Rosjanie zapowiadają modernizację Iskanderów

Po roku 2020 miałaby zostać ujawniona zmodernizowana wersja pocisku Iskander-M. Unowocześnieniu miałyby ulec m.in. systemu kierowania ogniem oraz naprowadzania rakiet.

Rychłą modernizację systemu Iskander zapowiedział prezes korporacji Rostiech, Siergiej Czemiezow. Mówił o tym podczas uroczystości z okazji 75. rocznicy powstania KBM (Konstruktorskoje biuro maszynostrojenija).

– W ciągu ostatnich lat KBM stworzyło ponad dwadzieścia kompleksów i modyfikacji uzbrojenia precyzyjnego – mówił Czemiezow. – W następnych dziesięciu latach zamierzamy unowocześnić nasze systemy taktycznych pocisków rakietowych. Po roku 2020 ujawniona zostanie zmodernizowana wersja pocisku Iskander-M.

Systemy Iskander miałyby otrzymać m.in. unowocześniony system kontroli ognia. Zdaniem ekspertów, pierwsza partia zmodernizowanych Iskanderów trafi do Obwodu Kaliningradzkiego, w odpowiedzi na instalowanie przez USA rakietowych systemów antybalistycznych w Polsce (Redzikowo) i Rumunii (Deveselu).

Przeczytaj: MON potwierdza: amerykańska baza w Redzikowie nie służy do obrony Polski przed Rosją

Według Dmitrija Litowkina, eksperta z gazety „Izwiestia”, modernizacja miałaby z kolei polegać głównie na poprawie systemu naprowadzania rakiet oraz ich ochrony przez najnowszymi technologiami zakłócającymi.

Z kolei zdaniem gen. Wiktora Jesina, doradcy dowódcy Rosyjskich Strategicznych Sił Rakietowych mówienie o tym, że przechwycenie pocisku Iskander-M jest niemożliwe „byłoby błędne”. – Jednak efektywność amerykańskich Patriotów i podobnych systemów pozostaje skrajnie niska – dodaje.

ZOBACZ: Rosjanie ćwiczyli strzelanie rakietami Iskander-M [+VIDEO]

Bardziej ostrożny jest Michaił Chodorjanok, były redaktor naczelny gazety VPK, który zaznacza, że jak na razie Iskander-M nie został sprawdzony w realnej sytuacji i stąd trudno brać za pewnik tego rodzaju deklaracje. Dodaje, że Amerykanie pracują nad systemem LRPF, który miałby dorównywać, a nawet przewyższać Iskandery-M.

Rbth.ru / konflikty.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply