Rosjanie zbudowali i oddali użytku ogrodzenie wzdłuż granicy lądowej między zaanektowanym przez Rosję Krymem a Ukrainą – podały rosyjskie media powołując się informacje lokalnej FSB. Ukraińscy pogranicznicy nie chcą na razie komentować sprawy twierdząc, że płotu nie widać.
Na granicy lądowej między zajmowanym przez Rosję Półwyspem Krymskim a terytorium ukraińskim pojawił się płot. Poinformowała o tym rosyjska agencja RIA Novosti, powołując się na służby prasowe Departamentu Transgranicznego lokalnego oddziału FSB.
Rosyjskie władze twierdzą, że budowa ogrodzenia o długości kilkudziesięciu km i wysokości 2 metrów była zaplanowana. Zawarto w nim szereg „rozwiązań inżynieryjnych” i „skomplikowany system czujników w rejonie Przesmyku Perekopskiego”. Pierwszy kompleks systemów rejestruje drgania, a drugi pozwala na kontrolę sytuacji dzięki czujnikom radiowym . FSB twierdzi, że w ogrodzeniu zainstalowanych jest kilkaset czujników. Długość płotu wynosi ponad 60 km.
Jak poinformowano, budowa płotu kosztowała rosyjski rząd blisko 3 mln dolarów. Zdaniem lokalnych, rosyjskich władz Krymu, jest to sposób na zapewnienie na półwyspie bezpieczeństwa, zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów. Budowa rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku. Początkowo planowano zakończenie budowy płotu jeszcze w tym 2017 roku, potem jako termin wskazano wiosnę 2018 roku.
W rozmowie z serwisem BBC Ołeh Słobodian z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy powiedział, że na razie zbierane są dane na temat ogrodzenia i nie może komentować oświadczeń strony rosyjskiej. – Tak twierdzi FSB. Możemy tylko powiedzieć, że tego płotu nie ma nawet w zasięgu wzroku – powiedział Słobodian.
Przypomnijmy, że przetarg na budowę ogrodzenia, które miałoby powstać na granicy obwodu krasnoperekopskiego z terytorium kontrolowanym przez władze w Kijowie, ogłoszono pod koniec września 2017 roku. Zgodnie z przedstawionymi wymogami, ogrodzenie powinno być odporne na trudne warunki klimatyczne, w tym na wilgotność sięgającą 98 proc. Musi też wytrzymać temperatury rzędu 65 stopni Celsjusza.
Czytaj również: Litwa buduje płot na granicy z Rosją
bbc.com / RIA Novosti / 112.ua / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!