Zespoły negocjacyjne reprezentujące rząd afgański i Talibów odbyły w środę spotkanie przygotowawcze w stolicy Kataru – poinformował Reuters. Rozmowy w sprawie programu pokojowego rozpoczną się w sobotę, poinformowały obie strony.

Jak poinformowała agencja prasowa Reuters, w środę w Doha, stolicy Kataru doszło do spotkania przygotowawczego między rządem Afganistanu i Talibami. Właściwe rozmowy w sprawie programu pokojowego rozpoczną się w sobotę.

Rozmowy rozpoczęły się w chwili, gdy siły amerykańskie przygotowują się do kolejnej rundy wycofania wojsk z Afganistanu – zgodnie z porozumieniem z Talibami z zeszłego roku.

Zespoły negocjacyjne spotkały się po trzytygodniowej przerwie po zawarciu w grudniu wstępnego porozumienia proceduralnego i mają zająć się spornymi kwestiami, takimi jak podział władzy i zawieszenie broni podczas rozmów.

„Druga runda rozmów wewnątrzafgańskich rozpoczęła się dziś wieczorem podczas spotkania przygotowawczego” – napisał na Twitterze rzecznik talibów Mohammad Naeem. „Zdecydowano, że w sobotę zespoły rozpoczną merytoryczne dyskusje” – dodał.

Zespół wyznaczony przez rząd Afganistanu udostępnił tę samą wiadomość na Twitterze. Początek drugiej rundy rozmów został dobrze przyjęty na arenie międzynarodowej, w tym przez ONZ i NATO.

W lutym delegacje Stanów Zjednoczonych i Talibów podpisały historyczne porozumienie „Przywracające pokój w Afganistanie”. Strona amerykańska zgodziła się podpisać porozumienie po tygodniowej redukcji walk ze strony Talibanu.

„Jeśli Talibowie i Afgański rząd wypełnią zobowiązania, będziemy na potężnej ścieżce do zakończenia wojny w Afganistanie i powrotu naszych żołnierzy do domu” – mówił w piątek prezydent Donald Trump”. „Zobowiązania reprezentują pokój w nowym Afganistanie, wolnym od Al-Ka’idy, ISIS i innych terrorystycznych organizacji nas krzywdzących”.

Ponad 2 tys. Amerykanów i 90 tys. Afgańczyków zginęło w wyniku walk i zamachów, a ponad milion Afgańczyków zostało uchodźcami. Armia afgańska do niedawna zmagała się z dezercją na poziomie 30% w skali roku.

Zadania bojowe Stanów Zjednoczonych w tym regionie zakończyły się sześć lat temu, nie oznaczało to jednak ewakuacji wojsk. Od 2014 roku w Afganistanie przebywa dwadzieścia tysięcy żołnierzy państw NATO, personel amerykański stanowi jego znaczną większość, bo aż dwanaście tysięcy.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz