Podczas gdy nasze Ministerstwo Obrony Narodowej wolało maszyny Airbusa, Rosjanie kupią helikoptery produkowane w znacznej mierze w zakładach PZL Świdnik.

Zakłady w Świdniku należą do włoskiej korporacji AugustaWestland. Właśnie z nią, przy okazji wczorajszej wizyty prezydenta Władimira Putina we Włoszech, kontrakt podpisali przedstawiciele Rosnieft. Rosyjski koncern naftowy zamówił bowiem aż 160 śmigłowców typu AW189 na łączną kwotę 3,3miliarda dolarów. Kadłuby tego tupy helikopterów montowane są przez PZL Świdnik. Część komentatorów uważa, że maszyny te mieszczą sie w ramach technologii podwójnego zastosowania – cywilnego i miliatarnego, w związku z czym realizacja kontraktu może zostać zablokowana z powodu unijnych sankcji wobec Rosji wprowadzonych w zeszłym roku. Kontrakt ten może jednak świadczyć o tym, że włoscy biznesmeni mają pewność, że zanim zamówienie zostanie technicznie zrealizowane, sankcje zostaną już odwołane. Potwierdza to pragamtyczne stanowisko Włochów wobec konfliktu z Moskwą.

wprost.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  fiesta :

  Panstwa UE sa podzielone co do sankcji nalozonych na Rosje. Z kolei USA naciska na UE, zeby utrzymali sankcje wobec Rosji. Jednoczesnie spada PKB wielu panstw UE i moze dojsc do jeszcze wiekszego kryzysu ekonomicznego w panstwach UE.
  Np. Chiny, ktore dysponuja rezerwami walutowymi, wspomagaja finansowo wlasna ekonomie, zeby nie doszlo do zastoju ekonomicznego w Chinach, bo zastoj jest niebezpieczny dla Chin, dla regionu azjatyckiego i dla UE handlujacej z Chinami, bo w wyniku zastoju moze dojsc do zalamania ekonomicznego i utraty milionow miejsc pracy w Chinach, UE i w pozostalych regionach swiata, czyli do wielkiego bezrobocia i wtedy zydowskie banki zaczna przejmowac nieruchomosci osob zadluzonych w zydowskich bankach, a takich sa dziesiatki milionow.
  Jesli chodzi o finanse Rosji to posiada rezerwy walutowe i moze sobie pozwolic na zakup helikopterow z Polski, ktore naleza do swiatowej czolowki i niewiele odbiegaja od parametrow innych maszyn powietrznych, tym bardziej, ze wlascicielami fabryki helikopterow w Swidniku sa Wlosi. Niespodziewany ruch Rosji jest ciosem dla MARIONETEK w Warszawce, ktore liza dupe Ameryce i nie przynosi to zadnego pozytku Polsce i Polakom, a nawet szkodzi ekonomicznie w dobie panujacego kryzysu ekonomicznego i politycznie, gdyz za 3 miesiace wybory i rzad PO moze podzielic los skompromitowanych partii politycznych, jakimi staly sie UW i AWS w przeszlosci, ktore nie osiagnely nawet wymaganego 5-cio procentowego progu wyborczego i przestaly istniec.

  • Avatar
   vileyko :

   „Nie ważne że od Włochów , ważne że Polacy mają miejsca pracy.(…!)” bodzio1, sposob myslenia ktory popelniasz spwodowal ze z doskonale prosperujacych polskich firm majacych wlasna mysl techniczna, zatrudniajacych powyzej tysiaca pracownikow zrobiono montazownie zachodniego sprzetu zatrudniajace srednio od 60 do 300 osob i dodatkowo dochody z tych montazowni nie zostaja w Polsce tylko trafiaja do firm „matek”. Nie tylko nie obchodza Cie miejsca pracy ale takze rozwoj polskiej gospodarki, polskiej mysli technicznej, i polskich przedsiebiorstw. Jesli tego nie widzisz, to sa dwie mozliwosci – albo nie jestes zbyt bystry i otumaniony ideowo jak dzik we mgle, albo jestes cwaniaczkiem ktory na tym szwindlu jakos korzysta. Innej opcji nie ma.

  • Avatar
   pol_ak :

   Ja w zakupach idę takim torem:
   1. szukam polskiej firmy
   2. szukam firmy produkującej w polsce bez kapitału niemieckiego lub rosyjskiego
   3. szukam produktu nie produkowanego w niemczech lub rosji i/lub nie produkowanego w tych krajach
   4. biorę jak leci, szczęście w nieszczęściu że zawsze się coś znajdzie, chińczyk wszystko robi 😉