Prezydent Polski Andrzej Duda przywitał we wtorek prezydenta USA Joe Bidena. Powitanie, które rozpoczyna oficjalną wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce, odbyło się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Kancelaria Prezydenta pisze o “historycznej wizycie” i “bezprecedensowej roli”. Po godz. 13. w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA w “wąskim gronie”.

Powitanie Joe Bidena to pierwszy punkt jego oficjalnej, dwudniowej wizyty w Polsce. W powitaniu amerykańskiego prezydenta wzięli udział także: premier Mateusz Morawiecki, szef MSZ Zbigniew Rau, szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, szef BBN Jacek Siewiera oraz szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

“Rozpoczyna się historyczna, druga w ciągu niecałego roku wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce. To jasny sygnał zaangażowania USA w bezpieczeństwo naszej części Europy” – napisano na profilu Kancelarii Prezydenta.

KPRP uważa, że to symbol “najbardziej intensywnych relacji polsko-amerykańskich w historii oraz bezprecedensowej roli, jaką nasz kraj odgrywa dziś w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa i we wspieraniu walczącej Ukrainy”.

Po godz. 13. w Pałacu Prezydenckim rozpoczęło się spotkanie prezydentów Polski i USA w “wąskim gronie”. Zapowiedzi wskazywały, że w spotkaniu uczestniczą także doradcy obu prezydentów ds. polityki zagranicznej: doradca ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan i szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Rozmowa dotyczy m.in. wschodniej flanki NATO.

Następnie zaplanowano rozmowy dwustronne delegacji.

O godz. 17.30 Joe Biden ma wygłosić przemówienie w Arkadach Kubickiego w ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie.

W poniedziałek Joe Biden odwiedził Kijów. Amerykański prezydent ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 460 milionów dolarów, w tym amunicję do systemów HIMARS. Zapowiedział też kolejne sankcje wobec Rosji. Była to pierwsza wizyta prezydenta USA na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj. Do samego końca Biały Dom utrzymywał w tajemnicy plany wizyty Bidena w Kijowie.

Zobacz także: “Kijów skradł część mojego serca” – Biden ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej wart 500 mln dolarów

dorzeczy.pl / wnp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply