Rosjanie zbudowali i oddali użytku ogrodzenie wzdłuż granicy lądowej między zaanektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą – podały rosyjskie media powołując się informacje lokalnej FSB. Ukraińscy pogranicznicy nie chcą na razie komentować sprawy twierdząc, że płotu nie widać.

Na granicy lądowej między zajmowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim a terytorium ukraińskim pojawił się płot. Poinformowała o tym rosyjska agencja RIA Novosti, powołując się na służby prasowe Departamentu Transgranicznego lokalnego oddziału FSB.

Rosyjskie władze twierdzą, że budowa ogrodzenia o długości kilkudziesięciu km i wysokości 2 metrów była zaplanowana. Zawarto w nim szereg „rozwiązań inżynieryjnych” i „skomplikowany system czujników w rejonie Przesmyku Perekopskiego”. Pierwszy kompleks systemów rejestruje drgania, a drugi pozwala na kontrolę sytuacji dzięki czujnikom radiowym . FSB twierdzi, że w ogrodzeniu zainstalowanych jest kilkaset czujników. Długość płotu wynosi ponad 60 km.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak poinformowano, budowa płotu kosztowała rosyjski rząd blisko 3 mln dolarów. Zdaniem lokalnych, rosyjskich władz Krymu, jest to sposób na zapewnienie na półwyspie bezpieczeństwa, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Budowa rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Początkowo planowano zakończenie budowy płotu jeszcze w tym 2017 roku, potem jako termin wskazano wiosnę 2018 roku.

W rozmowie z serwisem BBC Ołeh Słobodian z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy powiedział, że na razie zbierane są dane na temat ogrodzenia i nie może komentować oświadczeń strony rosyjskiej. – Tak twierdzi FSB. Możemy tylko powiedzieć, że tego płotu nie ma nawet w zasięgu wzroku – powiedział Słobodian.

Przypomnijmy, że przetarg na budowę ogrodzenia, które miałoby powstać na granicy obwodu krasnoperekopskiego z terytorium kontrolowanym przez władze w Kijowie, ogłoszono pod koniec września 2017 roku. Zgodnie z przedstawionymi wymogami, ogrodzenie powinno być odporne na trudne warunki klimatyczne, w tym na wilgotność sięgającą 98 proc. Musi też wytrzymać temperatury rzędu 65 stopni Celsjusza.

Czytaj również: Litwa buduje płot na granicy z Rosją

bbc.com / RIA Novosti / 112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz