Rosyjscy intelektualiści i przedstawiciele Cerkwi uważają, że odsłonięcie w Moskwie pomnika błogosławionego Jana Pawła II jest kolejnym krokiem do przodu na drodze dialogu między prawosławną Cerkwią i Kościołem katolickim.

Pomnik odsłonięto dziś na dziedzińcu Wszechrosyjskiej Biblioteki Literatury Obcej w Moskwie, gdzie stanął wśród figur przedstawiających kilkadziesiąt innych, wybitnych postaci.
Obok dwumetrowego postumentu przedstawiającego postać Jana Pawła II stoją między innymi popiersia: Mahatmy Gandhiego, Abrahama Lincolna i Leonardo da Vinci. Wszyscy biorący udział w ceremonii odsłonięcia pomnika przypominali, że niespełnionym marzeniem papieża Polaka była pielgrzymka do Moskwy. Mówił o tym autor idei wzniesienia pomnika Jana Pawła II w rosyjskiej stolicy rosyjski reżyser i publicysta Grigorij Amnuel. „Dziękuje Bogu za dzisiejszy dzień. Okazało się, że droga z Wadowic, które podarowały całemu światu Karola Wojtyłę, do Moskwy była dłuższa od ludzkiego życia. Teraz tę drogę możemy uznać za przebytą. Jan Paweł II od dziś będzie w Moskwie” – powiedział na dziedzińcu moskiewskiej biblioteki Amnuel. Z wielkim szacunkiem o ekumenicznym wymiarze pontyfikatu papieża Polaka mówi przedstawiciel Patriarchatu Moskiewskiego Aleksy Dikariew: „Cerkiew prawosławna zawsze z głębokim szacunkiem odnosiła się do osoby Jana Pawła II. Szczególnie dlatego, że to właśnie za jego sprawą rozpoczął się ekumeniczny dialog miedzy Kościołem katolickim a Cerkwią. Również dlatego, że odsłonięcie tego pomnika w Moskwie w jego osobie podkreśla sprzeciw wobec ideologii władzy bez Boga i prześladowaniu chrześcijan, które odcisnęło piętno na historii XX wieku”. Pomnik Jana Pawła II odsłonięty w Moskwie jest pierwszym i jedynym, który stanął w Rosji.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply