rozpętaniu II wojny światowej (W. Poliszczuk: „Ignorancja i cynizm Grzegorza Motyki”, [w:] „Myśl Polska” z 12 – 16 listopada 2006). OUN uzurpująca sobie prawo reprezentowania narodu ukraińskiego i chcąca uznawać siebie za najbardziej szlachetną „niepodległościową” formację polityczną, w „bratnim sojuszu” z faszystowską III Rzeszą oraz bolszewicką Rosją, ustawiła się w szeregu agresorów Państwa Polskiego i śmiertelnych wrogów Narodu Polskiego. We wrześniu 1939 roku na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, bojówki OUN wymordowały kilka tysięcy osób cywilnej ludności polskiej oraz żołnierzy WP z rozbitych oddziałów. G. Motyka pisze o tej ukraińskiej dywersji: W terenie pojawiły się ukraińskie oddziały partyzanckie, które atakowały i rozbrajały polskich żołnierzy. W powiecie drohobyckim działało ich pięć (s. 70). Natomiast Andrzej L. Sowa stwierdza: Na obszarze jednego powiatu brzeżańskiego dokonało mordów 17 band zorganizowanych, pochodzących z przeszło 20 gromad tego powiatu. Najwięcej mordów popełniły bandy z Potoka (około 700 ofiar), z Leśnik (około 200 ofiar) i z Potutorów, razem około 1200 stwierdzonych ofiar. Następnie podaje, że w samym rejonie Przemyślany – Rohatyń – Buczacz „z ręki ukraińskiej padło ok. 2000 uchodźców polskich” („Stosunki polsko-ukraińskie 1939 – 1947”, s. 85). G. Motyka pisze o „ukraińskich oddziałach partyzanckich” – chociaż w tejże książce „ukraińską partyzantkę” datuje od 1942 roku. „Partyzantka” jest formacją walczącą z okupantem, przyjmuje on więc, że w 1939 roku Polska okupowała Wołyń i Małopolskę Wschodnią. Identyfikuje się z ideologią ouenowską, dlatego o mordach dokonywanych na Polakach, już wtedy często okrutnych, nie pisze. W Ukrainie żaden historyk nie wydał książki „Polska partyzantka 1939 – 1963”, chociaż AK toczyła ciężkie walki z Niemcami na Wołyniu oraz wyzwalała Lwów. Ukraińcy uzyskali w Generalnej Guberni szereg uprawnień, których nie posiadali Polacy – pisze Zbigniew Konieczny w książce pt.: „Stosunki polsko-ukraińskie na ziemiach obecnej Polski w latach 1918 – 1947” (Wrocław 2006, s. 41). Za zgodą okupanta niemieckiego działały ukraińskie towarzystwa oświatowe, kulturalne i sportowe, szkolnictwo. Tylko w Berlinie studiowało w 1942 roku 111 ukraińskich nacjonalistów. Wśród nich był Bohdan Osadczuk, odznaczony przez prezydenta Polski A. Kwaśniewskiego Orderem Orła Białego. 23 września 1940 roku biskup prawosławny Dyonizy, złożył przysięgę lojalności wobec gubernatora Hansa Franka i przejął władzę metropolitalną. Ks. W. Piętowski podaje, że w powiatach dystryktu krakowskiego znajdujących się w obecnych granicach państwa polskiego, działało 35 duchownych greckokatolickich, wrogich wobec Polaków i aktywnie popierających OUN. Położenie ludności ukraińskiej w stosunku do ludności polskiej było w Generalnej Guberni uprzywilejowane. W miastach dystryktu lubelskiego i krakowskiego, zorganizowano dla Ukraińców konsumy, w których mogli otrzymać żywność i różne towary po cenach urzędowych. Do konsumów tych dostęp Polaków był zabroniony. Podobnie kwitki żywnościowe dla ludności ukraińskiej były uprzywilejowane w stosunku do ludności polskiej. Ukraińcy otrzymywali na nie racje dzienne 930 kalorii, podczas gdy Polacy 654 kalorie. Ukraińcy posiadali inne niż Polacy dowody osobiste. W administracji okupacyjnej pracowało wielu Ukraińców, zajmując stanowiska wójtów, sołtysów oraz urzędników w starostwach (Z. Konieczny, s. 44). Poza pomocniczą policją ukraińską (Ukrainische Hilfpolizei) liczącą w GG około 30 tysięcy ludzi, powołano inne formacje pozostające w służbie niemieckiej, jak: Werkschutz, Bahnschutz, Polizeiwach – Batalione, oraz formacje SS. W Trawnikach (pow. Chełm) powstała szkoła SS, w której Niemcy przeszkolili około 15 tysięcy Ukraińców. Brali oni następnie udział w krwawych pacyfikacjach polskich wsi. Pod okupacją sowiecką ukraińska milicja uczestniczyła m.in. w przygotowaniu list Polaków na zsyłki na Sybir. 22 czerwca 1941 roku razem z wojskami niemieckimi w ataku na ZSRR udział wzięło kilka formacji ukraińskich. Były to grupy marszowe (pochidne) OUB-Bandery i OUN-Melnyka, ukraińskie bataliony „Sondergruppe Nachtigall” i „Roland” oraz dywersyjne bojówki OUN. Ukraińskim dowódcą batalionu „Nachtigall” był, wówczas w stopniu kapitana, Roman Szuchewycz, późniejszy dowódca UPA „Taras Czuprynka”, a kapelanem o. Iwan Hrynioch. Najbardziej „wsławiły się” one jednak mordami dokonanymi na ludności polskiej. 24 czerwca 1941 roku we wsi Lacka Wola (pow. Mościska), przechodzący przez wieś żołdacy z batalionu „Nachtigall”, wpadali po kilku do polskich domów i zastrzelili 48 Polaków, natomiast w miejscowości Trzciniec 10 Polaków. 28 czerwca 1941 roku we wsi Olganówka Nowa (pow.Łuck), grupa marszowa OUN zamordowała 4 Polaków: babkę lat 80, jej córkę lat 50, wnuczka lat 17 i 6-letniego chłopca. Ofiary mordu pozwolili pochować dopiero 6 lipca, bez trumien, na poniemieckim cmentarzu. 26 i 27 czerwca grupa ta w Olganówce Starej zamordowała 3 Polaków, w tym kobietę lat 35, z małym dzieckiem. Licznych morderstw na ludności polskiej dopuściły się lokalne bojówki OUN. Np. nocą z 5 na 6 lipca 1941 roku we wsi Leżanówka (pow. Skałat) bojówka OUN zamordowała 5-osobową rodzinę polską. 6 lipca we wsi Połowce (pow. Czortków) bojówka OUN zamordowała 10 Polaków, w tym 10-miesięczne niemowlę. Tego dnia we wsi Taurów (pow. Brzeżany) Ukraińcy uprowadzili do lasu i zamordowali 10 Polaków. 7 lipca 1941 roku we wsi Skorodyńce (pow. Czortków) zamordowali 8 Polaków, we wsi Złoty Potok (pow. Buczacz) – 3 Polaków, we wsi Łosiacz (pow. Borszczów) – co najmniej 1 Polaka, 8 lipca 1941 roku we wsi Łaskowce (pow. Trembowla) – 8 Polaków. W lipcu 1941 roku bojówki nacjonalistów ukraińskich dokonały mordów na Polakach w co najmniej 40 wsiach woj. tarnopolskiego, często po wcześniejszych okrutnych torturach. W Babulińcach (pow. Buczacz): 28-letni Polak przywiązany do drzewa, miał wydłubane oczy, obcięty nos, uszy, język, palce u rąk i nóg. We wsi Wierzbowiec (pow. Trembowla), kpr. podch. Macieja Bielawskiego, Ukraińcy przywiązali do drzwi stodoły, przecinali nożami skórę i ściągali pionowymi pasami za pomocą obcęgów z ciała. W lipcu 1941 roku w mieście Równe na Wołyniu, w ciągu jednego dnia, nowo utworzona policja ukraińska aresztowała polską inteligencję, w tym wszystkich nauczycieli. Po kilku dniach ok. 40 osób rozstrzelała. 15 lipca 1941 roku w miasteczku Kostopol na Wołyniu, grupy marszowe OUN Stepana Bandery, wymordowały około 100 Żydów i około 50 Polaków. Obecnie znajduje się tam tablica upamiętniająca tylko rozstrzelanych Żydów. Prze cały okres okupacji niemieckiej z rąk ukraińskich często okrutną śmierć ponosiło codziennie od kilku do kilkunastu tysięcy Polaków (np. w dniu 11 lipca 1943 roku). Z wielu miejscowości nie ocalał ani jeden świadek. Policja ukraińska, w sposób bezwzględny terroryzowała ludność polską, przeprowadzała rewizje, aresztowania, brutalne przesłuchania często kończące się zabójstwem. Ukraińscy urzędnicy szykanowali Polaków w załatwianiu spraw, wyznaczali polską młodzież na przymusowe roboty do Niemiec, nakładali na polskich gospodarzy niewspółmiernie wysokie kontyngenty i inne obowiązki. W ukraińskich szkołach, nacjonalistyczni nauczyciele wpajali nienawiść do Polaków ukraińskim dzieciom, począwszy od najmłodszych klas, a polskie dzieci były bite i upokarzane.
  Na III konferencji OUN-B w lutym 1943 roku wydany został tajny „Rozkaz nr 1” nakazujący „masową likwidację ludności polskiej, począwszy od Polesia i Wołynia”, a następnie na innych terenach, które OUN uznał za „etnicznie ukraińskie”. Rozkaz ten mógł być przekazywany tylko ustnie dowódcom UPA, pod rygorem zachowania jego tajności. Nie wiadomo, czy znajduje się w Państwowym Archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, gdyż jest ono praktycznie niedostępne dla historyków. Głównym zbrodniarzem, odpowiedzialnym za wydanie tego rozkazu jest Mykoła Łebed, chociaż G. Motyka to oskarżenie chce przenieść na dowódców UPA na Wołyniu: „Kłyma Sawura” (Dmytro Klaczkiwśkyj), „Sama” (Wasyl Iwachiw) i „Dubowego” (Iwan Łytwyńczuk), czyli na wykonawców tego rozkazu. „Samostjijna” Ukraina wystawia im teraz pomniki chwały, ich imieniem nazywa ulice itp. Tragiczny jest naród, który ludobójców uznaje za bohaterów. Temu usiłowaniu przeczy zarówno fakt, że sam D. Klaczkowśkyj, obok M. Łebedia, pozostawał w ścisłym kierownictwie OUN przez cały rok 1943, że D. Klaczkiwśkyj działał w imieniu OUN Bandery – pisze W. Poliszczuk. Do czasu rzezi lipcowych największy mord dokonany na ludności polskiej miał miejsce nocą z 22 na 23 kwietnia (Wielki Piątek) w miejscowości Janowa Dolina. W „Biuletynie informacyjnym 27 DWAK” (nr 3/1998) w artykule „Skandal w Janowej Dolinie” Jan Engelgard pisał: Podczas, gdy w Polsce stawia się nielegalnie pomniki upamiętniające walki (mordy) UPA, a na pomnikach tych wymienia się nie tylko nazwy oddziałów (kureni), ale także umieszcza się prowokacyjne napisy w stylu: „Polegli za wolną Ukrainę” – na miejscach kaźni dziesiątków tysięcy bezbronnych Polaków nie można nawet umieścić krzyża z datą śmierci tam spoczywających! W tym czasie, kiedy prezydenci RP i Ukrainy odsłaniają z wielką pompą pomnik w Jaworznie, gdzie zmarło na tyfus 160 członków UPA i OUN – nie można godnie uczcić śmierci 600 zarąbanych Polaków tylko w jednej, wołyńskiej wsi! Tutaj 23 kwietnia 1943 roku bandyci spod znaku UPA dokonali straszliwej rzezi około 600 Polaków, którzy schronili się w tej miejscowości przed terrorem. Rzezi biernie przyglądali się żołnierze miejscowego niemieckiego garnizonu. Dopiero nad ranem przepędzili resztki rizunów. Staraniem środowisk kresowych i Polaków zamieszkałych na Równieńszczyźnie – w miejscu tragedii odsłonięto 18 czerwca 1998 roku ponad 5-metrowy krzyż-obelisk. W ostatniej chwili ukraiński wykonawca pomnika usunął, bez wiedzy strony polskiej, datę „23 kwietnia 1943 roku”, pozostawiając tylko napis: „Pamięci Polaków z Janowej Doliny”. W trakcie poświęcania pomnika około 50 aktywistów organizacji „Ruch” demonstrowało, trzymając w ręku transparenty z napisami; „Won polscy policjanci” i „Won SS-owskie sługusy”. Wydawany przez nacjonalistów tygodnik „Wołyń” (19 czerwca 1998 r.) tryumfalnie doniósł: „W czwartek 18 czerwca, w pobliżu wsi Bazaltowoje (Janowa Dolina, kostopolski powiat) ukraińscy patrioci nie pozwolili polskim szowinistom przeprowadzić uroczystości poświęconej odsłonięciu pomnika ku czci niemieckich policjantów polskiego pochodzenia, zniszczonych przez oddziały UPA 'Piwnicz’ w 1943 roku”. W 2003 roku władze samorządowe Ukrainy odsłoniły tutaj tablicę, na której umieszczony napis głosi, że sotnie UPA zlikwidowały jedną z najlepiej umocnionych baz wojskowych polsko-niemieckich okupantów na Wołyniu. (…) W walce zlikwidowano niemiecką i polską załogę, wyzwolono z obozu jeńców wojennych i powstrzymano terrorystyczne akcje przeciwko okolicznym wsiom, które przeprowadzali polsko-niemieccy zaborcy (G. Motyka: „Ukraińska partyzantka”, przypis na s. 317). To ludobójstwo moralne, dokonywane obecnie przez Ukraińców na pamięci bestialsko pomordowanej cywilnej ludności polskiej, może ukarać chyba tylko Gniew Boży. Z inicjatywy Delegata Rządu RP na Wołyń, ludowca Kazimierza Banacha, podjęte zostały rozmowy z lokalnym dowództwem OUN-UPA. Wymieniono pisma z komendantem SB OUN, Szabaturą. 7 lipca 1943 r. delegacja polska w składzie: zastępca Delegata Rządu RP na Wołyń, por. Zygmunt Rumel („Krzysztof Poręba”), ppor. Krzysztof Markiewicz („Czart”) reprezentujący AK i znający osobiście Szabaturę z czasów szkolnych, przeprowadzili wstępne rozmowy w okolicy Swinarzyna (gm. Kupiczów). Na nocleg wrócili do polskiej wsi Budy Ossowskie, a nastepnego dnia udali się wraz z woźnicą Witoldem Dobrowolskim, na rozmowy do wsi Kustycze (gm. Turzysk). 8 lipca 1943 r. delegacja pojechała na dalsze rozmowy z przedstawicielami UPA, gdzie po ich odbyciu została zamordowana w lasku i tam prawdopodobnie ciała zakopano (W. i E. Siemaszko: „Ludobójstwo…”, s. 383). Polscy delegaci po przeprowadzonych rozmowach zostali pobici, a następnie zamordowani przez rozerwanie końmi za pomocą łańcuchów. Tak atamani UPA potraktowali polskich parlamentariuszy, błagających litości dla tysięcy polskich dzieci, ich rodziców, bliskich, krewnych. Poćwiartowane zwłoki męczenników miejscowi chłopi złożyli w lasku sosnowym na brzegu jeziora, gdzie spoczywają do dzisiaj. Tak zginął w wieku 28 lat nieprzeciętny człowiek, oficer Wojska Polskiego, Komendant BCh na Wołyń, wspaniale zapowiadający się poeta „Pokolenia Kolumbów” – pisał Feliks Budzisz w artykule Człowiek nieprzeciętny o por. Zygmuncie Rumlu (Myśl Polska, lipiec 2000). Szabatura po wojnie, występując pod przybranym nazwiskiem, był szefem Urzędu Bezpieczeństwa w Szprotawie na Dolnym Śląsku (Franciszek Z. Rawluk: „Relacja”, [w:] „Biuletyn informacyjny 27 Dywizji Wołyńskiej AK”, nr 2/1991). W dniu prawosławnego święta Piotra i Pawła, w niedzielę 11 lipca 1943 roku na Wołyniu, Ukraińcy podjęli na niespotykaną dotąd skalę akcję ludobójczej rzezi cywilnej ludności polskiej. Rzezi, która okrucieństwem tortur i sposobów zabijania, nawiązywała do mrocznych czasów najazdów tatarskich i napadów „czerni” chłopsko-kozackiej. W sierpniu na wschodnie tereny Lubelszczyzny napłynęły wielotysięczne fale przerażonych, polskich uciekinierów z Wołynia. Za nimi podążali „ukraińscy partyzanci”. Już we wrześniu pojawiły się na wschodnich terenach Lubelszczyzny ulotki wzywające Polaków do opuszczenia tych ziem. Miesiąc wcześniej na Wołyniu Ukraińcy wołali: „za Bug Lasze, po Bug nasze”, teraz okazało się, że i za Bugiem ziemia jest „etnograficznie ukraińska”. Daremnie interweniował abp Bolesław Twardowski u metropolity greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego, aby ten wystąpił przeciwko mordowaniu Polaków (Z. Konieczny, s. 54). III WZ OUN odbył się w dniach 21 – 25 sierpnia 1943 r., a już w dniach 29 – 31 sierpnia tego roku miała miejsce kolejna fala masowych, planowych, doktrynalnych mordów OUN-UPA na ludności polskiej Wołynia, w styczniu 1944 r. mordy masowe na ludności polskiej rozszerzyły się na Halicję (W. Poliszczuk). Przykładem zagłady polskich wsi, określanej przez ukraińskich historyków jako „walki polsko-ukraińskie”, a przez G. Motykę jako „akcja antypolska”, niech będzie opis losu kolonii Augustów (pow. Horochów) oraz sąsiedniej wsi Władysławówka. Pod koniec lipca, na wieść o rzeziach ludności polskiej, 40 polskich rodzin z Augustowa i sąsiedniej wsi Władysławówka, chciało wyjechać do Włodzimierza Wołyńskiego, zabierając ze sobą tylko żywność, a zostawiając inwentarz żywy i martwy. Zatrzymali ich Ukraińcy uzbrojeni w ręczny karabin maszynowy, zastrzelili kilku Polaków. Z wozu zdjęli 2-letnie dziecko, jeden z Ukraińców strzelił mu w ucho – zabił. Uciekinierom nakazali wrócić do wsi. W tym czasie, niedaleko paliła się jakaś duża wieś. Za kilka dni Ukraińcy przysłali kartkę pisaną po polsku, ażeby się nie bać, sprzątnąć zboże z pola, nic nikomu się nie stanie. Pod koniec sierpnia z Władysławówki przybiegł zakrwawiony mężczyzna krzycząc, że Ukraińcy mordują w tej wsi Polaków. Świadek, W. Malinowski ukrył się ze swoją rodziną w lesie. Pomagał im sąsiad, Ukrainiec Józef Pawluk. Poszedł on do wsi Władysławówka sprawdzić, co się dzieje. Wrócił po około 3 godzinach i zdał relację. Prowidnyk ich powiedział, że taka rzeź jednocześnie jest przeprowadzana na całej Ukrainie, że jest nakaz wybicia wszystkich lachiw – żeby nikt nie pozostał – komunistów i Żydów też. Powiedział (Józef Pawluk – przyp. S.Ż.), że we wsi Władysławówce wybili wszystkich, 40 rodzin – ogółem 250 osób, leżą martwi, trupy. Zapytany, jak to się stało, opowiedział, że rano napadli na kolonię, 50-ciu Ukraińców – UPA, uzbrojonych, otoczyło i „zdobyło” wieś, podczas „zdobywania” wsi zastrzelili kilku Polaków, którzy uciekali. Pozostali bezbronni i sterroryzowani zostali oddani Ukraińcom, którzy oczekiwali w rejonie wsi przed jej „zdobyciem”. Była to zbieranina ludzi bez broni palnej, ze 150 osób, między nimi były nawet kobiety – wszyscy posiadali kosy, sierpy, siekiery, widły, noże, cepy, szpadle, grabie, kłonice, orczyki i inne narzędzia stosowane w rolnictwie. Tak, na dany znak przez uzbrojonych Ukraińców, rzucili się na Polaków. Rozpoczęła się straszna rzeź, w tym zamieszaniu pobili i swoich. O tym opowiedział mi ojciec – mówił Pawluk, a sam widziałem koniec tego mordu – najgorzej znęcali się nad ostatnimi Polakami – rozszarpywali ludzi, ciągnęli za ręce i nogi, a inni ręce te odżynali nożami, przebijali widłami, ćwiartowali siekierami, wieszali żywych i już zabitych, rozcinali kosami, wydłubywali oczy, obcinali uszy, nos, języki, piersi kobiet i tak ofiary puszczali. Inni łapali je i dalej męczyli, aż do zabicia. Przy końcu ofiara była otoczona grupą ryzunów – widziałem, jak jeszcze żyjącym ludziom rozpruwano brzuchy, wyciągano rękami wnętrzności – ciągnęli kiszki, a inni ofiarę trzymali; jak gwałcili kobiety, a później je zabijali, wbijali na kołki, stawiali żywe kobiety do góry nogami i siekierą rozcinali na dwie połowy, topili w studniach. Powiedział Pawluk, że nigdy w życiu nie widział i nie słyszał o takiej rzezi, i nikt, kto tego nie widział, nigdy w to nie uwierzy, że jego pobratymcy tego dokonali. (…) Po wybiciu ofiar wszyscy rzucili się na dobytek – rabowali wszystko, nawet jedni drugim zabierali, były bratobójcze bójki (…). Nie mogłem patrzeć się na dzieci z roztrzaskanymi głowami i mózgiem na ścianach, wszędzie trupy zmasakrowane, krew – aż czerwono… W Augustowie ocalał świadek Kajetan Cis, ukryty w kopie zboża złożonej z dziesięciu snopków. Widział nieudaną próbę ucieczki rodziny Malinowskich, brata świadka, który spisał relację Ukraińca Pawluka. Rodzina ta liczyła 7 osób: rodziców, teściową i dzieci lat: 2. 3, 4 i 5. Rozjuszona banda, jeszcze okrwawiona i rozgrzana we Władysławówce – widłami, siekierami, sierpami i kosami – zabijała, maltretowała tę rodzinę; kobiety, żonę Malinowskiego i teściową, rozebrali do naga i gwałcili – chyba gwałcili już nieżywe kobiety, bo leżały bez ruchu i co raz jakiś ryzun kładł się na nie, były całe we krwi. Żywe dzieci podnosili na widłach do góry – straszny krzyk (…). Kilku ryzunów poznałem – mieszkali w przyległych wioskach, sąsiedzi. W wiatraku koło wsi Augustów, wymordowali rodzinę Romanowskiego. Jego żona, z pochodzenia Niemka, zdołała ukryć się i obserwowała rzeź. Widziała z ukrycia, jak siekierami zabili ojca i dzieci: dwie córki w wieku 18 i 20 lat i dwóch synów w wieku 15 i 18 lat. Córki, przed zabiciem, zgwałcili na oczach matki. Ukraińców było około dziesięciu. Powyższe relacje świadków pochodzą z książki W. i E. Siemaszków; „Ludobójstwo…”, s. 1235 – 1238. (Użytkownik zablokowany:
  17.03.2012 22:58, komentarz do artykułu “ http://www.kresy.pl/wydarzenia,polityka?zobacz/lwow-rocznica-akcji-wisla-bedzie-dniem-zaloby “) Ukraiǹcy są wrogami Polski i Polaków.

  https://www.youtube.com/watch?v=cxtxB3wJhmw

 9. baciar
  baciar :

  Szacunek dla pani Sylwi jak zwykle super informacje ja niczego nie spodziewałem sie wiekszego po pisuarach jeszcze troche wody upłynie za nim szlag trafi banderowców prawda w końcu musi zwyciężyć choć przez to ucierpi wielu patriotów a pisuarom podziekujemy za wspólprace z narodem polskim przy wyborach powtarzamMUSI POWSTAC PARTIA KRESOWA ktora polaczy siły z KUKIZ 15 JKM ORAZ RUCHEM NARODOWYM wtedy bedziemy bardzo mocni ale czas na dzialanie jest krótki

 10. mrciemnosc
  mrciemnosc :

  tak to jest, gdy rządzący prowadzą politykę w sposób ideologiczny, a nie zdroworozsądkowy. Tyle, że moi drodzy sprawa nie jest już tak czarno-biała, żeby nagle powiedzieć Ukraińcom „STOP”. Za dużo skierowano politycznych i materialnych środków, by antagonizować kolejny wschodni kraj przeciwko sobie. Za dużo przyjęto Ukraińców, by u nas studiowali i pracowali. Ludzie pokroju Waszczykowskiego czy Kaczyńskiego, Kopacz czy Tuska, idioci – masa dziennikarzy, „intelektualistów”, wszyscy oni nie odrobili lekcji z historii która daje odpowiedź na to, co dzieje się w społeczeństwach, w których bez skrępowania rozwija się oparta na przemocy ideologia. Zapewne myślą, że tak jak w Polsce, przemiany na Ukrainie dadzą ostatecznie produkt w postaci wyzbytego z nacjonalizmów społeczeństwa. U nas udało się po 1989 roku stworzyć nowy typ internacjonalnie ukierunkowanego obywatela (oczywiście w ogólności), ale na Ukrainie obecnie proces przebiega w odwrotnym kierunku, od postsowieckiego internacjonalizmu do odkrywania „bogatej” historii. I gdy nowe pokolenie przejmie władzę, Polska będzie miała poważny problem 🙁 Mimo wszystko porównywanie PIS do okrągłostołowej hołoty i twierdzenie, że „PIS, PO, SLD to jedna wielka mafia” świadczy o braku umiejętności przetwarzania informacji, albo o nieuzyskiwaniu ich. Dlaczego tak jest, że beneficjenci Okrągłego Stołu tak jadą po obecnym rządzie? Boją się o finanse Państwa, czy o lustrację? Wie ktoś?

  • krok
   krok :

   Ukraińcy wybili mi część rodziny, spalili ich domy, zabrali ziemię i całe dobytki. Każdy kto popiera ukraińców nazistów (upa, prawy sektor, bandera, szuchewycz i inni mordercy) będą dla mnie śmieciami. A popiera ich niestety PIS, oraz PO, PSL, SLD, Petru. Umiejętność przetwarzania informacji nie myl ze zwykłą sprawiedliwością dziejową, która należy się kresowianom, a o której nie masz zielonego pojęcia. Nie będę popierał nazistowskiej ukrainy, bo tak chce kilkoro żydów z USA, mając tam swoje interesy.

   • mrciemnosc
    mrciemnosc :

    krok, zrobię Ci kurs logiki praktycznej: skoro napisałem, że „Mimo wszystko porównywanie PIS do okrągłostołowej hołoty i twierdzenie, że „PIS, PO, SLD to jedna wielka mafia” świadczy o braku umiejętności przetwarzania informacji, albo o nieuzyskiwaniu ich. Dlaczego tak jest, że beneficjenci Okrągłego Stołu tak jadą po obecnym rządzie? Boją się o finanse Państwa, czy o lustrację? Wie ktoś?”, a równocześnie byłem krytyczny co do stosunku naszych „elit” do nacjonalizmu ukraińskiego (myślę, że wynika to jednoznacznie z tego, co napisałem), to te 3 zdania stanowią pewną całość i powinny być analizowane razem, a nie każde z osobna. Po zdaniu 1 do którego się odniosłeś, jest drugie, w którym zadaję fundamentalne pytanie – klucz do zrozumienia różnicy pomiędzy PIS i okrągłostołową hołotą. Co do tej sprawiedliwości dziejowej, to tak się złożyło, że moja rodzina nie jest kresowa, ale w dużej mierze wywodzi się z dzisiejszej strefy nadgranicznej z Ukrainą. Moją rodzinną miejscowość 2 razy palili banderowcy, niedaleko, na linii Huczwy toczyły się walki AK-UPA, wokół były ukraińskie wsie, a do naszego cmentarza komunalnego przywożono na furmankach z tych wsi Polaków zamordowanych w okrutny sposób. Przez Ukrainkę brat babci trafił do więzienia-mordowni na zamojskiej Rotundzie, a drugi przez ukraińską policję znalazł się na Majdanku. Dziadek służył w l. 1945-1947 w Uhnowie, który był wówczas polski. Drugi dziadek uczestniczył w Akcji Wisła w Bieszczadach, a wcześniej widział bestialstwa Ukraińców na terenie tzw „republiki pińczowskiej”. Proszę, nie pier**l, bo ja nienawiść do tej nacji wyniosłem z opowieści rodzinnych i z łaski swojej naucz się czytać ze zrozumieniem.

  • fiesta
   fiesta :

   Cytat: „… Ludzie pokroju Waszczykowskiego czy Kaczyńskiego, Kopacz czy Tuska, idioci – masa dziennikarzy, „intelektualistów”, wszyscy oni nie odrobili lekcji z historii która daje odpowiedź na to, co dzieje się w społeczeństwach,…”.
   KOMENTARZ
   To co napisales jest NONSENSEM. W Polsce dziala LOBBY ZYDOWSKIE, ktore raealizuje polityke MIEDZYNARODOWEGO ZYDOSTWA z USA, Izraela i UE (Niemcy, Anglia, Francja etc) – vide: Swiatowy Kongres Zydow (WJC),

   • fiesta
    fiesta :

    Europejski Kongres Zydow (EJC), B’nai B’rith (synowie przymierza), AIPAC (amerykansko-izraelski komitet spraw publicznych) , Chabad-Lubawicz, gminy zydowskie w Europie i na innych kontynentach, zjudaizowana sekta katolicka w Polsce (zjudaizowany KK), Watykan etc.

   • mrciemnosc
    mrciemnosc :

    fiesta, to dlaczego Żyd Michnik nienawidzi Kaczyńskiego? Dlaczego Żakowski i inni lewacy atakują PIS? Jesteś romantykiem, więc spróbuję Cię oświecić : nigdy jeszcze nie było partii czy szerze ruchu politycznego, który zadowoliłby wszystkich. Ot, przykładowo Marszałek Piłsudski: mógł zabrać Niemcom cały Śląsk, Wielkopolskę i Mazury, ale wolał pchać się niewiadomo po co na Wschód. Gdyby nie patrioci tacy, jak Paderewski, Marszałek nie wziąłby nic z byłego zaboru niemieckiego. A PIS… skoro wszystkie liczące się partie popierają banderowców, to niech przynajmniej rządzą ci, którzy chcą dokończyć rewolucję i ZDEKOMUNIZOWAĆ I NAPIĘTNOWAĆ. To smutne, ale Polacy w ogólności albo nie słyszeli o zbrodni wołyńskiej, albo mają to gdzieś, albo patrzą marzycielsko w ideały UE, która zakazuje myśleć nacjonalistycznie. Nie zgadzam się z tym, ale co ja mogę zrobić? Co Ty możesz zrobić? To co jest teraz w Europie, to nie dyktat żydostwa, tylko lewactwa. Żydzi z Europy uciekają… zamiast być obecnymi w interesie Izraela. czy w interesie Izraela lub w ogóle Żydów jest napływ do Europy Muzułmanów? Nie jest też w interesie Europejczyków, ale chce tego lewactwo.

    • fiesta
     fiesta :

     MrC….. Jestes troche zabawny, poniewaz „robisz kurs logiki praktycznej” dla „krok” , a nie potrafisz odpowiedziec dlaczego zyd Michnik atakuje zyda Kaczynskiego etc etc.
     Otoz, zeby zrozumiec tego typu sprawy to musisz znac MENTALNOSC ZYDA, ktory nie posluguje sie logika i dlatego jest taki pokretny, i to powoduje, ze nie mozesz tego rozszyfrowac i dajesz sie latwo nabrac na retoryke rzekomo skloconych zydow z PiS z zydami z SLD lub zydami z GW, wiec pozwol, ze to ja Ciebie uswiadomie, a nie odwrotnie – zakladam, ze nie masz zydowskiego pochodzenia i nie jestes pokretny jak zyd w przeciwnym wypadku bylbym zmuszony napisac, ze krecisz jak zyd.
     Analize nalezy zaczac od fundamentalnych faktow n/t zydostwa.
     Nie wiem czy znasz ten fakt, ale zydostwo zawsze dziala wspolnie, gdy chodzi o ponadnarodowe zydowskie interesy, a takim interesem jest wlasnie UPA-ina i pod tym wzgledem Michnik i Kaczynski mowia jednym glosem, poniewaz tu chodzi o PONADNARODWE ZYDOWSKIE INTERESY.
     Takim klasycznym przykladem roznych postaw zydostwa jest 1933r, kiedy A.Hitler zostal wybrany kanclerzem. Z jednej strony zydowska propaganda pojechala po Hitlerze, ktorego oskarzyli o „antysemityzm” i zydostwo organizowalo anty-hitlerowskie strajki m.inn. w Nowym Jorku (USA), podczas gdy zydowscy bankierzy wspomagali finansowo rozbudowe militarna A.Hitlera, a z kolei syjonisci podpisali tajny uklad z nazistami, ktory dotyczyl szkolenia zydowskich terrorystow w Niemczech i ich przerzutu do Palestyny oraz przesiedlenia niemieckich zydow do Palestyny.
     Po pewnym czasie wszystko ucichlo i nawet zydy z USA mieli w dupie zydow z Europy, ktorych Hitler spedzal do gett, a pozniej do obozow koncentracyjnych.
     Oto slawne powiedzenie rabina I.Greenbauma, ktory byl przewodniczacym agencji zydowskiej pomocy w Nowym Jorku:
     „One cow in Palestine is worth more than all the Jews in Poland” (JEDNA KROWA W PALESTYNIE JEST WIECEJ WARTA NIZ WSZYSCY ZYDZI W POLSCE).
     A teraz przyklad z polskiego podworka. Kontrakt zawarty pomiedzy zydami z PZPR, a zydami z Solidarnosci i KOR w 1989r nie obronil polskich interesow narodowych i zarowno jedni i drudzy zydzi wyprzedawali za bezcen polski majatek narodowy przez kolejne lata, doprowadzajac w ten sposob do zniszczenia podstaw ekonomicznych panstwa polskiego, a tym samym do przejecia tego majatku przez MIEDZYNARODOWE ZYDOSTWO, co uczynilo z Polakow zebrakow – PiS rowniez wyprzedawal polski majatek narodowy.
     Teraz zydy z PiS chca dawac 500 zl/m na dziecko, a nie chca odebrac zlodziejom rozkradzionego polskiego majatku narodowego, ktory jest wart setki miliardow dolarow, poniewaz jest w lapach MIEDZYNARODOWEGO ZYDOSTWA i tu wyraznie widac czyje interesy realizuja ZYDY U WLADZY W POLSCE (niezaleznie od partii politycznej u wladzy) przez ostatnie 26 lat.
     Wracajac do sprawy UPA-iny, PiS popiera interesy miedzynarodowego zydostwa kosztem Polski i Polakow oraz kosztem POLSKICH OFIAR POMORDOWANYCH PRZEZ BANDYTOW Z OUN-UPA, KTORYCH GLORYFIKUJA ZYDY RZADZACY NA UPA-inie (Walcman-Poroszenko, Bakaj-Jaceniuk etc).
     Gdyby moje argumenty jeszcze Ciebie nie przekonaly to zamieszcze wypowiedz zyda L.Kaczynskiego z 2006r, ktory spotkal sie prywatnie z zydami w izraelskim knesecie i powiedzial…

     https://www.youtube.com/watch?v=x9o9m08F5AE

     Poza tym zydy z PiS beda przyjmowac islamskich uchodzcow z Afryki, podczas gdy Polacy w Polsce zyja jak zebracy.

     • mrciemnosc
      mrciemnosc :

      fiesta, coś Ci wyjaśnię. Przed 1795 r. to Polacy doprowadzili do upadku swojego państwa, a nie Żydzi. Pomiędzy 1918 a 1939 to Polacy nie umieli rządzić Polską, a nie Żydzi. Polskę SPRAWIEDLIWĄ dla swoich obywateli mieliśmy dopiero, kiedy zostali usunięci panicze i finansiści polscy. W kilka lat po wojnie udało się zunifikować 5 porządków prawnych z II RP w jeden, udało się skierować naród w jednym kierunku i ten naród przede wszystkim przestał być wyzyskiwany przez wszystkich wokół. Od fabryk po ziemię rolną wszystko było polskie, wspólne, wolne od wyzysku. Jeżeli nie przyjmujesz tej oczywistości, to bardzo mi przykro. Od 1980 cały trud poprzednich dekad poszedł w cholerę, o 10 milionów obywateli postanowiło strajkować. Gdyby wiedzieli, że nastąpi plan Balcerowicza i gdyby wiedzieli jaki będzie, chyba wielu z nich postanowiłoby nie strajkować. Teraz wróćmy do rzeczywistości: jesteśmy w UE i NATO, więc jaką mamy alternatywę? Nie jest sztuką panie fiesta krytykować wszystko wokół. Sztuką jest krytykować i proponować coś w zamian. Więc co pan proponujesz? UE-lewactwo, NATO-współrealizacja interesów Stanów zjednoczonych, Jeżeli ktoś chciałby zerwać z drogą jaką kroczy UE-NATO, to jaką powinien podążać? Swoją własną? Do tego potrzebny jest zjednoczony naród, czego absolutnie nie ma w tym kraju. Potrzebna jest wspólna wizja i niski stopień podziałów ideologicznych. To właśnie powoduje, że Węgry mogą się dystansować od obłędnej polityki UE/NATO. Ale Polska już niestety nie może. Coż takiego złego z punktu widzenia polityki polskiej wobec Izaela powiedział śp. Mój Prezydent? Miał im powiedzieć że są bandą łajdaków? Miał się zes**ć na mównicę? Drogę Polski wybrał Naród polski, który nie zjednoczył się przeciwko skur****nom z KOR-u i Wałęsie. Bez szemrania pozwolił się wyzyskiwać od 1990 roku i dalej robi to bez szemrania. Nie wiem na jakim świecie żyjesz, ale ponowna nacjonalizacja majątku narodowego jest możliwa tylko przy załamaniu obecnego porządku politycznego świata, na co się obecnie już nie zanosi, a przynajmniej nie w bliższej przyszłości. Oczywiście, to co piszesz, jest piękne na papierze, ale niemożliwe do zrealizowania, przynajmniej teraz. Ja widząc syf w naszym kraju i krytykując go przynajmniej wskazuję obecną ekipę rządzącą jako jedyną siłę, która może coś zmienić w tym kraju. I pomimo, że polityka wobec banderowców wprawia mnie w skrajne obrzydzenie, to: 1. pamiętam, co się działo u schyłku rządów SLD, zanim PIS przejęło władzę, 2. pamiętam, że za rządów PIS w 2005-2007 w zasadzie nie było afer gospodarczych ekipy rządzącej, 3. pamiętam, że obniżyli skłądkę zdrowotną, 4. pamiętam, że umożliwili wykup spółdzielczych praw do lokali za bezcen (jedyny koszt, to taksa notarialna w wysokości 1/4 najniższej krajowej pensji i ewentualnie spłata części kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię na budowę budynku w którym znajdował się lokal). 5. pamiętam, że zastopowali prywatyzację, 6. pamiętam, ze wzięli się za bandziorów, pedofili, dresiarzy. A teraz cieszę się, że znów jako jedyni dają coś społęczeństwu, co może nie będzie stymulatorem do wzrostu dzietności, ale pomoże wielu rodzicom na godniejsze bycie rodzicami (sam niestety nie załapię się na 500+). Mam nadzieję, że jak skończą z TK, zrobią powszechną lustrację i nie upadną, jak dwa poprzednie, gdy chciały to zrobić. A co robiły pozostałe rządy? Jak ktoś znajdzie i będzie szydził z moich literówek, to wyjaśniam-mam zachlapaną żarciem swojego dziecka klawiaturę i mi ciężko się niektóre litery wpisuje. To na wypadek, gdyby ktoś pomyślał, że jestem zakamuflowanym Żydem w Polce.

     • fiesta
      fiesta :

      MrC…. Widzac jakie brednie wypisujesz o okresie przedrozbiorowym Polski i okresie miedzywojennym w Polsce to ja Tobie bardzo wspolczuje z powodu zatrutego mozgu komunistyczna propaganda (zydowskimi ekstrementami) i dopoki nie wezmiesz sie za nauke prawdziwej historii Polski to objaw zatrucia nigdy u Ciebie nie ustapi – nie jestes osamotniony w tym cierpieniu, poniewaz jeszcze do tej pory ludziska powtarzaja podobne bzdety jak Ty, a uwazaja sie za „madrych”.
      W ramach „pokuty” przeczytaj opracowania historyczne POLSKICH HISTORYKOW, o ktorych komunistyczna propaganda PRL glosno nie mowila i ich przemilczala, i nazywala „antysemitami”, poniewaz pisza prawde o zydach (ZMIJOWYM PLEMIENIU i DZIECIACH DIABLA).
      Przyklady: Teodor Jeskie-Choinski „Co zydzi robili w Polsce ?” oraz „Zydzi i Kahaly”. S.Didier „Rola Neofitow w dziejach Polski”. Ks. S.Trzeciak „Talmud o gojach a kwestia zydowska” oraz „Program Swiatowej Polityki Zydowskiej”. K.M.Morawski „Zrodla Rozbioru Polski”. L.A.Szczesniak „JUDEOPOLONIA” oraz „JUDEOPOLONIA II”.
      H.Pajak „PONURA PRAWDA O PILSUDSKIM” – jest tam informacja na temat nie-polskiego pochodzenia J.Pilsudskiego, jego agenturalnej dzialalnosci i sluzbie dla Austrii i Niemiec, bandytyzmie i mordowaniu polskich patriotow, generalow z polecenia Pilsudskiego etc oraz dzialaniach na szkode panstwa polskiego. Od siebie jeszcze dodam, ze w 1929r mial miejsce KRACH NA GIELDACH SWIATOWYCH wywolany przez ZYDOW, ktory spowodowal zapasc gospodarcza w Ameryce i krajach calej Europy, co nie ominelo Polski. Z kolei w okresie ROZBIOROW I ZABOROW (1772-1918) doszlo do ogromnej grabiezy i eksploatacji ziem polskich przez zaborcow (Rosje, Prusy i Austrie), celowego wyniszczania polskiego szkolnictwa i polskiej swiadomosci narodowej poprzez germanizacje i rusyfikacje Polakow i Polek, a w latach 1914-1918 Polska byla miejscem dzialan i walk na frontach I wojny swiatowej i pomimo, ze nie byla strona w konflikcie to byla bezlitosnie rabowana materialnie, niszczona w wyniku bombardowan i walk oraz walczace ze soba strony braly sila polskiego rekruta i wcielaly do swoich armii. Nie sposob pominac rowniez zydo-bolszewickiej ZARAZY, ktora napadla na Polske w 1919r w swoim pedzie do zaprowadzenia komunizmu w calej Europie i na swiecie.
      Nie sposob tez pominac anty-polskich dzialan tajnych organizacji syjonistycznych na ziemiach polskich pod zaborami, ktore prowadzily swoja wredna dzialalnosc w okresie istnienia niepodleglego panstwa polskiego (1918-1939) i kolaboracji zydow z niemieckim i sowieckim okupantem Polski , jak rowniez nie sposob pominac wrogich dzialan OUN-UPA na ziemiach polskich w okresie miedzywojennym, ktore byly wspomagane przez Austrie i Niemcy.
      PRL (1945-1989) to okres DYKTATURY KOMUNISTYCZNEJ i RABUNKU POLSKI PRZEZ NOWEGO SOWIECKIEGO OKUPANTA – sowiecki okupant wywiozl z Polski w pierwszych latach powojennych ponad 23 tysiace wagonow kolejowych pelnych maszyn, urzadzen i przedmiotow wartosciowych, ktore nigdy nie wrocily do Polski i wbij to sobie mlotkiem do glowy.
      ZSRR uzywal skazanych przez zydo-bolszewickie sady w Polsce zolnierzy polskiego podziemia niepodleglosciowego do pracy w kopalniach metali kolorowych i uranu w Polsce (okolice Jeleniej Gory) i ZSRR wywiozl za darmo 20 TON czystego uranu z Polski.
      ZSRR wywozil rowniez za darmo WEGIEL KAMIENNY z Polski !… ale tego nie podaja SPRAWOZDANIA PARTYJNE PPR-PZPR, ktorymi Ty poslugujesz sie na forum w swojej propagandzie komunistycznej z okresu PRL.
      ZSRR nie wyplacil Polsce 15% odszkodowan wojennych, ktore otrzymal od RFN (Niemcy Federalne), ani nie zwrocil zrabowanych Polsce dziel sztuki etc.
      ZSRR odrzucil w imieniu Polski PLAN MARSHALLA dotyczacy odbudowy Polski ze zniszczen wojennych.
      ZSRR sfalszowal wybory w 1946r.
      ZSRR w kolaboracji z polskimi zydami wyniszczal najbardziej patriotyczny element narodu polskiego w latach 1945-1956.
      ZSRR wraz z polskimi zydami z PKWN, PPR, MBP-UB etc polozyl lape na polskim majatku narodowym, ktory nie byl ich wlasnoscia.
      OD 1945 ROKU DO 1989 ROKU POLSKA RZADZILA ZYDO-KOMUNA, KTORA BYLA AGENTURA MOSKWY, WBREW POLSKIEMU INTERESOWI NARODOWEMU.
      Polska rzadzili KOMUNISTYCZNI DEBILE, ktorzy nie posiadali wyzszego wyksztalcenia (Gomulka skonczyl tylko 4 klasy szkoly podstawowej) i posiadali przeszkolenie ideologicznie lub szpiegowskie na kursach odbytych w ZSRR.
      KOMUNISTYCZNE DEBILE stali sie pozniej CZERWONA BURZUAZJA, bo posiadali specjalne przywileje, a narod polski byl traktowany jak obywatele II-giej kategorii.
      Koniec czesci I-szej. Ciag dalszy nastapi.

    • fiesta
     fiesta :

     ciag dalszy do MrC – cytat: „Ot, przykładowo Marszałek Piłsudski: mógł zabrać Niemcom cały Śląsk, Wielkopolskę i Mazury, ale wolał pchać się niewiadomo po co na Wschód”.
     KOMENTARZ. Nie marszalek, a FELDFEBEL (podoficer) J.Pilsudski, ktory nie mial ukonczonej zadnej szkoly wojskowej i byl agentem austriackiego i niemieckiego wywiadu, wiec robil to co mial nakazane przez swoich przelozonych – przed wypuszczeniem Pilsudskiego z koszar wojskowych w Magdeburgu, Pilsudski mial spotkanie z hr. Kesslerem (dzialal z polecenia sekretarza stanu Solfa w Berlinie w/g planu niemieckiego rzada M.Badenskiego) i chodzilo o gwarancje, ze Pilsudski nie wystapi przeciwko Niemcom oraz nie wysunie zadan terytorialnych od Niemcow – chodzilo o Pomorze, Slask, Gdansk i Poznan.
     Z poczatku domagano sie tych gwarancji od Pilsudskiego na pismie, ale ze moglo to wyjsc na jaw, wowczas Niemcy przyjeli gwarancje slowna Pilsudskiego i wypuscili Pilsudskiego z Magdeburga. Niemcom chodzilo rowniez o jak najszybsze zalatwienie tych spraw i utrzymanie niemieckich wplywow w obawie przed Obozem Narodowym z R.Dmowskim na czele, ktorzy domagali sie zwrotu Pomorza, Slaska, Gdanska i Poznania od Niemiec.
     Po objeciu wladzy w Polsce przez Pilsudskiego, z jego bezczynnosci w sprawie odzyskania Pomorza, Slaska, Gdanska i Poznania wynika, ze byl zwiazny ukladem z Niemcami i agent Pilsudski realizowal niemieckie interesy kosztem Polski i narodu polskiego.
     Pilsudski poszedl na wschod, bo chcial utworzyc panstwo dla „Ukraincow”. Z tego powodu nie wyslal zadnego wojska do Lwowa, zeby ulatwic „Ukraincom” zajecie Lwowa.
     Dzieki bohaterstwie Polakow ze Lwowa oraz udziale ochotnikow z Wielkopolski i innych obszarow Polski, ktorzy ruszyli z pomoca powstancom lwowskim, Lwow zostal obroniony przed „Ukraincami”.
     Tak wygladala zdradziecka polityka Litwina, niemieckiego agenta i zdrajcy Polski J.Pilsudskiego.

  • sylwia
   sylwia :

   P. Baciar: Pan znalazł perłę. Polecam obejrzenie tego filmu wszystkim bo jest to zestaw scen charakterystycznych dla ideologii naszego sąsiada, którego setki tysięcy obywateli są już wśród nas. Ich bojówki są w różnych częściach Polski i czekają na rozkaz. Czy jesteśmy gotowi na krwawą wojnę z banderowską, neohitlerowską czernią ukraińską na naszej ziemi?