Jak poinformował w środę portal Polandin, powodem wydalenia rosyjskiego dyplomaty z Polski w zeszłym miesiącu były przepisy dotyczące pandemii – pomimo świadomości, że został zarażony COVID-19 nie poddał się izolacji.

W lutym Ministerstwo Spraw Zagranicznych określiło pracownika Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu jako persona non grata. Jak poinformował w środę portal Polandin, powodem wydalenia rosyjskiego dyplomaty z Polski w zeszłym miesiącu były przepisy dotyczące pandemii – pomimo świadomości, że został zarażony COVID-19 nie poddał się izolacji.

Wydalony z Polski rosyjski dyplomata jest konsulem i radcą Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu. Powodem tego działania było rażące naruszenie przez niego obowiązujących przepisów sanitarnych w związku z trwającą pandemią COVID-19.

21 stycznia dyplomata został zdiagnozowany jako zarażony COVID-19.

Pomimo zarażenia nie przebywał w izolacji i opuszczał miejsce zamieszkania. Ustalono, że był widziany w Konsulacie Generalnym Federacji Rosyjskiej w Poznaniu oraz na terenie szpitala MSWiA w Poznaniu, gdzie przebywała jego żona, również zarażona COVID-19.

Mężczyzna obserwował i fotografował także uczestników demonstracji w obronie rosyjskiego działacza opozycyjnego Aleksieja Nawalnego, która odbyła się 23 stycznia przed budynkiem konsulatu rosyjskiego w Poznaniu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W lutym informowaliśmy, że decyzja polskich władz jest retorsją za piątkowe posunięcie rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które zadecydowało o wydaleniu pracownika Konsulatu Generalnego RP w Petersburgu. Przedstawiciel rosyjskiego MSZ przekazał tę decyzję polskiemu charge d’affaires. Jako powód rosyjskie władze wskazały zaangażowanie tego pracownika w „nielegalne akcje”. Rosyjskie władze odniosły się w ten sposób do niesankcjonowanych manifestacji poparcia dla aresztowanego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, jakie w całej Rosji odbywały się 23 i 31 stycznia.

Ogłaszając na swoim Twitterze decyzję o wydaleniu pracownika rosyjskiego konsulatu w Poznaniu polskie MSZ nazwało wcześniejszą decyzję swojego rosyjskiego odpowiednika „bezpodstawną”. Poinformowało też, że wydalenie rosyjskiego dyplomaty zostało skoordynowane z władzami Niemiec i Szwecji.

Kresy.pl/Polandin

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz