Rosja walczy o ropę i gaz w Arktyce

Moskwa chce przekonać ONZ, by przyznać jej prawo do podmorskiego szelfu Arktyki, pod którym zalegają ogromne ilości ropy i gazu.

Rosjanie prezentują swoje argumenty na rzecz wniosku o przyznaniu im dodatkowej działki poza granicami 200-milowej strefy na forum podkomisji ONZ od worku. Wówczas przedstawiono dwie prezentacje, w których szczegółowo zaprezentowano stanowisko Rosji w kwestii morfologii terenu, a także argumenty prawne. Z kolei w środę i czwartek jest przedstawiana opinia odn. modelu geologicznego terenów, o które występuje Rosja. Informacje te podał agencji Prime Siergiej, Donskoj rosyjski minister przyrody.

PRZECZYTAJ: Trzeci Rzym wśród lodowych pustkowi

Od 2001 roku Rosja zgłasza pretensje do bogatego w ropę i gaz fragment podmorskiego szelfu Arktyki, leżącego poza granicami rosyjskiej 200-milowej strefy arktycznej. Chodzi o grzbiet Łomonosowa i wzniesienie Mendelejewa, ciągnące się w odległości 1800 km od rosyjskich Wysp Nowosybirskich do kanadyjskiej Wyspy Elsmera. Poniżej tego obszaru zalega, według szacunków, 25 proc. wszystkich zasobów ropy na Ziemi. Rosjanie dowodzą, że grzbiet stanowi przedłużenie kontynentalnej płyty syberyjskiej. Pretensje do tego obszaru zgłasza również Kanada.

Przeczytaj także: Rosja w bitwie o Arktykę

Rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz