Rosyjskie ministerstwo obrony przekonywało w piątek, że użycie pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainie zaszkodzi ukraińskim żołnierzom, populacji i negatywnie wpłynie na sektor rolny kraju na dziesięciolecia, a nawet stulecia.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, rosyjskie ministerstwo obrony przekonywało w piątek, że użycie pocisków ze zubożonym uranem na Ukrainie zaszkodzi ukraińskim żołnierzom, populacji i negatywnie wpłynie na sektor rolny kraju na dziesięciolecia, a nawet stulecia.

„Zachód doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnych konsekwencji używania amunicji ze zubożonym uranem” – powiedział Igor Kiriłłow, szef Sił Ochrony Jądrowej, Biologicznej i Chemicznej Ministerstwa Obrony Rosji w piątkowym oświadczeniu.

Uważa, że dane dotyczące wykorzystania zubożonego uranu przez Stany Zjednoczone i ich sojuszników na Bałkanach i w Iraku wskazują na poważne i trwałe negatywne skutki dla lokalnej ludności i środowiska.

Ukraiński przemysł rolny może ucierpieć „przez dziesięciolecia, jeśli nie stulecia, w przyszłości” – powiedział.

W poniedziałek brytyjska minister stanu ds. obrony, baronessa Goldie, udzieliła odpowiedzi na interpelację Lorda Hylton. Przyznała w niej, że czołgi Challenger 2, które Wielka Brytania dostarczy Ukrainie, będą wyposażone w specjalną amunicję ze zubożonym uranem. Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii poinformowała, że na Ukrainę zostaną wysłane „pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran”. Amunicja czołgowa przeznaczona jest dla kompanii czołgów Challenger 2, liczącej 14 wozów. Mają one trafić na Ukrainę jeszcze w tym miesiącu.

„Tego rodzaju pociski są bardzo skuteczne w niszczeniu nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych” – zaznaczyła.

Brytyjski serwis declassifieduk.org zwraca uwagę na kontrowersje, dotyczące tego rodzaju amunicji. Przypomina, że była ona powszechnie stosowana przez wojska koalicji podczas wojny w Iraku. Jak podano, pociski te są radioaktywne, a naukowcy uważają, że ich szkodliwe efekty dla zdrowia człowieka mogą być odczuwalne jeszcze długo po zakończeniu danego konfliktu.

Zobacz też: Łukaszenko: Moskwa udzieli przerażającej odpowiedzi na użycie amunicji ze zubożonym uranem

Kresy.pl/Reuters

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz