Rosyjska FSB ogłosiła, że ma zamiar wybudować ogrodzenie długości 50 km wzdłuż granic zajmowanego przez Rosję Krymu, by odgrodzić go od Ukrainy.

Oddział FSB na Krymie ogłosił już przetarg na budowę ogrodzenia o wysokości 2 metrów i długości 49,5 km, które miałoby powstać w obwodzie Krasnoperekopskim, który graniczy z terytorium kontrolowanym przez władze w Kijowie.

Zgodnie z przedstawionymi wymogami, ogrodzenie powinno być odporne na trudne warunki klimatyczne, w tym na wilgotność sięgającą 98 proc. Musi też wytrzymać temperatury rzędu 65 stopni Celsjusza. Przetarg ma zostać rozstrzygnięty w połowie października.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szacowany koszt budowy to ponad 200 mln rubli, czyli ok. 3,4 mln dolarów. Prace miałyby ruszyć jeszcze w tym roku. Według zapowiedzi, cała inwestycja miałaby zostać ukończona w ciągu paru miesięcy, jeszcze przez końcem 2017 roku. Zgodnie z dokumentacją, termin zakończenia prac to 20 grudnia br.

FSB argumentuje, że budowa ogrodzenia na granicy półwyspu i lądu ma zapewnić bezpieczeństwo Krymu. Obecnie prowadzone są prace inżynieryjne wzdłuż granicy zajmowanego przez Rosję od 2014 roku półwyspu z Ukrainą.

Płoty na granicy z Ukrainą… przez dziki

Rosja nie jest jedynym krajem, który chce zbudować ogrodzenie na granicy z Ukrainą. Jak informowaliśmy, taki zamiar mają również Węgry. Węgierskie ministerstwo rolnictwa planuje budowę płotu na granicy z Ukrainą. Szczelny podwójny płot wzmocniony drutem kolczastym ma zapobiegać przedostawaniu się na Węgry z ukraińskiego Zakarpacia dzików, które przenoszą wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Co grozi tamtejszemu rolnictwu znacznymi stratami, w tym utratą możliwości eksportowych.

Czytaj także: Łukaszenka zbuduje ogrodzenie na granicy z Ukrainą

Przypomnijmy, że podobne plany ogłosiło ostatnio polskie ministerstwo rolnictwa. Minister Krzysztof Jurgiel oświadczył podczas konferencji prasowej, że resort przeprowadzi analizy uwarunkowań prawnych i środowiskowych budowy ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, które miałoby zapobiegać migracji dzików. Koszt budowy płotu miałby wynieść 130 mln zł. Ogrodzenie miałoby także stanąć na granicy z Ukrainą. Jego łączna długość wyniosłaby 729 kilometrów.

Czytaj również: Litwa buduje płot na granicy z Rosją

Tass / pravda.com.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz