Rosyjscy żołnierze po ponad dwóch latach od zakończenia wojny wycofali się z gruzińskiego miasteczka Perewi. Miasto leżące w strefie południowoosetyjskiego konfliktu zostało zajęte przez Rosjan w sierpniu 2008 roku, gdy toczyła się na Kaukazie gruzińsko-rosyjska wojna o Osetię Południową.

O wycofaniu się rosyjskich żołnierzy poinformowali mieszkańcy Perewi. Do miasta natychmiast wkroczyła gruzińska policja i obserwatorzy Unii Europejskiej.

Oddanie przez Rosjan kontroli nad Perewi było jednym z punktów międzynarodowych rozmów zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom strefy konfliktu. W ubiegłym tygodniu Moskwa, Tbilisi i Cchinwali porozumiały się także w sprawie umożliwienia powrotu do swoich domów kilku tysiącom uchodźców.

Działania wojenne w 2008 roku i późniejsze czystki etniczne spowodowały, że z Osetii Południowej uciekło ponad 30 tysięcy osób. Zamknięcie granic między Osetią Południową i Gruzją oraz zaniedbania w utrzymaniu systemu kanałów irygacyjnych spowodowały w tym rejonie klęskę nieurodzaju. Remont kanałów, zapór i zabezpieczenie zbiorników wodnych to także jeden z punktów porozumienia zawartego tydzień temu przez zwaśnione strony. Pieniądze na te wszystkie prace wyasygnuje Unia Europejska.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply