Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału SG rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, zajmującą się przemytem imigrantów przez granicę polsko-białoruską do krajów Europy Zachodniej. W sprawie występuje 32 podejrzanych.

Straż Graniczna poinformowała w poniedziałek o rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która organizowała (w celu osiągnięcia korzyści majątkowych) nielegalne przekraczanie granicy białorusko-polskiej. “Członkowie grupy przerzucali obcokrajowców, którzy nie mieli dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, a następnie przetransportowywali do krajów Europy Zachodniej. Szacuje się, że przestępcy mogli przemycić w ten sposób około 2 600 osób. Cudzoziemiec zaś, który nielegalnie próbował dostać się do Europy, musiał przeznaczyć na ten cel co najmniej kilka tysięcy dolarów” – podaje SG.

Ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że w skład grupy wchodzą zarówno obywatele Polscy, jak i obywatele Ukrainy, Iraku i Białorusi. Proceder polegał na organizowaniu nielegalnej migracji, organizowanej już w Turcji, Iraku i na Białorusi. Imigrantami byli najczęściej obywatele Iraku, Syrii i Palestyny, którzy najpierw trafiali na Białoruś, a następnie (po nielegalnym przekroczeniu granicy z Polską) byli transportowani w głąb kraju aż do granicy niemieckiej.

W sprawie występuje obecnie 32 podejrzanych, w tym m.in. obywatele: Polski, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji i Gruzji. Postępowanie, w które zaangażowane zostały służby z Polski, Litwy oraz Niemiec, jest prowadzone w ścisłej współpracy z Eurojustem i Europolem.

Przeczytaj: Przemytnicy nielegalnych imigrantów. SG: Dominują Ukraińcy i Gruzini

Prokuratura przedstawiła 6 osobom zarzuty dotyczące udziału w międzynarodowej, zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu organizowanie wbrew przepisom ustawy przekraczanie granicy państwowej. Podejrzanym grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec jednego z podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec kolejnych 5 podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Zobacz także: Nigeryjczyk chciał zarobić na przerzucie nielegalnych imigrantów. Wpadł przy granicy z Niemcami

strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply