Przekazany Ukrainie polski czołg PT-91 Twardy został zniszczony w obwodzie kurskim – podają rosyjskie media.
Według rosyjskiej, państwowej agencji prasowej TASS, jeden z przekazanych Ukrainie polskich czołgów PT-91 Twardy został zniszczony w obwodzie kurskim Czołg 22. brygady zmechanizowanej Ukrainy miał zostać zniszczony przez atak drona Lancet.
W mediach społecznościowych zostały opublikowane materiały wideo, na jednym z nagrań widać wrak ex-polskiego czołgu.
Double Kill Ladies and Gentleman
(reposted)one lancet destroyed two tank at once
PT-91 Twardy and T-72AMThttps://t.co/SH9cXqmMYmhttps://t.co/5WjwqW2IQg pic.twitter.com/cBpkMXPnyF
— 1plus1equals3 🅾️ (@1_plus_1equals3) August 13, 2024
Nie wiadomo ile czołgów PT-91 Twardy bierze udział w ofensywie wojsk ukraińskich w obwodzie kurskim.
To kolejny przypadek gdy polski sprzęt pancerny używany jest poza granicami Ukrainy. Wcześniej, proukraińskie grupy rosyjskich bojowników przeprowadziły ataki transgraniczne na Federację Rosyjską.
Z nagrań zamieszczonych w mediach społecznościowych można wywnioskować, że w ataku brał udział przynajmniej jeden dostarczony przez Polskę czołg PT-91 Twardy.
Ex polski czołg “PT-91 Twardy” w posiadaniu rosyjskiego Korpusu Ochotniczego, ostrzeliwuje rosyjskie pozycje w obwodzie biełgorodzkim. Witamy w roku 2024. pic.twitter.com/nwyayJ9EBR
— Monitor Konfliktów (@Monitor807) March 12, 2024
Polski czołg PT-91 Twardy pod flagą Unii Europejskiej robi porządek w Rosji – pamiętacie informację od @sikorskiradek o tym, że część państw NATO jest już na Ukrainie?
Pozdrawiam Polski KORPUS Ochotniczy. https://t.co/HMRxgTRX54— Bechatka (@Bechatka) March 12, 2024
Ukraiński ekspert wojskowy Ołeksandr Kowalenko ocenił wytrzymałość tych pojazdów w walce. Według niego, jak dotąd jedyna potwierdzona strata PT-91 pochodzi z 9 lipca 2023 r., kiedy jeden z takich czołgów wjechał w minę przeciwpancerną na Zaporożu. Z tego powodu nie jest jeszcze możliwe przeanalizowanie odporności czołgu na środki uszkadzające na podstawie doświadczeń z rzeczywistych działań bojowych. Ale Kowalenko docenił nominalne parametry techniczne polskiego czołgu.
„Z osłon dodatkowych to oczywiście obecność osłony dynamicznej ERAWA, która zwiększa ochronę czołgu” – pisze analityk. “Warto zwrócić uwagę na ustawienie dział przeciwpancernych tyłem do tylnej części czołgu, co utrudnia wrogowi trafienie, a także ratuje wieżę przed wieloma osłabionymi punktami” – dodaje.
Dodatkowo czołg posiada specjalną powłokę pochłaniającą promieniowanie radarowe. Jest to bardzo przydatne w warunkach, w których przeciwnik aktywnie korzysta z naprowadzanej laserowo broni przeciwpancernej.
Mobilność czołgu Kowalenko uważa za normalną dla zastosowanego w nim silnika o mocy 850 koni mechanicznych. Ale jeśli masa podstawowa zostanie przekroczona, na przykład poprzez zainstalowanie dodatkowych dynamicznych jednostek ochronnych, silnik będzie już „słaby”.
Kresy.pl/TASS
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!