Zdaniem rzeczniczki rosyjskiego MSZ planowane przez Prisztinę przekształcenie Kosowskich Sił Bezpieczeństwa w regularną armię zagrozi stabilności na Bałkanach.

Rzecznika rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa stwierdziła: Zamiar władz w Prisztinie, by przeprowadzić transformację sił Kosowskich Sił Bezpieczeństwa w pełnowartościowe siły zbrojne, uważamy za krok absolutnie nieodpowiedzialny. Sądzimy, że jest on nadzwyczaj niebezpieczny dla stabilności na Bałkanach i ogółem na kontynencie europejskim.Przypomniała, że takie działanie byłoby sprzeczne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2008 roku, która pozwala na obecności w Kosowie„wyłącznie siłom (międzynarodowym) dla Kosowa na podstawie mandatu RB ONZ.

CZYTAJ TAKŻE:
Stany Zjednoczone i NATO ostrzegają Kosowo przed tworzeniem regularnej armii

Zacharowa dodała, że Kosowo jest obecnie enklawą przestępczą. Zaznaczyła, że zaniepokojenie wywołuje fakt, że terytorium kraju jest wykorzystywane do werbowania osób, które biorą udział w działaniach bojowych na Bliskim Wschodzie. Ludzie tacy walczą po stronie ekstremistów i biorą udział w przygotowywaniu zamachów terrorystycznych w różnych krajach

Projekt ustawy zakładający stworzenie regularnej armii został przekazany lokalnemu parlamentowi przez prezydenta Kosowa Hashima Thaciego.

kresy.pl / tvn24.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz