Rosja: Ukraina użyła rakiety balistycznej Grom-2

Ministerstwo obrony Rosji twierdzi, że Ukraińcy użyli rakiety balistycznej, wystrzelonej z systemy operacyjno-taktycznego Grom-2. Byłby to pierwszy tego rodzaju przypadek.

O tym, że strona ukraińska po raz pierwszy użyła rakietowego systemu balistycznego krótkiego zasięgu krajowej produkcji Grom-2/Hrim-2, rosyjski resort obrony poinformował na Telegramie.

„W ciągu doby przechwycono jedną operacyjno-taktyczną rakietę Grom-2, trzy rakiety systemu artylerii rakietowej HIMARS, a także zniszczono dwa ukraińskie bezzałgowce w rejonie miejscowości Nowoandriejewka i Zielienyj Gaj w Donieckiej Republice Ludowej” – czytamy w oficjalnym komunikacie strony rosyjskiej.

Jednocześnie, Rosjanie nie zaprezentowali żadnych dowodów na potwierdzenie tych słów. Z kolei Ukraina nie potwierdza otwarcie użycia takiej broni.

Ukraińskie media zaznaczają, że strona rosyjska po raz pierwszy oficjalnie przyznała, iż Ukraińcy używają takiej broni.

Ukraińcy informowali, że prowadzą prace nad własnym operacyjno-taktycznym kompleksem rakietowym „Hrim-2” (Grom-2), mającym stanowić ukraiński, bliski odpowiednik rosyjskich systemów Iskander. Dwa lata temu strona ukraińska twierdziła, że na dokończenie testów systemu potrzeba około 300 mln dolarów. Oczekiwali, że wszystkie testy zakończą się w 2022 roku.  W marcu 2021 roku podano, że ukraiński resort obrony chce jak najszybciej zakończyć prace nad operacyjno-taktycznym kompleksem rakietowym Sapsan i wprowadzić go do służby. Program dostał najwyższy priorytet.

Serwis mil.in.ua podaje, że operacyjno-taktyczny kompleks rakietowy Hrim-2 (nazwa eksportowa dla OTRK Sapsan) jest przeznaczony do atakowania stacjonarnych celów pojedynczych i zgrupowanych na dystansie od 50 do 280 km. Głowica bojowa rakiety ma ważyć 480 kg i może być zrobiona w typie monoblokowym (głowica odłamkowo-burząca lub penetrującą odłamkowo-burzącą) lub kasetowym. Rakieta ma posiadać inercyjny system kontroli lotu, a także inne systemy nawigacji i naprowadzania różnego typu, m.in. radarowe i opto-elektroniczne. Portal ten nie precyzuje, o jakiego odbiorcę zagranicznego chodzi, przy czym według ogólnodostępnych źródeł prawdopodobnie jest to Arabia Saudyjska. W przypadku oryginalnego systemu Sapsan zasięg ma wynosić niespełna 500 km. W założeniu, mają one zastąpić stare, poradzieckie systemy Toczka-U, choć zdaniem komentatorów, bliżej im do rosyjskich kompleksów Iskander. Zarówno Sapsan, jak i jego wersja eksportowa Grom-2 ma łączyć w sobie cechy taktycznych systemów balistycznych i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply